DomůNovinkyProč není na Pálavě K70? „Na úživných nádržích není o úlovky kaprů...

Proč není na Pálavě K70? „Na úživných nádržích není o úlovky kaprů nad 70 cm nouze,“ říká Svaz

- Reklama -

Nedávno jsme na webu InRybar.cz psali o informacích, které tvrdily, že z Novomlýnské nádrže byl převezen další kapitální kapr. Podle všech dostupných informací měla převezená ryba vážit 28 kilo, a měla skončit v rybníku u Brna. Tento další případ převezení trofejní ryby vzbudil mezi milovníky kaprů horlivou diskuzi. A většina volá po zavedení K70 na Pálavě! S oficiálním dotazem, proč na tomto revíru pořád nejsou velcí kapři tímto pravidlem chráněni, se obrátil i rybář, který na případ převezení velkého kapra upozornil. Co Moravský rybářský svaz odpověděl?

Rybář, který na převezení velkého kapra upozornil, a který vznesl dotaz na Moravský rybářský svaz, zveřejnil odpověď na stránce na Facebooku Kaprařina na Pálavě. Celou odpověď MRS jsme doslovně převzali…

Vážený pane R.V.

rozhodování o zavedení příslušných změn Bližších podmínek výkonu rybářského práva nepřísluší ani sekretariátu, ani Radě Svazu nýbrž Svazovému výboru který se skládá ze zástupců všech pobočných spolků Svazu, nebo vrcholnému orgánu Svazu kterým je Sjezd a kde se o usneseních hlasuje hlasy dospělých členů příslušných pobočných spolků.

Návrh na celosvazové zavedení dělené míry kapra předložený PS Vranovice byl na jednání Sjezdu dne 5.10.2019 většinou hlasů (hlasovalo se kvórem 61089 hlasů) zamítnut a to na doporučení Rady a Svazového výboru. Všechny tyto orgány v žádném případě nebrání zavedení dělené míry kapra na vhodných revírech v obhospodařování příslušného pobočného spolku, považují však za nesmyslné zavedení takového opatření plošně. Existuje významná část rybářských revírů např. říčních, kde se kapr nevysazuje a to např. z důvodů, kdy pro něj v dané lokalitě nejsou vhodné životní podmínky, nebo revíry, ve kterých kapr nemůže dosáhnout kýžené velikosti nad 70 cm.

Zavedení dělené míry má teoretický význam ba naopak na rybářských revírech ve velikosti do cca 20 ha, které jsou schopni naši rybáři vychytat bezezbytku a horní míra by mohla zabezpečit nějaký stálý zůstatek společenstva kapra a kde je možné dodržování takových opatření kontrolovat.

Z vlastní zkušenosti však mohu konstatovat, že taková opatření v praxi příliš nefungují, což lze dokladovat několika nucenými výlovy rybářských revírů resp. nádrží v revíru, kde byla dělená míra zavedena a kde v rámci výlovu se počet kaprů nad 70 cm rovnal nule.

Na velkých nádržích (Dyje 5, Dyje 7, Svratka 5, Jihlava 7-8, atd. – pouhé doplnění rybářský revír Dyje 6 není v užívání MRS ale Rybníkářství Pohořelice) je zavedení dělené míry obecně považováno za další omezování práv lovících, kteří si skladbu rybího společenstva zaplatili formou úhrady povolenky k lovu.

Na úživných nížinných nádržích není o úlovky kaprů nad 70 cm nouze a je právem lovícího se rozhodnout, zda-li si „trofejní“ úlovek ponechá, či vrátí vodě.

Paradoxně na rybářských revírech Dyje 5 a Dyje 7, bez ohledu na striktní zavedení horní míry, většina lovících úlovky velkých kaprů vrací zpět do vody, nicméně zde zůstává lovícím možnost si trofejní úlovek ponechat – pro mnohé to může být jediný životní úlovek.

Jedním z dalších argumentů na vahách rozhodování o zavedení ochrany velkých jedinců je jejich zvýšená mortalita v souvislosti se stresovými faktory při jejich častějším zdolávání – viz. články v časopisu Rybářství č. 9/2019 – „Chyť a pusť“

V neposlední řadě může při zavedení obecného pravidla horní míry kapra dále nastat situace, kdy toto opatření nebude přijatelné pro orgán státní správy rybářství a ochrany přírody s těžko odhadovatelnými důsledky.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Moravský rybářský svaz, z.s.

Zdroj: FB stránka Kaprařina na Pálavě

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

 1. A opet ukazka pranyrovani za neco, co neni zakazane. Pokud neni K70 ci jakakoliv jina podminka na danem reviru, tak si rybar muze od vody odnest jak velikou rybu chce. At se jedna o kapra, sumce, stiku ci ostatni. Nechci zde rozebirat to, zda je eticke ci ne, ale pravidla to dovoluji. Ja osobne bych zavedl horni miru hlavne u dravcu (stika, okoun, candat), kapru je vsude dostatek.

 2. Zdá se, že co se týká K70, vítězí v MRS rozum, to se o ČRS nedá tvrdit. Téměř k dokonalosti to dotáhl VČÚS pod vedením soudruha Bialka, kde je nasazena laťka K65 téměř všude.

 3. Já bych to neřešil pokud by si ho pan rybář vzal dom k jídlu, ok má na to právo. Ale přijde mi zvrhlé že ho prodal do soukromaku, on vlastně prodal majetek Mrs a nás rybářů , jestli to tak můžu říct. Takže tyhle lidi si vydělávají na něčem co není jejich ale všech kdo si zaplatil povolenku. Podle mě by se měl kapr vrátí do Dyje 5 a pokud ho někdo chytne a odnese za účelem jídla má na to právo, a ne aby ho prodal!!Já ryby pouštím ať je to co chce, nikomu to nevnucuji, taky sem nasranej když někdo odnese takovou rybu ale hold má na to právo.Ale je prostě špatný a by někdo na tom vydělával. Spíš by se mělo posvitit na soukromaky

  • Souhlasím s kolegou pokud rybu odnese za účelem že jí sní prosím. Ale né že se obohatí a prodá ji za těžké prachy někde do soukroméhi kalibtu…..to je prasárna. Nenám problém….klidně K70 jsem pro.

  • Ryba se v okamžiku ulovení stává majetkem lovce, všech není nic, to už bylo a moc se to neosvědčilo, ryba plovoucí v revíru není majetkem nikoho. Tak neplácej blbosti a zjisti si fakta.

 4. Dobrý večer, Petrův zdar. Myslím,že horní míra u kapra bohatě stačí. Rybu,nejen naši předkové,považovali všichni rybáři za zdroj jídla. Rybí maso je chutné i zdravé. Na 2.stranu je fakt,že nás rybářů (třeba jen x 60.-70.tým letům min.stol.) hodně přibylo,navíc i technika je na mnohem lepší úrovni a nejsem si úplně jistý,zda je to rybě na obtíž (jsou dny,kdy při chuti není a nezabere a nezabere😁). Přesto vše se zarybňuje víc a více (x letům minulým),takže stesky určitých jedinců,totiž zavádět horní míry i u jiných druhů ryb,než u kapra,osobně neuznávám. Myslím,že by stačilo dodržovat nastavený ryb.rád,resp.nehledat na něm nedostatky,jen se striktně držet toho,co je psáno i tedy dáno-s obyčejným ‚selským rozumem‘ to jde! A věřte mi,že by bylo lépe jak u ryb,tak i mezi rybáři!
  P.S.-ti,kteří mají uctu k rybě,velkou pustí!(a je jich takových dost!)

  • Definuj pls tzv „úctu k rybě“. Těžko věřit, že má někdo úctu k živému tvorovi, kterému v rámci své zvrhlé kratochvíle, či za účelem propagace svých služeb nebo produktů, vráží háky do huby a tahá do prostředí, které je neslučitelné s jeho životními funkcemi, za účelem pořízení nablblé fotky s předpažkou.

 5. Nevím, co se řeší. Pravidla jsou jasně daná. Vezme, tak vezme a co s ní udělá potom, je jen jeho věc. A jak píše kolega, chce to spíše horní míry z dravců, kaprů je skutečně všude dost..

  • K čemu horní míry dravců? Jsou od mala masakrovaní vláčkaři, kteří vše pouští a popírají skrytou úmrtnost, případně zmaseni sotva dosáhnou zákonné míry. Dravců by bylo dost, pokud by v revírech měli podmínky pro samoreprodukci, a pokud by se nastavily podmínky k lovu, které se osvědčily v minulosti, např. vláčka až od 1.9. Ale to by se vláčkaři a hlavně prodejci nástrah , ti by chtěli chytat a pouštět celoročne, bez ohledu na důsledky.

    • Třeba ti, kdo chtějí vláčet. A rybolov není jen vláčka, od začátku roku můžeš třeba feederovat a od poloviny června na plavačku lovit nástražní rybky zkušenějším kolegům. Anebo to neplať a u vody bude o jednoho méně, to je asi nejlepší varianta.

     • Má reakce se týkala lovu přívlačí milý zkušenější kolego,😂,takže pokud ty sám se romantický rozepisuješ o přívlači a reaguješ zprávami o dalších způsobech lovu tak to je tvůj problém.Přeji krásný den,pro mě již v této chvíli veselý!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -