DomůNovinkyRybářská stráž si stěžuje na rybáře: Ohrožujete naše zdraví! Co porybným vadí?

Rybářská stráž si stěžuje na rybáře: Ohrožujete naše zdraví! Co porybným vadí?

- Reklama -

V současné době v České republice panují přísná bezpečností opatření, kdy je nutné chránit sebe i své okolí s pomocí roušek, anebo jiných ochranných pomůcek přes obličej. Jedná se totiž o zcela základní (a zásadní) ochranu před koronavirem, který zachvátil celý svět. Bohužel, krizové situace zneužívají někteří lidé třeba k tomu, že u vody chytají bez rybářských povolenek, anebo jinak porušují platná pravidla. Proto jsou nutné kontroly ze strany rybářské stráže. Někteří porybní si ale stěžují, že pořád velká část rybářů si při kontrolách zapomíná nasadit ochranné pomůcky přes obličej. Takže rybáři tak ohrožují zdraví porybných…

Do redakce InRybar.cz přišlo několik vyjádření členů rybářské stráže, kteří si stěžují, že při kontrolách narazili na velké procento rybářů, kteří se nechránili ochrannými pomůckami. Přitom stačí si přes obličej natáhnout roušku, šálu, šátek, anebo i něco jiného. Díky tomu nedochází k tak velkému přenosu kapének na kontrolujícího porybného. Toto je důležité si uvědomit!

„Při mých kontrolách na Severní Moravě jsem se setkal s velkou částí rybářů, kteří při kontrole neměli na ústech a nose žádné ochranné pomůcky. Tím ale nechci říct, že by u sebe ochranné pomůcky neměli! Měli je jen třeba založené v batohu, a po mém vyzvání si je nasadili. Za což chci poděkovat. Zároveň bych ale rád vysvětlil, že je opravdu důležité mít při kontrole nějaké ochranné pomůcky přes obličej, aby nedošlo k přenosu viru,“ řekl nám jeden z členů rybářské stráže.

Je třeba říct, že pokud je rybář u vody sám, anebo ve dvojici s rodinným příslušníkem, pak není nutné mít po celou dobu ochrannou roušku na ústech a nose. Je ale zásadní při kontaktu s jinými osobami tyto ochranné pomůcky na obličeji mít. Takže pokud narazíte na kontrolu ze strany rybářské stráže, pak si prosím na obličej něco nasaďte.

„Šlo vidět, že rybáři prostě byli překvapeni, že jsem se u vody jako porybný ukázal, protože čekali, že v době nouzového stavu nebudeme kontrolovat. Když jsem vysvětlil, že kontrolovat budeme, protože přibylo případů, kdy někteří této kritické situace v zemi zneužívají ve svůj prospěch, tak to kontrolovaní rybáři pochopili. A kolikrát pochválili, že vody hlídáme i za této těžké situace. Zase: Za to bych chtěl poděkovat,“ řekl člen rybářské stráže.

Někteří porybní tak prosí rybáře, aby si při kontaktu s rybářskou stráží nejprve nasadili ochrannou pomůcku přes obličej a nos, a až poté předložili doklady ke kontrole. „Chápu, že kolikrát jako rybářská stráž rybáře u vody překvapíme. Rybář začne při kontrole zmatkovat, protože přece jen každý chce mít všechno v pořádku. Ale prosím, nejprve si fakt něco nasaďte přes obličej, a pak řešme ty další věci. Vše hlavně v klidu!“ apeluje člen rybářské stráže.

Prosím, nezapomínejte na to! Jen tak společně ochráníme lidi „v první linii“, kam porybní rovněž patří. Myslete na to!

 

Jak porybní kontrolují v době nouzového stavu?

Územní svazy po celé České republice vydaly doporučení, kterými se mají porybní v aktuální situaci řídi. Zásadní je zakrývat si ústa a nos, dodržovat odstup a nesahat na doklady od rybáře. Co územní svazy rybářské stráži doporučují?

Všem členům rybářské stráže doporučujeme, aby při kontrolách lovících dbali zvýšené bezpečnosti, dle plošného nařízení měli zakrytá ústa rouškou, dále používali jednorázové hygienické rukavice a dle možností i dezinfekční přípravek. Pro minimalizaci přenosu nákazy doporučujeme se nedotýkat předložených rybářských dokladů a jejich kontrolu provádějte pouze opticky, bez zápisu o kontrole do přehledu o docházkách a úlovcích.

V případě nutnosti zápisu do přehledu o docházkách a úlovcích v případě zjištění porušení pravidel lovu je nutno vždy použít gumové rukavice. Doporučujeme dle možnosti udržovat od lovících dostatečný odstup a vyhýbat se přímému kontaktu. K přímému kontaktu s lovícím je vhodné přistoupit jen v nezbytně nutných případech, kdy evidentně dochází k porušování předpisů.

Při zadržení povolenky k rybolovu nebo rybářského vybavení se postupuje standardně, ale se zvýšenou opatrností, jelikož se jedná o potenciálně kontaminovaný materiál. V případě rizika kontaminace nákazou, například kontaktem s osobou odmítající si zakrýt ústa rouškou si vyžádejte součinnost s Policií ČR.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Neděle 5.4. pelhřimovsko, 7 kontrolovaných a roušku měli zprvu jen 3… Evidentně jim bylo nemilo si ji nasadit a 1 ji neměl vůbec. Taky měl nejvíce prohřešků a oponoval, že je důchodce a často zapomíná ( roušku, zapsat datum a použít podběrák). Kam to ten svět spěje…

    • Děkujeme za doplnění!

      Snad napomůžeme k tomu, aby rybáři na tohle nezapomínali a neohrožovali rybářskou stráž, která to teď má hodně komplikované…

      Krásný den!

      Držíme pěsti a děkujeme!

      Redakce InRybar.cz

  2. Pátek 9.4. Olomoucko, porybní si stěžují na rybáře, já si stěžuji na porybného. Dnes obešel rybník a kontroloval pouze s rouškou bez rukavic a dezinfekce všem asi 10 rybářům doklady, které prolistoval a orazítkoval. A mě dokonce těma holýma rukama bral mého uloveného kapra a přeměřoval ho. O nějakém odstupu od rybářů ani nemluvím, neboť předávání dokladů proběhlo z ruky do ruky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -