Domů Novinky Rybáři chytají na rybníku želvy! Jedna želva měřila 50 centimetrů!

Rybáři chytají na rybníku želvy! Jedna želva měřila 50 centimetrů!

- Reklama -

Hodně netradiční úlovek mohou chytit rybáři na Třinecku. V Boublíkově rybníku se totiž až nezvykle daří želvám nádherným. Podle rybářů se želvám na tomto rybníce nejenom dobře daří, ale dokonce se zde rozmnožují. Není proto žádnou výjimkou želvu chytit i na háček. Problémem ale je, že želvy požírají rybí plůdek, a dokonce i ničí hnízda vodních ptáků.

„Je jich tady čím dál tím víc. Pozorujeme, jak si pomalu plují po vodě nebo se vyhřívají u břehu na kládách,“ řekl iDNES.cz rybář, který chodí na zmíněný rybník rybařit. Rybáři želvy často dostanou i na háček.

„Jedna měla dokonce okolo padesáti centimetrů. Mysleli jsme si, že po zimě už je neuvidíme, ale protože moc nemrzne, nejenže přežívají, ale líhnou se další. Určitě se jich vypuštěním několika kusů před pár lety zbavil nějaký chovatel,“ dodává rybář.

Problémem je, že želvy nádherné mohou mít na původní druhy negativní dopady. „Želvy se živí rybími plůdky. Její počty ve volné přírodě na některých místech rostou. Často je vidět i na rybnících ve Střítěži na Frýdecko-Místecku. Tento invazivní druh nemá v Česku přirozené nepřátele. Myslel jsem si, že si s ní poradí vydra, ale jelikož se vyskytuje poblíž želvího společenství a to se nezmenšuje, tak asi také ne,“ řekl iDNES.cz technolog chovu ryb Radim Petrek.

A nejenom původní druhy ryb jsou v ohrožení. Jeden z rybářů iDNES.cz také řekl, že želva nádherná může negativně ovlivnit líhnutí vodních ptáků. Podle něj je želva schopna vypudit samici z hnízda, anebo dokonce hnízdo zničit.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -