DomůNovinkySUCHO: Příští rybářská sezóna v ohrožení? Nádrže bijí na poplach! V některých je jen...

SUCHO: Příští rybářská sezóna v ohrožení? Nádrže bijí na poplach! V některých je jen čtvrtina vody!

- Reklama -

Sucho nadále trápí vodohospodáře! Po velice horkém létě, kdy teploty častokrát atakovaly rekordy, nastal suchý podzim. Problémem je, že srážky jsou dlouhodobě neuspokojivé. A to se pochopitelně podepisuje nejen na našich tocích, ale i na nádržích. V těch chybí voda! A některá místa začínají varovat před velkými problémy. Některé přehrady jsou totiž jen na čtvrtině kapacity. Vodohospodáři upozorňují, že pokud nezaprší, s vodou budou problémy…

Jedním takovým místem, kde se začínají ozývat varovné hlasy, je nádrž Rozkoš. Právě tahle nádrž má za normálního stavu 1000 hektarů. Jenže! Na Rozkoši se sucho podepsalo tak, že hladina je o 6 metrů níže, než má být! A to je špatně!

Hladina na Rozkoši soustavně klesá od letošního dubna. Za jeden jediný týden klesne hladina v Rozkoši o 30 centimetrů. A vodohospodářům se nedaří tento negativní trend zastavit. Takže v současnosti je Rozkoš naplněna jen ze čtvrtiny. „Už jsme museli upustit 40 milionů kubíku vody,“ řekl Pavel Ducháč, který dělá na Rozkoši hrázného.

Vodohospodáři nemůžou Rozkoš „zašpuntovat“. To nejde! V řece pod přehradou musí být voda, aby se tam udržel život. Navíc, Rozkoš napájí elektrárnu v Opatovicích, takže vodohospodáři musejí neustále upouštět. Jenže rezerva se krátí! „Máme zatím rezervu tak do konce roku,“ upřesňuje Jiří Petr z Povodí Labe.

Kromě Rozkoše má problémy i další významná přehrada, tentokrát na západě Čech. Jde o přehradu Hracholusky, kde je hladina nejníže v její historii. Extrémně nízké hladiny využili stavaři, kteří tuto situaci využili k opravě železničního mostu. Ovšem fakt, že hladina je tak nízko, je velice alarmující. „Průtok v Mži je nejnižší od roku 1931,“ řekl Petr Vicenda z Povodí Vltavy. Vodohospodáři připustili, že situace se někde mírně zlepšila, protože pár dní pršelo. Jenže! Srážek musí být více.

Vodohospodáři uklidňují, že šance, že by některé nádrže zcela vyschly, jsou opravdu mizivé. Jenže! Vodohospodáři druhých dechem doplňují, že počítají s deštivým podzimem. A také doufají, že letošní zima přinese dostatečné zásoby sněhu. Co když ale bude sucho přetrvávat i v následujících měsících? Co když nebude pršet ani sněžit? Věřme, že tomu tak nebude!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -