DomůNovinkyPustili byste handicapovaného rybáře na lovné místo? Můžete to odmítnout

Pustili byste handicapovaného rybáře na lovné místo? Můžete to odmítnout

- Reklama -

Rybaření je obrovským fenoménem, který se u mnoha lidí stal životním stylem. Rybaření je u mnoha z nás životní láskou! Málokdo si ale uvědomuje, jaké mají zdraví rybáři štěstí, protože mohou tenhle koníček vykonávat bez omezení. Ovšem! V rybářských řadách máme i handicapované kolegy, na které je zapotřebí myslet! Jak například? Třeba tím, že pro ně vytvoříme seznam vhodných míst, na kterých mohou pohodlně rybařit i s tělesným postižením, a který budeme aktualizovat. Přesto! Na označené místo pro handicapované rybáře nemusíte kolegu s tělesným postižením pustit. Ale je tohle v pořádku?   

Seznam lovných míst pro handicapované rybáře je například na webu Českého rybářského svazu. Právě v něm mohou rybáři najít přesné polohy míst, na kterých si mohou pohodlně zarybařit, i když mají pohybové komplikace. Tento seznam nabízí aktuálně okolo 70 lokalit (na některých lokalitách je více míst), na kterých si mohou rybáři s handicapem zarybařit.

NOVINKA: Nadupané boilies od Karla Nikla, které má na kontě 8 kaprů přes 30 kilo!

I když jsou místa pro handicapované rybáře „zvýrazněná“ například cedulemi, tak to neznamená, že je lovné místo vyhrazené. „Takto vyznačené místo není handicapovaným rybářům vyhrazeno. Vyjadřuje pouze skutečnost, že se jedná o místo vhodné pro rybolov provozovaný tělesně postiženými osobami. Přijde-li tedy například rybář na vozíčku na takto označené místo a toto místo bude již obsazené jiným rybářem, může tohoto rybáře pouze požádat o uvolnění místa (v rámci slušnosti),“ píše se na webu Českého rybářského svazu.

Takto vypadá označení lovného místa, které je vhodné pro handicapované rybáře…

„Uvolnění místa se v žádném případě nelze dožadovat s odvoláním na označení místa v soupisu revírů, na webových stránkách či značkou. Toto označení má pouze informativní charakter a upozorňuje na dobré možnosti příjezdu, parkování a lovu ryb pro osoby s tělesným postižením,“ dodává Český rybářský svaz.

 

Příprava seznamu lovných míst pro handicapované rybáře na Moravě

Teď se k tomuto seznamu přidali i rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko, kteří dali dohromady seznam vhodných míst pro handicapované rybáře. „Je pravdou, že dosud jsme za náš územní svaz neměli takováto místa žádným způsobem zveřejněná, avšak už nyní je zřejmé že nějaká tato místa existují. Je ale potřeba je řádně popsat a zveřejnit,“ říká Daniel Gebauer z Moravskoslezského územního svazu.

A právě Moravskoslezský územní svaz „burcuje“ rybáře k tomu, aby doplňovali vhodná místa pro handicapované kolegy do seznamů. „Místo vhodné pro handicapované rybáře se po zadání údajů o místě a po schválení územním svazem objeví nejen v přehledu revírů vhodných pro handicapované rybáře, ale i v popisu příslušného rybářského revíru na internetových stránkách v samostatném poli se seznamem míst vhodných pro handicapované rybáře,“ vysvětluje Daniel Gebauer.

Jak by takové místo pro handicapované rybáře mělo vypadat? Ideální je, když splňuje několik podmínek: vede k němu vhodná příjezdová komunikace, je v blízkosti místo pro parkování vozidla, je na místo dobrý příjezd k vodě na vozíčku (stabilizovaná příjezdová trasa), anebo existuje možnost zaparkování (zabrzdění) vozíčku na vhodném místě na břehu (rovina). Nesmíme ani zapomenout na možnost zdolání a vylovení ryby pomocí běžného podběráku bez asistence druhé osoby.

NOVINKA: Nadupané boilies od Karla Nikla, které má na kontě 8 kaprů přes 30 kilo!

Daniel Gebauer pak moravskoslezské rybáře žádá o pomoc: „Žádám o součinnost a informace všechny místní organizace, ale i jednotlivé rybáře – pokud máte ve spravovaných revírech takováto místa zbudovaná, ale v seznamu jste je nenalezli, kontaktujte mne prosím. Anketní formou se ještě doptáme nejen na počty handicapovaných rybářů ve vaší místní organizaci, na vhodná zřízená či potencionální lovná místa, ale i v přípravě na Územní konferenci na názor v cenotvorbě povolenek pro handicapované.“

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz a Rada ČRS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

12 KOMENTÁŘE

 1. Každopádně bych místo určitě uvolnil, když už by jsem na takové místo sedl ( co se asi nikdy nestane). Ale máme taky na pár revírech označení pro hendicapované, většinou tam stejně zajede línej člověk autem, protože je tam super přístup a přece nebude něco tahnut někam, když může autem pomalu až do vody…

 2. Pustil bych ho. Ale jak píše kolega nade mnou, na takovém místě bych ani neseděl, pokud by bylo volno jinde.

 3. Na hněvkovické přehradě to naplavenina bere po svém. Daleko před místy, která byla jako stvořená pro vozíčkáře – tedy s přístupovou cestou až k vodě, jsou již nějaký pátek osazeny závory zabraňující rybářům průjezd….. Podotýkám, že se jedná o pozemky ve vlastnictví povodí/měst/obcí. Jak je toto možné povolit?

 4. Ne jen takto označené místo v podobném případě slušný člověk uvolní zcela samozřejmě. I když u členů všelikerých prapodivných „teamů“ kteří do vody hrnou pod tlakem kila návnady to asi bude trošku problém…

 5. Ne že bych na takových místech chytal, ale vždy mezi rybáři platilo, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Nikdy bych si nedovolil jiného rybáře oslovit, aby mi uvolnil místo. Pokud je místo obsazené musí si každý rybář hledat místo jiné. Dokonce i vozíčkář si může vybrat a zachovat se slušně a odjet, jako každý jiný rybář s nepořízenou.

  • Já s tebou nesouhlasím. Ten vozíčkář často na rozdíl od tebe nemá možnost volby. Proč ta sobeckost?? Už tak má život těžší než ty. Zdravý člověk rybník obejde, on ne. Na takové místo ani nesedám. Ale pokud bych viděl, že na tom místě někdo sedí a nechce tam vozíčkáře pustil, podpořil bych ho. Sakra jde o ryby, ne o život a snad mezi námi ještě zůstala nějaká slušnost.

 6. No jasně o tom není třeba debatovat nejhorší je to že u nás v Karviné nejde o místo nýbrž o to co chytit vše je rozkradené svazy a nebo Poláky. Všude jse krade i Karvinskej svaz i Orlovskéj

  • Ty budeš asi jeden s těch co krade !!!! Když tady píšeš bláboly …Nauč se psát a potom piš Hlavně aby to mělo hlavu a patu !!!!!

 7. Neslusny rybář si někdy neuvědomuje že se může dostat na místo svého kolegy a jak mu asi pak bude když nebude moci chytat jako když byl zdraví tak ať nám berou

 8. Mám karavan u Kadaňe kde je revír kde toto místo už je dlouhá léta a vyloženě je pro vozíčkáře. Ještě jsem tam nikdy neviděl nikoho jiného. Tam kde to jde by to mělo být samozřejmostí, přece jsme kolegové a kamarádi.

 9. Na hendy plac nikdy nelezu. Dokonce nelezu na plac ani jinym rybarum o kterych vim ze misto uzivaji pravidelne. Ted se ptam je v poho kdyz hendy leze na fleka ostatnim rybarum kdyz si muze vsude dojet autem na jakekoliv misto za zavorou? Nehlede na to ze ma posluhy ktery mu vsechno nanosi a ted ruku na srdce by tam s jeho hendy dosel i sam. Nekteri to maji tezky to je pravda ale neni hendy jako hendy…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -