DomůNovinkyRybáři z MO Kladno lovili sumce elektrikou. Sumcaři se zlobí: Co to...

Rybáři z MO Kladno lovili sumce elektrikou. Sumcaři se zlobí: Co to má znamenat?

- Reklama -

V polovině léta jsme na InRybar.cz psali o odlovu sumců, který proběhl na Turyňském rybníce, jež spadá pod MO Kladno. Při tomto odlovu rybáři vylovili hned 19 sumců, kteří měřili od 1,5 do 2 metrů. Rybářská organizace dostala za odlovené sumce peníze, za které nakoupila candáty. Ovšem, i po takové době tento odlov pořádně „víří diskuzi“, zejména pak mezi milovníky sumců. O co jde?

Většině sumcařů vadí, že na rybníku nebyla vyřízena výjimka pro 24 hodin lov, a že na tomto revíru nemohli „pohodlně“ sumce chytat. Místo toho rybářská organizace vsadila na odlov s pomocí elektřiny. A to vzbudilo vášně. Proto se představitelé MO Kladno rozhodli vydat odůvodnění.

Co se týče elektřiny: „Odlov sumce elektrickým agregátem byl poprvé proveden pro Výzkumný ústav za účelem očipování sumců, sledovat migraci a potravní aktivitu těchto ryb. Z výsledku vyplynulo, že sumec ve velikosti 170 až 220 centimetrů spotřebuje za rok ryby v hodnotě 20 až 25 tisíc korun,“ píše se v odůvodnění rybářů MO Kladno.

sumec

„Druhý odlov elektrickým agregátem byl proveden jako hospodářský zákrok za účelem utlumení nežádoucí ryby, která není pro tento revír v zarybňovacím plánu a působí velké škody na rybí obsádce pro tento revír určené,“ stojí dále v odůvodnění. Odlov nakonec provedli kolegové z Východočeského ÚS. Ostatně, do revírů tohoto územního svazu putovali i odlovení sumci.

Proč se vlastně rybáři z MO Kladno rozhodli pro odlov sumců s pomocí elektrického agregátu? „Výtěžnost sumce běžným způsobem na pruty – 0. Jediný způsob, jak udržet revír alespoň v dobrém stavu, je odlov sumce – agregát, vězenec, síť,“ stojí v prohlášení MO Kladno.

odlov_sumec

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZ vyjádření rybářů to není patrné, ale zřejmě někdo narazil i na fotografie z roku 2009 (dostupné na webu MO Kladno), kdy na tomto revíru lovil i známý rybář Jakub Vágner. Na těchto snímcích je kromě několika sumců zachycen i „arzenál“ udic, který mohl v někom vyvolat ten dojem, že známý rybář nerespektuje platná pravidla. Sami rybáři z MO Kladno k tomu napsali: „Pan Vágner chytal, jako každý jiný rybář, pouze na dva pruty, ale protože tam měl ještě kolem sebe své známé, mohlo to pro někoho vytvářet dojem, že chytá na více prutů.“

Co si o postupu MO Kladno myslíte? Zastáváte ten názor, že odlov sumců proběhl tak, jak měl? Řekněte váš názor v diskuzi pod článkem!

Původní zpráva o odlovu sumců ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz a Středočeský ÚS

Zdroj: Středočeský ÚS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -