DomůNovinkyMONSTRUM Z LABE: Tenhle gigant měřil 3 metry! Aneb největší ryba ulovená...

MONSTRUM Z LABE: Tenhle gigant měřil 3 metry! Aneb největší ryba ulovená v českých zemích

- Reklama -

Napadlo vás někdy, jaká ulovená ryba v českých zemích byla tou největší? Odpověď vás možná trochu překvapí. V minulosti totiž v našich řekách plavali skuteční giganti! Největší ryba, kterou rybáři ulovili v Labi, měřila přes 3 metry na délku a 1 metr na šířku. Dechberoucí monstrum! Ne, tenhle úlovek nebyl obrovský sumec. Co to tedy bylo?

Píše se rok 1577 a rybáři z Litoměřic zažívají obrovskou slávu. Z řeky Labe se jim podařilo vytáhnout obrovskou rybu, která měřila neskutečné 3 metry na délku a 1 metr na šířku! Co to bylo za rybu? Ze Severního moře se do českého vnitrozemí vydal obrovský jeseter velký. A právě toho dokázali rybáři z řeky vytáhnout. To byla doba, kdy jeseteři velcí byli v Labi k vidění. Od roku 1917 se tento rybí druh považuje na našem území za vyhynulý.

O tomhle úlovku se ví proto, že svými obrovskými rozměry zaujal i kronikáře. A právě ten o obrovské rybě, kterou rybáři lapili v Litoměřicích pod Mrazovic vinicí, píše. V kronice stojí i historické míry ryby: „5 loket zdýlí a 5 mužských pídí zlouští“. To v přepočtu znamená 3 metry na délku a 1 metr na šířku. Musela to být skutečně obrovská ryba! Ryba byla tak obrovská, že ji lidé z Litoměřic poslali „ k spatření“ jako dar císaři Rudolfu II.

Je jen škoda, že tenhle majestátný rybí druh je již silně „zaprášenou minulostí“ řeky Labe. Nebylo by super, kdyby tyhle ryby v řece stále žily?

Intenzita zpráv o úlovcích velkých jeseterů pak rostla zejména v druhé půlce 19. století. V tomto období se jeseteři chytali v úseku od Děčína až po Roudnici. Nějaké exempláře jeseterů velkých byly dokonce uloveny i v Praze. Jenže! Ve 20. století se v Labi začaly objevovat nejrůznější vodní stavby, navíc kvalita vody se výrazně horšila. A to vedlo až k úplnému vyhubení jeseterů (nejen) v českých zemích. Podobný osud bohužel postihl i jiné rybí druhy (viz video výše).

Zdroj: Litoměřický deník

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -