DomůNovinkyOblíbená přehrada na Moravě bez vody? Vodohospodáři chystají velkou rekonstrukci hráze

Oblíbená přehrada na Moravě bez vody? Vodohospodáři chystají velkou rekonstrukci hráze

- Reklama -

Už na letošní podzim plánuje Povodí Moravy rozsáhlou rekonstrukci hráze na vodní nádrži Letovice, kterou ale rybáři znají spíše pod názvem Křetínka. Opravy vyjdou asi na 250 milionů korun. Vodohospodáři v souvislosti s náročnou opravou části hráze počítají s velkým vypouštěním vody. Podle informací z Povodí Moravy vodohospodáři chtějí snížit hladinu v přehradě až o 10 metrů. Dobrou zprávou ale je, že opravy by neměly trvat déle než rok. Když už bude voda v přehradě vypuštěna, počítá se i s odbahněním oblasti u přítoku do přehrady.

Vodohospodářský podnik Povodí Moravy zatím neví, kdo náročnou rekonstrukci části hráze na Křetínce provede. Zatím totiž probíhá výběrové řízení. To pro server iDNES.cz řekl mluvčí vodohospodářského podniku Petr Chmelař. Co bude následovat po výběru stavební firmy? „Následovat budou jednání s vysoutěženým zhotovitelem o podrobném harmonogramu stavebních prací,“ doplňuje mluvčí Povodí Moravy.

Vodohospodáři počítají s tím, že kvůli rekonstrukčním pracím na hrázi Křetínky, bude nutné snížit hladinu v přehradě. O jakém snížení mluvíme? Povodí Moravy uvádí, že bude snižovat hladinu v přehradě až o 10 metrů. Vodohospodáři říkají, že takové snížení hladiny v Křetínce umožní provést všechny právě na hrázi.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nadupaný stojan na pruty za méně jak 1000 korun! Poslední kusy!

Co vlastně chce Povodí Moravy na hrázi Křetínky opravovat? „Dojde k opravě přelivu, spadiště a skluzu. Snížená hladina navíc umožní prohlídku, opravu návodního líce hráze,“ říká mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Jelikož voda v přehradě bude opravdu hodně nízko, tak této příležitosti chtějí vodohospodáři z Povodí Moravy využít na maximum! Proto začnou bagry vyklízet nashromážděné bahno od přítoku až po starou zatopenou silnici mezi Křetínem a Lazinovem. A bahno se bude odklízet také v zátoce nedaleko Lazinova.

Povodí Moravy si od odklízení nashromážděného bahna slibuje zlepšení vody v přehradě nebo úbytek sinic. „Kromě zlepšení kvality vody se těžba sedimentů projeví i na snížení náchylnosti k rozvoji sinic v nádrži v období letní rekreace,“ vysvětluje mluvčí Petr Chmelař.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nadupaný stojan na pruty za méně jak 1000 korun! Poslední kusy!

Podle informací, které jsou aktuálně k dispozici, to vypadá, že Křetínka bude „vypuštěná“ necelý rok. Vodohospodáři by si přáli, aby si lidé letní sezónu v roce 2022 už užili v naplněné Křetínce. Záležet ale bude i na počasí, protože napouštění přehrady může zpomalit například sucho.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Moravy

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -