DomůRybolovné technikyKaprařinaJarní lov velkých kaprů: Největší chyba, kterou rybáři při krmení dělají! Proto...

Jarní lov velkých kaprů: Největší chyba, kterou rybáři při krmení dělají! Proto vám to nebere

- Reklama -

Lov kaprů na jaře patří k nejkrásnějším okamžikům v rybářském koloběhu života. Vše nádherně kvete, krásně voní, stromy jsou sytě zelené, takže rybář se může snadněji stát součástí krásné přírody. A navíc! V tomto období berou nádherní kapři. Ti se totiž potřebují pořádně nafutrovat po nehostinném zimním období, a zároveň se potřebují pořádně připravit na nadcházející tření, které je výrazně náročné, co se spotřeby energie týče. Proto teď kapři hledají vše, co jim dodá tolik potřebné živiny. A právě toho by měli rybáři využít. Pokud totiž kaprům nabídneme atraktivní krmení, můžeme si díky tomu splnit ty nejtajnější rybářské sny. Ovšem, je třeba se vyvarovat zásadní chyby, kterou rybáři dělají…

Jen si to představte: Stojíte na břehu oblíbeného revíru a všude okolo vás žije příroda. Nad vámi se tyčí zelenavé větve mohutných stromů a po břehu se plazí barevné květiny, které lákají nejrůznější hmyz. To je vůně! Při pohledu na klidnou vodu si rázem všimnete obrovského kola na hladině. Kapr! A pořádný! Teď se kapři futrují k prasknutí, aby doplnili deficit z chladnějších měsíců, a aby se připravili na nadcházející tření. Teď je zapotřebí kapry zaujmout něčím, na co budou spolehlivě reagovat. Ale hlavně! Při krmení je důležité uvažovat tak, abychom dokázali kapry dostávat opakovaně k naší nástraze.

Uvažování nad chováním kaprů se vyplácí! Gigantický kapr z Lac Du Der o váze 34,7 kilo, který byl výsledkem promyšlené strategie krmení!

 

Kde kapry na jaře hledat?

Samozřejmě, kapry je nutné chytat tam, kde se přirozeně pohybují. Jasně, víme, že to víte, jen je zapotřebí na to hned ze začátku upozornit. Kde tedy kapry na jaře hledat? Možností máme hned několik. Zaprvé: Ideálním místem jsou jednoznačně mělčiny. Právě zde dochází k nejrychlejšímu prohřátí vody, takže kapři se sem stahují z hlubokých prohlubní. Na mělčinách je chytré chytat především v ty dny, kdy se o vodní hladinu ostře opírají sluneční paprsky. Pokud je u vody klid, pak je možné chytat i ty největší kapry jen blízko u břehu v malé hloubce. Ryby tady šmejdí po všem možném.

Gigantický lysec byl luxusním výsledkem krmné kamapaně

Druhým zajímavým místem jsou pak zarostlé části revírů. Pokud víte, kde se nachází zatopené keře nebo vodní rostliny, pak tady rozhodně hledejte ryby. Kapři totiž poblíž těchto míst hledají jak rostlinnou, tak živočišnou potravu. Právě zde se totiž na jaře líhne nejrůznější hmyz, který kapři doslova milují. Takže i tady je chytré chytat. Velkou výhodou také je to, že poblíž těchto míst s přirozenou potravou není nutné příliš krmit, protože ryby se sem automaticky stahují za potravou.

Pokud se po vodní hladině prohánějí větší vlny pod vlivem ostřejšího jarního větru, pak je dobré kapry hledat za hranami starých řečišť, anebo hlubokých prohlubní. Právě zde se kapři velmi rádi zdržují a schovávají před podvodními proudy – za hranami prostě mají klid, ale taky tady hledají naplavenou potravu. Na první dobrou to vypadá, že vítr je nepřítelem. Ale není tomu tak! Pokud vám vítr fouká přímo „do tváře“, pak máte zaděláno na úspěch. Síla větru totiž dokáže jednak ryby zatlačit ke dnu, a za druhé je schopný k vám ryby „nasměrovat“. Vliv větru je hodně patrný na rozlehlejších vodních plochách…

Takto připravené boilies je dokonalou návnadou na ty největší kapry!

A ještě rada na závěr: Pokud jste našli zatopený pařez, zajímavou hranu, anebo třeba pás vodních rostlin, pak se vždy snažte najít to nejtvrdší dno v okolí takové překážky. Nemusí to být nějak rozlehlá plocha o desítkách metrů čtverečních – stačí jen metr na metr. Pokud se vám to povede, tak právě zde na „tvrdém“ prezentujte vaši montáž. Máte totiž jistotu, že nástraha nezapadne do hustých nánosů, ale že bude krásně prezentována. Zní to jako zanedbatelný detail, ale tahle drobnost může rozhodnout!

 

Největší chyba: Přecpaný kapr nežere! 

Našli jsme lovné místo na jarní kapry, teď je tam musíme nalákat a udržet. Nejprve se ale musíme zaměřit na jedno „zaklínadlo“, které je při jarním lovu kaprů zcela zásadní – a to je stravitelnost. Někteří rybáři tuto vlastnost návnady zcela ignorují, ale to je velká chyba. Proč? Právě dobrá stravitelnost totiž zásadně ovlivňuje to, jestli se velké ryby na lovné místo vrátí v krátkém časovém intervalu, anebo jestli s nacpanými pupky budou „oddychovat“ několik dní někde bokem. Dobrá stravitelnost by měla zajímat především ty rybáře, kteří nemají času na rozdávání, a potřebují, aby se velké ryby na lovné místo vracely častěji.

Obrovský kapr z obrovské vody!

Ukažme si to na příkladu: Ve chvíli, kdy kapr pozře například kuličku rychle stravitelného boilies, tak začíná velmi rychlý trávicí proces. Toto boilies totiž obsahuje takové suroviny, které podporují správné trávení, takže boilies kaprem velice rychle „projde“. V porovnání například s partiklem je trávení tohoto boilies značně rychlejší. Jak si to ověřit? Když chytnete kapra, který třeba zrovna tráví partikl, pak z něj kolikrát vychází hrubší částice. Z některého boilies pak kapři vylučují pevnější trus. V momentě ale, kdy kapr vylučuje rychle stravitelné boilies, tak z něj vychází kaše. A to je ten rozdíl, který zásadně rozhoduje…

Pro ryby je velmi důležitá atraktivita, chuť, ale málokdo přemýšlí o stravitelnosti. Je to podobné jako u lidí, kdy nebudete přijímat potravu, která se Vám špatně tráví a způsobuje Vám zdravotní problémy.

Bacha! Netvrdíme, že musíte zákonitě futrovat jenom boilies. To ani náhodou! Je ale zapotřebí, abyste mysleli na přípravu návnady jako celku. Co tím myslíme? Pokud budete míchat boilies s partiklem, pak to samozřejmě jde. Ale je nutné, aby partikl byl opravdu kvalitně uvařený, aby kaprem velmi rychle „prošel“. Jen tak docílíme toho, že kolem našeho lovného místa nebudou proplouvat kapři s plnými břichy, které nebudou naše nástrahy zajímat, protože jsou přecpaní k prasknutí a nyní velmi pomalu tráví. Ovšem nějaká masová složka v podobě rychle stravitelného boilies by v krmení rozhodně chybět neměla – protože právě masové boilies totiž dokáže neskutečné divy!

Náš poklad: Louhovaný extrakt z krevetek a speciální směsi koření (koření, které podporuje trávení ryb a apetit). Boilies Spice Shrimp doslova nasáté touto tekutinou!

Hodně rybářů nad tímto mávne rukou, ale to je chyba! Zase: Pokud patříte k rybářům, kteří nemají tolik času a potřebují nejprve zaujmout kapry krmením, ale potřebují také to, aby se rychle vraceli na lovné místo, pak hraje stravitelnost velmi vysokou roli. V takovém případě je rychle stravitelné boilies základ! Ryby totiž musí dostat v krátkém časovém intervalu zase „pocit hladu“, aby se vrátili ke krmení, které jim servírujeme.

 

Co nabídnout jarním kaprům?

Jak jsme si pověděli výše v článku, tak kapři v jarním období opravdu požírají všechno, co jim dodá potřebnou energii. Ryby teď dávají přednost především výživným „surovinám“, které jim pomohou doplnit chybějící zásoby, a zároveň je dostatečně připravit na akt rozmnožování. Kapři totiž musí být v plné síle, aby tento náročný proces zvládli. Proto teď hledají třeba cokoliv, co obsahuje „maso“. A právě proto jsou rybáři na jaře tolik úspěšní s masovým boilies.

Velké vody si vyžadují dostatek kvalitních návnad. Spice Shrimp je ideální volba!

Jaké boilies při jarním lovu kaprů použít, abychom připravili dokonalé krmné místo? Znova: Ideální je, aby boilies na jarní kapry obsahovalo nejrůznější masové složky – jako například boilies Spice Shrimp. Právě tyto kuličky jsou doslova nasáknuté krevetovým louhem. Tohle je ideální! Tato koncentrovaná živočišná složka dokáže ve vodním prostředí vytvořit silnou pachovou stopu, na kterou jarní kapři okamžitě reagují. Louh z krevet pak v boilies Spice Shrimp doplňuje i speciální směs koření, která dává těmto kuličkám zcela specifický „ocas“. Ten působí hodně selektivně, protože koření chutná spíše větším rybám…

Obyčejná sůl je v kombinaci s přírodními ingrediencemi skutečně nad zlato

Samozřejmě, samotná pachová stopa nic nezmůže. Základ musí být i v kvalitní směsi, ze které je boilies vyrobené. Třeba zmíněné boilies Spice Shrimp je doslova narvané kaseináty, laktalbuminem nebo rybími moučkami. Díky tomu tyto kuličky ve vodním prostředí vysílají silné potravní signály, které dávají velkým kaprů jasně najevo, že před nimi leží velmi výživná potrava. Je to prostě podobné, jako když kapr narazí na „kapsu“ s patentkami, anebo na výživné škeble.

Jeden z nejdražších proteinů, ale zároveň nepostradatelná složka Spice Shrimpu. Rozpustný živočičný protein Lactalbumin

Jaro může být vaším životním obdobím! Právě v tuhle dobu berou ti největší kapři, o kterých sní nejeden rybář. A vy se k nim můžete dostat na dosah ruky! Stačí jen přemýšlet nad výběrem místa a správným zvolením vhodného krmení. Pamatujte na to, že zajímavé krmení může rozhodnout o úspěchu nebo neúspěchu při lovu kaprů. A zejména tam, kde jsou ryby extrémně opatrné…

Tým LK Baits

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -