skingbranding-banner

Rybáři na Moravě musí mít osvětlené lovné místo! Novinka se týká i milovníků přívlače a muškařů!


Rybáři ze severu Moravy a Slezska, kteří si nově koupili povolenku na sezónu 2020, se v novém dodatku dočetli o tom, že jsou povinni hodinu před východem a hodinu po západu slunce osvětlit lovné místo elektrickým světlem. Na první pohled toto nařízení vypadá jako další zbytečná povinnost. Jenže! Právě toto osvětlení lovného místa usnadní práci rybářské stráži, která díky osvětlení rychleji a efektivněji zkontroluje rybáře. To ale neznamená, že porybní nebudou kontrolovat „tmavé úseku“. Naopak!

V dodatku Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko se píše: „V případě lovu po setmění (tj. v době 1 hodinu po západu slunce až 1 hodinu před východem slunce), je povinné osvětlení místa lovu. K tomuto lze použít výhradně elektrické světlo.“

Důležité je si uvědomit, že rybáři nemohou pro osvětlení místa používat svíčky nebo dokonce rozdělaný oheň. Ne! Rybář musí použít elektrické světlo, takže pro tento případ je vhodné si pořídit levnou svítilnu „z tržiště“ a do kapsy si přibalit baterky pro případ, že by se ty ve svítilny vybily.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levné křeslo pro rybáře za rozumnou cenu, které vyztužuje páteř!

„Očekáváme, že se výrazně zefektivní práce rybářské stráže. To ale neznamená, že rybářská stráž nebude věnovat pozornost „tmavým místům“, na kterých nebude vidět žádné světlo. Právě naopak,“ řekl magazínu InRybar.cz hospodář územního svazu ze severu Moravy Jan Hloušek.

Ano, právě neosvětleným místům bude rybářská stráž věnovat zvýšenou pozornost, protože právě zde může být vysoká pravděpodobnost toho, že zde budou rybáři, kteří úplně nehledí na platná pravidla. A navíc! Je třeba si uvědomit, že rybáři, kteří budou ve tmě svítit, nevědomky sami od sebe vyčlení „tmavé úseky“. Díky tomu tak rybářská stráž rychleji uvidí právě tato riziková, tmavá místa, kde mohou řádit pytláci, anebo rybáři, kteří sice mají povolenku, ale z vody si berou více ryb, než povolují platná pravidla.

Když to přeženeme, tak rybářská stráž může cíleně kontrolovat právě ta temná místa, na kterých se mohou dít ty nejhorší věci, které se na našich revírech stále dějí – třeba se tady budou vyskytovat rybáři, kteří berou podměrečné ryby, takže úplně na sebe nechtějí upozorňovat světlem. Proč by totiž pravidla porušoval ten rybář, který na sebe upozorňuje světlem?

Pozor! Toto pravidlo platí pro VŠECHNY rybáře, to znamená i pro vyznavače přívlače, anebo i pro muškaře. „Nařízení platí pro všechny, bez ohledu na rybolovnou techniku. Zabrozený rybář, který bude vláčet, může mít na hlavě rozsvícenou čelovku, nebo malou solární lampu za pasem, v brašně a podobně. Toto nařízení platí na mimopstruhových i na pstruhových revírech. Pro představu: Dne 15. července 2020 je uváděn západ slunce ve 20:51 hodin, osvětlení je tedy povinné od 21:51 hodin – konec lovu na pstruhových vodách je v té době ve 22 hodin,“ vysvětluje hospodář Jan Hloušek.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levné křeslo pro rybáře za rozumnou cenu, které vyztužuje páteř!

Podobný systém osvětlování míst je dobře známý těm rybářům, kteří navštěvují vody, na kterých platí non-stop rybolov. Ti jsou odjakživa povinni osvětlovat lovné místo elektrickým světlem. Nyní se tato povinnost vztahuje na všechny rybáře, kteří rádi loví ve tmě. Světlo není nijak oslňující a ryby plašit nebude. Přitom výrazně pomůže členům rybářské stráže vykonávat jejich práci ještě lépe. Sami rybáři se tak aktivně zapojují k lepší ochraně svazových vod.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Rybaření v nouzovém stavu: ČRS zatím doporučuje rybaření v katastru obce, kde má rybář bydliště!

admin | přečteno: 12431x | 27.02.2021 | 17 komentářů

Od pondělí 1. března 2021 budou na území České republiky …

VIDEO: Obrovský sumec albín si udělal z potopeného deštníku úkryt!

admin | přečteno: 8535x | 26.02.2021 | 1 komentář

Děláte to taky tak? Aby rybář pochopil chování dravých ryb …

Rybáři dostanou až 150 miliónů korun za škody po kormoránech! Netýká se svazových vod

admin | přečteno: 1461x | 26.02.2021 | Žádné komentáře

Velké vítězství si připsali rybáři, kteří dokázali na půdě Senátu …

Komentáře

 • Na úhořích! 2 m od břehu už nezavadim!

 • Krásný rozdíl Čechy – Morava

 • Můj děda co me naučil petrovu cechu se obrací v hrobě s tech pravidel co kdyz nebudu mit baterky ale jinak vše v pořadku to mi seberou papiry z rybařiny se stává čím dál větší bordel komerce a diktatura než láska k vodě 🙁

 • To je zase článek… ukažte mi někoho, kdo vláčí nebo dokonce muškaří po tmě…

 • Blbost chytám ryby okolo 1m od břehu. To můžu akorát chytat komáry.

 • Výborně… Plno si jich neumí odvézt obal od svačiny a teď do toho vybité baterie 🔋…

  • Máte pravdu všechno skončí ve vodě to jsou hivada

 • A rybáři nebudou mít co žrát 😆

 • Hloupá hloupost! Po setmění když půjdu s candáta s muchařkým vybavením a budu mu svítit do huby, je jasné že Chytim velký lejno. Má to své výhody zůstane víc ryb 😄

 • Světlo do kýbla ať svítí v něm! Neni definované jak má svítit!a ani jak moc!

 • Powerbanka a led svítidlo na USB, to jsem si pořídil cca za 200,- a jak už někdo uváděl, dát to do kýblu, nejlépe průsvitný s víkem, aby do něj nepršelo. Dám to tak, abych neoslňoval vodu a přitom to bylo vidět.
  Takže za mě, nemám s tím problém 👻

 • Chodím vláčet sumíky za tmy čelovku vypínám u břehu nejvíc záběrů je při tažení nástrahy těsně pod nohama tak ďekuji pánům funkcionářům za další pravidlo které nám ztíží dosáhnout úlovku a vo vo voto přeci de ne.

 • To co to vymyslelo by mnelo .vyrazit na pakarnu tohle neni o rybach ale o honu na rybare furt novy a novy narizeni uz by ty paka mnel nekdo nakopat do at si ty paka svitej jak chtej ale at daj pokoj rybarum a takovy ty cvachty o rybarsky strazi aby lepe videla kdyz je slepej tak at se na rybarskou straz ten co to vymyslel tak kdyby sel k psichiatrovi tak je to vaznej pacient

 • Ja proti tomu nic nemam.Jelikoz jezdim na Labe kde je 24h lov tak osvetleni pouzivat musim uz nejakej rok a nedela mi to problem.Staci si na trznici koupit solarni svetlo,to co se zapichuje na zahradu do zeme za 20 kc a mate klid.Za tři roky pouzivam stale to jedno a bez problemu. Sviti to tak ze vodu neoslnuje a pritom jste videt.

 • Nedávno tu byl článek o tom že RS má ve výbavě termovize. Teď zase osvětlení . Připadá že rybář je zločinec který musí být neustále pod kontrolou.

 • kdo napíše proč kur.. morava?

 • Jenom buzerace nic víc…………..Zas nějakej dobytek a tohle vymyslelo…….

 • No a ted alespon vykradaci aut budou dobre vedet kaj sedi majitele tohle je vymysl tech starych senilnich dedku co sedi na svazu

 • Na 24ce určitě světélko, sam ho mam za deštníkem. Ale když čekám jako ocas do 22.00 na tmu a chytam do 24.00. , těsně u břehu . Stačí že řvou hlásiče ! A pak dědkové s halogenovémi lampy co na kilometr vypálí oči.

  • Budete se divit,akustické hlásiče a halogeny nepoužívají dědkové,nýbrž mladší rybáři.My dědkové jsme zvyklí u vody v klidu sedět a pozorovat policajty a ne být někde zalezlí a reagovat až na hlásič.

 • Já mám trochu problém se zrakem-proto používám hlásiče-ale zeslabené na minimum-reaguji jen na světlo. A osvětlené místo mám již několik let-jak píše víše Honza -používám solární lampu-zatím jsem baterie neměnil-mají velkou výdrž. A názory,že to ruší ryby jsou zcestné-světlo nemáme přece u vody-já ho mám za sedačkou-na vodu nic nedopadá.To více ruší někteří rybáři kteří mají čelovky co svítí jako dálková světla-při vylovování ryby osvítí i protější břeh. Bobika

  • Přesně tak.Plně s vámi souhlasím.Nechápu lidi kteří si furt na něco stěžují.Tím že si tady stěžují,nadávají a uráží,Ničeho nedocílí.Chtěl bych vidět aspoň jednoho z vas a řekl těm co to nařídili přesně to samé co tu napsal.Rybařina je klidný a tichý sport.Tak se nad tím zamyslete.Vy ve všech nařízení hledáte zlo.Kupte si tu solarní lampičku a mate klid.Vodu neosvítí ,porybný bude spokojeny a vy si aspoň nerozbijete nos až si pujdete odskočit.Je to otazka 20kc a vydrží několik let.

 • Jasně komu se to nelíbí ,tak at nesvítí RS jim to potom vysvětlí .Je spousta lidí rybářů kteří furt mamřou a nadávají ,nelíbi se ti tak nechod na ryby a sedni si doma k televizi. LOVU ZDAR..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.