skingbranding-banner

Týrání zvířat? Hromadný úhyn ryb na Plzeňsku vyšetřují policisté! Celkově uhynulo 5 tun ryb


Nedávný hromadný úhyn ryb při výlovu rybníku Labuť v Žinkovech na Plzeňsku už vyšetřují policisté. Ti tento výlov šetří jako trestný čin týrání zvířat, policisté už zahájili úkony trestního řízení. Po výlovu rybníku na Plzeňsku uhynulo podle státní veterinární správy až 5 tun ryb, které byly zlikvidovány v kafilérii. Uhynulé ryby byly jak v samotném rybníku, tak také v říčce pod rybníkem. Rybáři rybí zdechliny sbírali v několika kilometrovém úseku. Rybník Labuť v Žinkovech byl vypuštěn a sloven proto, že se opravuje bezpečnostní přeliv. 

„Zahájili jsme úkony trestního řízení. Prověřujeme především to, zda bylo v silách rybářů všechny ryby bezpečně odchytit,“ řekla Novinkám policejní mluvčí Ivana Jelínková. Policisté tak prověřují výsledek výlovu rybníku, po kterém zůstaly tuny uhynulých ryb. Rybí zdechliny se povalovaly jak v bahnitých nánosech v samotném rybníku, tak také v říčce Úslavě pod rybníkem.

Podle rybářů ale udělali při výlovu maximum. „Lovící udělali vše, co bylo v jejich lidských a technických možnostech. Je zbytečné dnes řešit, co se mělo udělat jinak. Bohužel, celá stiuace mě velice mrzí a ujišťuji, že se k nápravě postavíme čelem,“ uvedl ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček. Právě rybáři z tohoto podniku výlov prováděli.

Problémem bylo, že ryby po upuštění vody nezamířily do loviště, odkud by je rybáři vylovili a převezli. Některé ryby v nemalém množství se začaly drát do krajů rybníka, kde uvízly v bahnitých nánosech. Tam se ale rybáři už nedostali. Některé ryby pak zadusilo i zvířené bahno, které jim zacpalo žábry. Podle státní veterinární správy po výlovu uhynulo 5 tun ryb, mezi nimi byly i kapitální ryby.

„Celkem uhynulo 5 tun ryb. Jednak v samotném rybníce a pak také v říčce pod ním, kam po otevření stavidla splavaly už přidušené. Všechny byly zlikvidovány v kafilérii,“ uvedl pro Novinky Richard Bílý ze státní veterinární správy.

Hromadný úhyn má už „na stole“ i odbor životního prostředí Městského úřadu v Nepomuku. Ten momentálně čeká na závěr od policie. „Čekáme na závěry vyšetřování policie. Pokud dospěje k tomu, že šlo o přestupek, budeme konat. Za situace, kdy to posoudí jako trestný čin, správní řízení zastavíme,“ vysvětluje starosta Nepomuku Jiří Švec.

Šedesátihektarový rybník Labuť v Žinkovech se lovil po 16 letech. Výlov prováděli rybáři z Klatovského rybářství, kterému tato vodní plocha patří. Rybáři rybník vypustili proto, že je nutné opravit bezpečností přeliv, který je v havarijním stavu.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Známý rybář Bohumil Kuna šlape velkým firmám na paty? Prodává stovky kilogramů boilies!

admin | přečteno: 7686x | 1.03.2021 | 1 komentář

Rybář Bohumil Kuna zažívá velmi zajímavý začátek rybářské sezóny. O …

Ministerstvo zemědělství žádá rybáře: Provádějte lov pouze na území bydliště!

admin | přečteno: 3382x | 1.03.2021 | 4 komentářů

Situace ohledně koronavirové pandemie není na území České republiky nijak …

Oblíbená přehrada na Moravě bez vody? Vodohospodáři chystají velkou rekonstrukci hráze

admin | přečteno: 1673x | 1.03.2021 | Žádné komentáře

Už na letošní podzim plánuje Povodí Moravy rozsáhlou rekonstrukci hráze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.