DomůNovinkyPředseda tvrdě kritizuje některé rybáře: „Dáme si ruce do klína a budeme...

Předseda tvrdě kritizuje některé rybáře: „Dáme si ruce do klína a budeme koukat do prázdné vody?“

- Reklama -

Středočeský územní svaz před několika dny informoval rybářskou veřejnost, že pomůže s obnovou řeky Bečvy, kterou před několika týdny zasáhla hrůzná ekologická katastrofa. Do řeky se dostal jedovatý kyanid, který zlikvidovali 40 kilometrový úsek řeky, a otrávil původní druhy ryb za desítky miliónů korun. Viník ekologické havárie není doposud známý! Přesto, středočeští rybáři se rozhodli okamžitě pomoci, a proto věnují severomoravským a slezský rybářům desítky tisíc korun. Jenže! Tento krok se nesetkal u některých rybářů s pochopením. A na to reagoval předseda Středočeských rybářů Dušan Hýbner…

První problematika, na kterou někteří rybáři naráželi, byla ta, že například teď by se do řeky neměla žádná ryba sadit, protože jedovatý kyanid zlikvidoval i drobné organismy, které jsou potravou říčních ryb. „Ano, násadu dodáme, až řeka bude čistá a vše budeme provádět v režii Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko, ve spolupráci s místními organizacemi. Oni rozhodnou, kdy a kam ryba poputuje. Ne my tady ze středních Čech,“ reagoval Dušan Hýbner.

Zaběhnutým „argumentem“ některých rybářů je i to, proč by měly rybářské organizace něco platit – ať vše zaplatí viník havárie, který ale není doposud známý. „Také nás štve, že viník není známý doteď, zřejmě se udělaly chyby hned v počátcích vyšetřování, které povedou k tomu, že se asi viník nenajde. Jestli záměrně, to ať posoudí jiní, ale pokud se tak stane, je to velké selhání všech zodpovědných orgánů, nicméně my s tím dělat nemůžeme nic. Jediné, co můžeme udělat, je, zase Bečvu oživit v úseku, který byl zasažený. Tam směřuje naše pomoc a rozhodně odmítám názory, že nemá cenu do Bečvy nic dávat, když tam zase někdo něco vypustí,“ burcuje středočeský předseda.

Právě Dušan Hýbner je známý „mužem činu“, který se snaží problémy řešit. „To bychom nemuseli tedy dělat vůbec nic, dát si ruce do klína a koukat do prázdné vody. A nejen na Bečvě. Já tohle odmítám, jednou z našich povinností je starat se o vodní toky, pomáhat v nich udržovat život, pokusit se zanechat pro naše děti řeky, jak je známe my. Musíme se o to snažit bez ohledu na to, zda někde nějaký grázl neváhá otrávit vodu jen kvůli svému zisku. Je to nekonečný boj, budeme se s tím setkávat stále, dokud nebudou vinící dohledáni a tvrdě potrestáni padni komu padni. My jako rybáři to nesmíme vzdát,“ ukončuje středočeský předseda.

 

Rybáři se skládají na zdevastovanou Bečvu

Středočeský územní svaz se rozhodl, že na nákup nové násady vyčlení 50 000 korun, za které nakoupí nové ryby. A ty potom na své náklady dopraví na předem domluvené místo na Bečvě. „Není nám lhostejné, co se na Bečvě stalo, obrázky z Bečvy byly pro nás zdrcující. Bečva je krásná řeka a my jsme se rozhodli, že pomůžeme. Bečva nebyla nikdy mrtvá, není a nebude,“ uvedl předseda SÚS Dušan Hýbner.

„Na podporu Bečvy a její transparentní účet již byla připsána částka ve výši 10 000 korun, kterou přispěl ze svého rozpočtu odbor LRU SÚS sekce položená,“ dodal Středočeský územní svaz. Téměř 40 kilometrů řeky totálně zlikvidoval uniklý kyanid, který zabil skoro 40 tun ryb v hodnotě desítek miliónů korun. Středočeští rybáři se brzy spojí s kolegy ze severu Moravy a Slezska a dojednají podrobnosti.

Na obnovu řeky Bečvy se skládají i samotní rybáři, kterým není lhostejné, že Bečva je v dlouhém úseku bez ryb. Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko nechal zřídit transparentní účet, na který je možné stále posílat peníze. Do této doby rybáři poslali přes 500 000 korun (částka na účtu je nižší, protože se vybraly peníze na první násady). A další peníze přibývají! Severomoravští a slezští rybáři navíc informovali, že za peníze od rybářů nakoupili první ryby.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Transparentní účet pro podporu řeky Bečvy!

„Díky vašim darům na náš transparentní účet se nyní vrací život do vytrávené Bečvy. V tomto týdnu byly do Bečvy – a to v úseku od Přerova do Choryně – vysazeny další ryby – podoustve, mníci a parmy. V postupném zarybňování budeme samozřejmě i nadále pokračovat,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -