DomůNovinkyVIDEO: Pytláci chtěli zmasakrovat trofejní kapry ze svazovky! Ulovili i kapra o...

VIDEO: Pytláci chtěli zmasakrovat trofejní kapry ze svazovky! Ulovili i kapra o váze přes 15 kilo!

- Reklama -

Tento případ pytlačení se sice odehrál již v minulém roce, ovšem až teprve nyní se na internetu objevilo video ze zásahu porybných. O co tehdy šlo? Na pískovně Samberk na Kolínsku porybní dokázali dopadnout gang pytláků, kteří lovili ryby do sítě. Pytláci rozhodně nebyli žádní amatéři, a do sítě dokázali chytit i pořádně velké kapry. Podle porybných například byl v síti i kapr odhadem mezi 15 až 20 kilogramy. Z úlovku se ale pytláci netěšili, porybní zasáhli naprosto příkladně.

Na přiloženém videu jde vidět zásah porybných, kteří ze sítě vytahovali ulovené ryby. Porybný na podložku na břehu nese pořádně velkého kapra! A to byla ta menší ryba! Ve videu jde slyšet, že ze sítě se podařilo prchnout kaprovi o váze mezi 15 až 20 kilogramy. Ryby do sítě chytili 3 Vietnamci. Ti měli v bednách na maso už nachytané kapry mezi 65 a 71 centimetry, dále několik cejnů a karasů.

K tomu, že tato akce byla úspěšná, pomohlo několik okolností. Zaprvé: Na pytláky upozornil rybář, který chytal naproti. Ten projevil velmi důležitou odvahu a kontaktoval porybné. Dalším důležitým faktorem byl okamžitý zásah porybných, kteří byli na místě pytlačení ve velmi krátké době. A příkladná byla i spolupráce s PČR, která při zásahu asistovala.

Všem stranám je třeba poděkovat. Přesně takto aktivně má vypadat ochrana našich vod. Je třeba si uvědomit, že dobrovolní porybní nemohou být všude a jednoduše potřebují pomoc od rybářů u vody!

 

Kompletní přepis zprávy ze zásahu:

Další úspěch v boji proti pytlákům se podařil dnes 8. 5. 2017 v době kolem 16:30 hod. rybářské stráži a policii ČR v Kolíně na pískovně Samberk revír č. 411056 LABE 24A. Revír s horní mírou kapra K65 cm. Je třeba poděkovat rybáři, který lovil na druhé straně pískovny vzdušnou čarou cca 900 metrů a všiml si tří osob, které zastavily s bílou dodávkou W Transporter v prostoru těžby, kde je zákaz vstupu a zákaz lovu ryb.

Od rybáře šla tedy informace jak na PČR tak naší rybářské stráži MO ČRS Kolín. V mém případě jsem obdržel telefonát o podezření na pytláky ve chvíli, kdy jsem zrovna s rodinou projížděl Kolínem cca 10 km od místa zjištění osob. Moje velmi tolerantní žena, které tímto děkuji, vystoupila s dětmi z vozidla a společně s kolegou z RS jsme na to šlápli a na místo se dostali relativně rychlým přesunem stejně jako prvosledová hlídka PČR.

Po příjezdu na místo došlo ke ztotožnění tří mužů vietnamské národnosti, byť nevládli naším jazykem a snažili se mlžit, bylo na první pohled zjištěno, že v dodávce mají umístěnou přepravní bednu na maso s živými i mrtvými rybami (v bedně byl v tu dobu kapr o délce 61 cm a váze 5 kg, kapr o délce 71 cm s váhou 7 kg, dále 4 cejni a karas od 35 do 45 cm).

Prohlídkou místa byla nejprve zjištěna pouze spodní část podběráku. Pytláci, přiznali, že nevlastní rybářský lístek ani povolenku k lovu ryb a svorně tvrdili, že ryby ulovili pouze za pomoci nalezené spodní části podběráku. To samozřejmě nebylo možné i proto, že od počátku příjezdu pytláků na místo, do příjezdu kontroly neuplynulo ani 30 minut. Ovšem jak se zakrátko ukázalo tak 30 minut může být pro pytláka doba více než dostatečná.

Při prohlídce hladiny napomohly vlny k odhalení menší pěnové bójky a bylo zřejmé, odkud vítr vane. Pytlákům tvrdícím „já nerozumět“„dnes být svátek, tak já jen rybu na jídlo“ zřejmě dosti zatrnulo.

Z vody se podařilo postupně vytáhnout tenatovou síť s podvodními plováky, kterou nastražili přes celý dobývací prostor napříč zátokou. V podstatě se jednalo o síť v délce více jak 50 metrů, takže rybám poměrně úspěšně zabránili v jakékoliv možnosti úniku zpět do pískovny.

Kromě množství bílé ryby a kaprů do 50 cm se do sítě chytil například i kapr o délce přes 90 cm s váhou mezi 18 – 20 kg a kapr o délce 72 cm a váze 7,5 kg. Největšímu kaprovi se podařilo uniknout před vytažením z vody. Vyjma uhynulých cejnů se podařilo všechny kapry vrátit vodě.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: MO Kolín a archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -