DomůNovinkyPOZOR: Rybáři v Čechách budují speciální hnízda pro tření ryb! Nesmí se u...

POZOR: Rybáři v Čechách budují speciální hnízda pro tření ryb! Nesmí se u nich chytat!

- Reklama -

U zpráv o nasazování nových ryb do svazových revírů se častokrát objevují takové názory, které kritizují rybáře za „přerybňování“ našich vod kapry. A že se „zapomíná“ na jiné druhy ryb. Ale ona to není pravda! Kromě toho, že rybáři do svazových vod přímo nasazují další druhy ryb – od dravců až po bílou rybu – tak navíc do revírů instalují i speciální hnízda, aby se mohly ryby přirozeně vytřít! Tuhle fascinující práci například dělají rybáři z Mělníka, kteří se tomuhle věnují už roky. Chceme upozornit, že poblíž těchto míst se nesmí chytat! Nechte prosím ryby ve tření v klidu!

Rybáři z MO Mělník se například několik let věnují instalaci třecích hnízd pro samovýtěr candátů. Tato hnízda jsou označena, třeba i proto, aby u nich ostatní rybáři nechytali, a aby nechali rozmnožující se candáty v klidu. „Již třetím rokem navazujeme v naší místní organizaci na projekt podpory samovýtěru ryb. V minulých letech se mohli rybáři setkat s bójkami označujícími třecí hnízda vybudovaná pro candáty,“ uvádí mělničtí rybáři.

NEPŘEHLÉDNĚTE: V Praze otevřely nové „rybářské potřeby“! Tisíce produktů za nízké ceny

To, že rybáři musí nechat rozmnožující se ryby v klidu, ukládají i platná rybářská pravidla. „V bližších podmínkách naleznete, že je lov v okolí bójek označených oranžově ČRS zakázán v okruhu 10 metrů,“ upozorňují rybáři z MO Mělník.

Skvělou zprávou je, že mělničtí rybáři nemyslí „jenom“ na candáty, ale i na ostatní původní druhy ryb. „Letos u úseku jízku v revíru 411 167 podrevír 2 Sidonka probíhá pokus o podporu tření reofilních (původních druhů) ryb. Jsou zde vybudovány umělé napodobeniny kořenovice stromů, vlajících travin, štěrkové dno, které přechází v písek a hnízda určená pro tření candáta,“ zní z MO Mělník.

Rybáři se tímto způsobem snaží v našich revírech vytvořit co nejlepší podmínky k tomu, aby se ryby samy od sebe rozmnožovaly. „Snažíme se tak pomoci samovýtěru v našich revírech a podpořit „přírodní“ cyklus vývoje ryb. Třecí podložky budou pravidelně kontrolovány a o jejich funkčnosti budeme informovat,“ vysvětlují mělničtí rybáři.  

A tenhle postup velmi chválíme, protože právě takto vypadá „udržitelné rybářství“. Skvělá práce! Rybáři upozorňují, že prostor pro tření ryb je střežen fotopastí s okamžitým přenosem dat, aby nikdo jejich práci nezhatil.

 

Pomoc rybářů cílí především na tyto ryby

candát obecný: velká samice může mít až milion jiker o velikosti 1,5 mm. Před třením vystaví samci hnízda o průměru 50 – 100 cm, samec pak hnízdo s jikrami hlídá

okoun říční: samice mívá až 300 tisíc bezbarvých jiker, jejichž pentle jsou zachycovány podél břehů na kameny, větve, rostliny apod.

plotice obecná: plotice kladou jikry na cokoliv (rostlinstvo, kameny, větve…)

jelec proudník: jikry klade na kořínky pobřežní vegetace či do hustějšího rostlinstva, v nouzi i na štěrk

perlín ostrobřichý: na samici připadá až 100 tisíc lepkavých jiker, které jsou kladeny na rostlinstvo

hrouzek obecný: na samici připadá až 3000 většinou bezbarvých jiker, které jsou kladeny na písčité dno (či rostlinstvo)

ouklej obecná: tře se v hejnech na rostliny, kameny nebo písčitý podklad

cejnek malý: lepkavé jikry o průměru 2 mm jsou lepeny na rostlinstvo

cejn velký: samice mohou mít až 900 tisíc jiker, výtěr probíhá v pobřežních partiích na vodní rostlinstvo

karas obecný: vytírá se na rostlinstvo v pobřežních partiích

podoustev říční: vytírá se na štěrkovité podloží a je ochotna táhnout desítky km, než najde vhodné podloží.

 

Hnízda pro candáty budují i rybáři na Moravě

V minulosti jsme o podobné taktice psali i o rybářích na Moravě. Ti rozváží umělá hnízda pro candáty po několika organizacích. „Projekt candátích hnízd se snažíme rozšiřovat na různé revíry, candátí hnízda jsme již poskytli MO Lučina, MO Zábřeh, MO Vsetín a do budoucna chceme v tomto trendu pokračovat i na dalších revírech. Prostě všude tam, kde je potřebná podpora přirozené reprodukce candáta,“ uvedli severomoravští a slezští rybáři.

NEPŘEHLÉDNĚTE: V Praze otevřely nové „rybářské potřeby“! Tisíce produktů za nízké ceny

Pozitivní zprávou pro rybáře je, že tato taktika funguje. Proto se snaží candátí hnízda dostat na více revírů. „V roce 2019 jsme umístili na revír Slezská Harta 60 kusů candátích hnízd ve dvou lokalitách v hájených úsecích. Hnízda jsou kladena za pomocí echolotu do vhodných partií (hloubka, svahovitost, síla proudění) a tam, kde po zkušenostech z předešlých let předpokládáme úspěšnost. Obsazenost candátích hnízd se pohybovala v daných letech od 50 do 70 procent,“ podkládají daty svá tvrzení rybáři.

INFO: Jak probíhá pomoc při přirozeném výtěru ryb na Moravě?

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Je dobře že se někdo alespoň snaží pomáhat rybám v přirozené reprodukci. Za pár let by naše vody mohli být zas plně krásných ryb,kdyz to teda lidi opět nezmasakruji,coz nikdy nikdo nezaručí zřejmne….

  2. MO Lučina by měla být příkladem dalším MO .Tam to funguje na 100% v čele předsedou panem Hrabcem ,který se stará aby v revíru 471043 bylo dost dravců . Pokládají hnízda pro candáty a dělají pro tento revír maximum ,jen tak dál.

  3. Konečně se k tomu začínají stavět. Doufám že hned po tření zase upustí přehrady. Jak to mají zvykem. A všechny jikry uschnou. Ještě by to chtělo možná více trávy u trdlišt. Aby se se měl plůdek kde schovat před dravci. Ještě bych omezil počet ulovenych ryb. Hlavně candátů. A línů těch je taky všude po skromnu. Přitom to je velmi krásná ryba která velmi pomalu roste. Sám je vubec neberu. Kaprů je všude hodně. Sám jich nachystám kolikrát 20 za 4 hodiny. Ale zkuste chytit lina nebo candata. To se týče hlavne Chomutovska

  4. Prosím všechny MO rybářského svazu aby všechny články zde uváděné přeložil převážně do ruského jazyka, důvod je snad jasný všem rybářů v ČR. O kontrolách RS ani nemluvě, kdo v našich vodách drancuje ryby. V Rusku i na Ukrajině už vydrancovali vše tak přijeli drancovát k nám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -