skingbranding-banner

Pstruh potoční v Česku vymírá! Rybáři jsou bezmocní, ani umělý odchov nefunguje!


Už i vědci bijí na poplach! Pstruh potoční jednoduše mizí z našich toků. A pokusy o jeho návrat jsou velice obtížné. Pokud se nezavedou patřičná ochranná opatření, pak podle odborníků přijdeme o pstruhy potoční nadobro. Obrovskou potíží je, že pstruzi mají proti sobě těžké překážky – rybožravé predátory nebo zregulovaná koryta řek. A dokonce ani umělý odchov není řešením…

Všechno to do sebe zapadá jako soukolí nějakého mechanismu. V zregulovaných korytech řek, které spíše připomínají betonové strouhy, nejsou žádné překážky. Žádné úkryty, ve kterých by se mohli pstruzi schovat. Takže v momentě, kdy se na takovém toku objeví rybožraví predátoři, tak dojde k naprostému masakru. Největším protivníkem pstruhů potočních jsou kormoráni. Malé hejno o 10 kormoránech je schopné zlikvidovat ryby na ploše několika set metrů řeky. Značné škody ale působí i vydry.

Tip: MEGAVÝPRODEJ prutů na přívlač! Obrovské slevy a naviják ZDARMA!

pstruh

Situace je naprosto kritická a odborníci tvrdí, že už teď musejí přijít změny. Co mají na mysli? Rybáři musí dostat volné ruce k regulaci rybožravých predátorů. Navíc, řeky jsou stále ve velice bídném stavu. Proto musí přijít na řadu revitalizace toků, tedy jakési „zpřírodnění“ našich řek. V našich tocích se například musí znovu vytvořit meandry, ve kterých se budou ryby před predátory schovávat.

Odborníci upozorňují, že tyto kroky jsou opravdu nutné. A dodávají, že samotný umělý odchov pstruhů potočních a jejich následné vysazování do řek nic neřeší. Podle odborníků se ryby jednoduše nestačí adaptovat v přirozeném prostředí. Takže práce rybářů v tomto momentě přichází vniveč. A velkým problémem je také to, že samotný umělý odchov pstruhů potočních se začíná zadrhávat. Proč? Chybí generační ryby k výtěru, které jsou ve volné přírodě už vzácností.

Tip: MEGAVÝPRODEJ prutů na přívlač! Obrovské slevy a naviják ZDARMA!

Sami rybáři se pokusili přijít s nějakým novým řešením. Například v Plzeňském kraji na řece Otavě platil zákaz lovu pstruhů potočních a lipanů podhorních na tři roky. Jenže! Ani toto omezení nepřineslo žádné ovoce. Rybáři si slibovali nárůst populace těchto ryb. Ovšem nic takového se nestalo. A počet ryb zůstal na kriticky nízkém bodě.

Otázkou je, co se stane v příštích letech. Z „vyšších pater“ zatím není vidět žádná aktivita, která by tomuto negativnímu trendu měla zabránit. A to je problém. Pokud totiž budeme nad současnou situací jenom krčit rameny, pak se může stát, že pstruzi potoční a lipani zmizí z našich vod nadobro.

Redakce InRybar.cz

Štítky:
Rubrika: Novinky

Nové články v rubrice

Rybářská dovolená: Máchovo jezero láká na krásné rybaření! Lokalita nabízí ale i další úžasné atrakce

admin | přečteno: 388x | 22.06.2018 | Žádné komentáře

Máchovo jezero láká na rybářskou dovolenou! Na této malebné vodní …

Předseda rybářů a porybný tvrdě kritizuje rybáře: Chováte se jako čuňata! Uděláme si s vámi pořádek!

admin | přečteno: 2284x | 21.06.2018 | 2 komentáře

Předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner, který zároveň vykonává funkci porybného, …

Změna rybářského řádu: Konec srkaček! Od roku 2019 rybáři nesmí používat srkačky! A okoun bude mít míru

admin | přečteno: 7812x | 20.06.2018 | 5 komentářů

Vedení Českého rybářského svazu nedávno zveřejnilo změny rybářského řádu, které …

Komentáře

  • Pstruh potoční by se měl chytat intenzivněi, kapry chytá každej druhej a ubývá kaprů?
    Opravdu pstruhům nepomůžete tím že je budete chytat a pouštět, pstruh po chycení a puštění dost často chcípne( někdy každej pátej, někdy každej třetí).
    Takže menší škodu naděláte když první tři mírový klepnete a jdete od vody do prdele, místo opíchávání dalšícha dalších pstroužečků.
    Bezprotihrotový háčky řeší alespoň trochu snadnější sundávání podmírových ryb z háčků, mírový ryby se z háčků sundávají samy ještě před podběrákem a pak se už nenechají tak snadno napálit. Vydry volavky kormorány by chtělo určitě plošně zregulovat, je jich až moc a ničím užitečný nejsou, navíc se jedná o zajímavou kožešinovou zvěř jejímuž lovu by se myslivci určitě rádi věnovali ( v oblastech s regulací rybožravých predátorů- to znamená mimo zóny chráněných rezervací atd ( tam ať vydra kormorán volavka klidně prosperují).

    Na vydru zabírá nechat v rybníku přes zimu zapomenutou síť pod ledem. Když už vám z něj vyzobe ryby tak zaplatí životem a je od vydry v širokém okolí klid (na jaře přileze jiná do uvolněného teritoria).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.