Domů Novinky ŠÍLENOST! Pytlák chytal na 3 pruty! Celkem na nich měl 16 háčků!...

ŠÍLENOST! Pytlák chytal na 3 pruty! Celkem na nich měl 16 háčků! Trest bude bohužel mírný!

- Reklama -

Předseda MO Kolín nedávno na sociálních sítích zveřejnil informace o dopadení pytláka, který chytal na Labi na 3 pruty. To by ještě nebylo nic tak šokujícího. Jenže! Na 3 prutech měl neuvěřitelných 16 háčků! Jednalo se o rusky mluvícího pytláka ze zahraničí. Bohužel, toto šílené porušení platných rybářských pravidel bude s největší pravděpodobností klasifikováno jen jako přestupek. Prostě se nedá očekávat nijak tvrdý trest, který by pytláka odradil od dalšího pytlačení. Jak dlouho budeme tohle ještě tolerovat?

Pana Jiřího Krouzy, který je předsedou MO Kolín, a zároveň také členem rybářské stráže, jsme se na zmíněné dopadení pytláka zeptali. Pro magazín InRybar.cz řekl:

Během soboty jsem byl telefonicky volán do Kolína na dva pravděpodobné pytláky. Informací mi dal rybář, který seděl naproti nim přes Labe. Nikdo jiný čas neměl, tak jsem se tam vydal. Bohužel ty dvě osoby stihly před mým příjezdem odejít kamsi do města. Cestou zpět jsem se rozhodl provést kontrolu jedné pískovny za Kolínem.

Počasí moc nepřálo, takže rybářů tam bylo poskrovnu. Nepředpokládal jsem žádný problém ani pytláka. První jsem kontroloval velice slušnou partu rybářů ze Sedlčan, od nich byla druhá parta vzdálená po břehu asi 60 metrů.

Při přechodu k druhým rybářům jsem míjel rákosiny s vysokým břehem. Jelikož jsme v minulosti nacházeli u tohoto břehu připevněné pytlačky tak jsem rákosí prolezl a místo pytlačky jsem narazil na osobu, která o mně nevěděla – chlap cizí národnosti, kapuci na hlavě a pod nohama si zrovna nastražoval třetí prut.

Proběhlo klasické oslovení, chlap se lekl tak, že málem spadl do vody. Vše proběhlo v klidu. On hovořil plynule rusky, já plynule česky. Prokázal totožnost, došlo k zabavení náčiní a věc bude řešit příslušný správní orgán odboru životního prostředí. Rybu tentokrát žádnou ulovit nestihl.

Překvapení pro mě bylo ale ve chvíli, když jsem mu udice vytáhl z vody. Lovil na 16 háčků pevně připevněných ke krmítkům. Posléze jsem se od kolegů z RS dozvěděl, že se jednalo o pytláka, který tento revír navštěvoval častěji, ale vždy se kontrole RS vyhnul.

V případě těchto pytláků cizí národnosti to bývá spíše tak, že neznají a nechtějí znát naše pravidla, která zde v ČR dodržujeme. U nich doma je to jiné. Škody působí většinou jednotlivě, ale soustavně. Loví pro jídlo. To ostatně dokládají jejich způsoby lovu a vybavení, které používají. Bohužel bývají při lovu velmi úspěšní.

Tresty za pytláctví jsou od rekodifikace trestního zákoníku příliš mírné. I v tomhle případě se jedná o přestupek. Jsem si jistý, že daleko účinnější legislativu v případě pytláctví mají například naši kolegové na Slovensku. Také zde jsme ji měli. Bohužel v roce 2009 někdo liché mysli navrhl stávající předpis.

Zda případů pytláctví přibývá nevím, ale vím jistě, že přibývá těch zjištěných – souvisí to s pracovní silou z jiných zemí. U nás v Kolíně je to patrné i geograficky, protože přesně tyhle případy se dějí především na revírech nejbližších ubytovnám. Takže si to mapujeme. Za posledních 7 dní byl toto již třetí pytlák z jiné země. Dva chytil kolega na pískovně Sandberk, podobný případ.

Redakce InRybar.cz

Foto: Jiří Krouza

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Takže my jako slušní platíme takový rance, rybu máme strach vůbec vyfotit aby jsme ji nepoškodili a borecek dostane přestupek?

    No vidim to tak, že od další sezóny chytam na blacka.

  2. není to tak dávno kdy se jeden poslanec zamyslel a vyplodil návrh ,že by se mohlo krást do částky 10 000 Kč jelikož došlo k navýšení platu., Nad tuto částku by to byl trestní čin.
    Tak se nedivme ,že je pytláctví trestáno tak jak je když nás reprezentují idioti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -