Domů Novinky Týrání zvířat? Hromadný úhyn ryb na Plzeňsku vyšetřují policisté! Celkově uhynulo 5...

Týrání zvířat? Hromadný úhyn ryb na Plzeňsku vyšetřují policisté! Celkově uhynulo 5 tun ryb

- Reklama -

Nedávný hromadný úhyn ryb při výlovu rybníku Labuť v Žinkovech na Plzeňsku už vyšetřují policisté. Ti tento výlov šetří jako trestný čin týrání zvířat, policisté už zahájili úkony trestního řízení. Po výlovu rybníku na Plzeňsku uhynulo podle státní veterinární správy až 5 tun ryb, které byly zlikvidovány v kafilérii. Uhynulé ryby byly jak v samotném rybníku, tak také v říčce pod rybníkem. Rybáři rybí zdechliny sbírali v několika kilometrovém úseku. Rybník Labuť v Žinkovech byl vypuštěn a sloven proto, že se opravuje bezpečnostní přeliv. 

„Zahájili jsme úkony trestního řízení. Prověřujeme především to, zda bylo v silách rybářů všechny ryby bezpečně odchytit,“ řekla Novinkám policejní mluvčí Ivana Jelínková. Policisté tak prověřují výsledek výlovu rybníku, po kterém zůstaly tuny uhynulých ryb. Rybí zdechliny se povalovaly jak v bahnitých nánosech v samotném rybníku, tak také v říčce Úslavě pod rybníkem.

Podle rybářů ale udělali při výlovu maximum. „Lovící udělali vše, co bylo v jejich lidských a technických možnostech. Je zbytečné dnes řešit, co se mělo udělat jinak. Bohužel, celá stiuace mě velice mrzí a ujišťuji, že se k nápravě postavíme čelem,“ uvedl ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček. Právě rybáři z tohoto podniku výlov prováděli.

Problémem bylo, že ryby po upuštění vody nezamířily do loviště, odkud by je rybáři vylovili a převezli. Některé ryby v nemalém množství se začaly drát do krajů rybníka, kde uvízly v bahnitých nánosech. Tam se ale rybáři už nedostali. Některé ryby pak zadusilo i zvířené bahno, které jim zacpalo žábry. Podle státní veterinární správy po výlovu uhynulo 5 tun ryb, mezi nimi byly i kapitální ryby.

„Celkem uhynulo 5 tun ryb. Jednak v samotném rybníce a pak také v říčce pod ním, kam po otevření stavidla splavaly už přidušené. Všechny byly zlikvidovány v kafilérii,“ uvedl pro Novinky Richard Bílý ze státní veterinární správy.

Hromadný úhyn má už „na stole“ i odbor životního prostředí Městského úřadu v Nepomuku. Ten momentálně čeká na závěr od policie. „Čekáme na závěry vyšetřování policie. Pokud dospěje k tomu, že šlo o přestupek, budeme konat. Za situace, kdy to posoudí jako trestný čin, správní řízení zastavíme,“ vysvětluje starosta Nepomuku Jiří Švec.

Šedesátihektarový rybník Labuť v Žinkovech se lovil po 16 letech. Výlov prováděli rybáři z Klatovského rybářství, kterému tato vodní plocha patří. Rybáři rybník vypustili proto, že je nutné opravit bezpečností přeliv, který je v havarijním stavu.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -