skingbranding-banner

„Proč jste nepomáhali s úklidem zdechlin na Běčvě?“ ptají se rybáři ochránců přírody z Greenpeace


Česká pobočka ochranářské organizace Greenpeace vydala na Facebooku velmi tvrdé vyjádření, ve kterém požaduje transparentní a nezávislé vyšetřování obrovské ekologické havárie v řece Bečvě. Právě zde uniklo velké množství jedovatého kyanidu, který zabil tuny ryb a prakticky zlikvidoval život v úseku o délce několika desítek kilometrů. Greenpeace zároveň upozorňuje na vyjádření mluvčího holdingu Agrofert, pod který spadá chemička DEZA nedaleko Bečvy, u které ale například Česká inspekce životního prostředí potvrdila, že ta úhyn nezpůsobila.

„Do řeky Bečvy unikl kyanid, který zabil na dlouhém úseku vše živé. Jedná se o jednu z největších ekologických katastrof Zlínského kraje. Zatím se ke katastrofě nevyjádřil premiér Andrej Babiš, ministr životního prostředí až dnes (pozn. redakce 25. září),“ stojí na facebooku Greenpeace Česká republika, kde ochránci přírody nabádají k šíření tohoto příspěvku.

Celá havárie vzbudila hned několik otázek, na které zatím stále nikdo nezná odpověď. České pobočce Greenpeace například „vadilo“ vyjádření mluvčího Agrofertu, pod který chemička DEZA spadá, a která patřila k „podezřelým“ subjektům. „Důvěru nezvyšuje vyjádření tiskového mluvčího Agrofertu, jehož firma DEZA má na břehu Bečvy průmyslový provoz, který prohlásil, že s kyanidy nemají nic společného, protože výrobní spektrum chemičky je zcela jiné,“ napsali ochránci přírody z Greenpeace Česká republika.

Ochránci přírody například ale poukazují na to, že DEZA v minulosti znečistila vodu právě kyanidy. „Podle Integrovaného registru znečištění, ale vypustila DEZA v roce 2018 do vody 60 kilogramů kyanidů, o rok později 93 kilogramů,“ tvrdí česká pobočka Greenpeace, která ale zároveň dodává, že z aktuálního úhynu ryb chemičku neobviňuje. „Chceme všem, kteří se na řešení ekologické katastrofy podílejí a již nyní začínají obnovovat zničenou řeku a život v ní, poděkovat,“ uzavírají ochránci přírody.

 

Katastrofa budí emoce!

Obrovská katastrofa na Bečvě zarmoutila velké množství lidí. A tato událost budí velké emoce. Někteří rybáře například štve, že ochránci přírody nepomohli s úklidem mrtvých ryb. „Smutné, že uhynulé ryby uklízeli pořád stejní lidé každý den. Víceméně žádná pomoc od veřejnosti, až na pár výjimek. Hlavně, kde byli ochranáři? Ti měli s námi celé dny vytahovat mrtvé ryby, které jsme už v neděli tahali holýma rukama ven, aniž bychom tušili, co se v Bečvě nachází za látky. Jinak všem, kterým tato katastrofa není jedno a jakkoliv nám pomohli, patří velké díky,“ napsal rybář Ondřej.

Případ od České inspekce životního prostředí převzali kriminalisté ze Vsetína. Ti se teď budou snažit zjistit, odkud se jedovatý kyanid dostal do Bečvy. „Nebudeme v tuto chvíli vzhledem k probíhajícímu vyšetřování podrobnější informace sdělovat. Nechme naše kolegy pracovat, až bude ve věci nějaký posun, informace zveřejníme,“ řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Tvrdá rána pro Bohumila Kunu? Na jeho boilies si posvítí další úřad! Kdo tentokrát?

admin | přečteno: 3734x | 18.01.2021 | 3 komentáře

Známý rybář Bohumil Kuna připravuje nový e-shop, na kterém bude …

Úhyn ryb v oblíbeném revíru: Rybáři nové ryby zatím nasazovat nebudou! Proč?

admin | přečteno: 604x | 18.01.2021 | Žádné komentáře

Na severu Čech se nachází nádrž Farského, která je podrevírem …

Čachry machry okolo zákazu olova? Z Bruselu přichází podivné zvěsti! Co se stalo?

admin | přečteno: 1637x | 15.01.2021 | 1 komentář

V pátek 15. ledna měla Evropská komise představit návrh na plošný …

Komentáře

  • Se raději přiváží u ministerstva financí!!! než aby pracovali. Bič na ně . Banda feťáků co se nudí do práce do lomů s palicí a lopatou!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.