skingbranding-banner

VIDEO: Pytláci chtěli zmasakrovat trofejní kapry ze svazovky! Ulovili i kapra o váze přes 15 kilo!


Tento případ pytlačení se sice odehrál již v minulém roce, ovšem až teprve nyní se na internetu objevilo video ze zásahu porybných. O co tehdy šlo? Na pískovně Samberk na Kolínsku porybní dokázali dopadnout gang pytláků, kteří lovili ryby do sítě. Pytláci rozhodně nebyli žádní amatéři, a do sítě dokázali chytit i pořádně velké kapry. Podle porybných například byl v síti i kapr odhadem mezi 15 až 20 kilogramy. Z úlovku se ale pytláci netěšili, porybní zasáhli naprosto příkladně.

Na přiloženém videu jde vidět zásah porybných, kteří ze sítě vytahovali ulovené ryby. Porybný na podložku na břehu nese pořádně velkého kapra! A to byla ta menší ryba! Ve videu jde slyšet, že ze sítě se podařilo prchnout kaprovi o váze mezi 15 až 20 kilogramy. Ryby do sítě chytili 3 Vietnamci. Ti měli v bednách na maso už nachytané kapry mezi 65 a 71 centimetry, dále několik cejnů a karasů.

K tomu, že tato akce byla úspěšná, pomohlo několik okolností. Zaprvé: Na pytláky upozornil rybář, který chytal naproti. Ten projevil velmi důležitou odvahu a kontaktoval porybné. Dalším důležitým faktorem byl okamžitý zásah porybných, kteří byli na místě pytlačení ve velmi krátké době. A příkladná byla i spolupráce s PČR, která při zásahu asistovala.

Všem stranám je třeba poděkovat. Přesně takto aktivně má vypadat ochrana našich vod. Je třeba si uvědomit, že dobrovolní porybní nemohou být všude a jednoduše potřebují pomoc od rybářů u vody!

 

Kompletní přepis zprávy ze zásahu:

Další úspěch v boji proti pytlákům se podařil dnes 8. 5. 2017 v době kolem 16:30 hod. rybářské stráži a policii ČR v Kolíně na pískovně Samberk revír č. 411056 LABE 24A. Revír s horní mírou kapra K65 cm. Je třeba poděkovat rybáři, který lovil na druhé straně pískovny vzdušnou čarou cca 900 metrů a všiml si tří osob, které zastavily s bílou dodávkou W Transporter v prostoru těžby, kde je zákaz vstupu a zákaz lovu ryb.

Od rybáře šla tedy informace jak na PČR tak naší rybářské stráži MO ČRS Kolín. V mém případě jsem obdržel telefonát o podezření na pytláky ve chvíli, kdy jsem zrovna s rodinou projížděl Kolínem cca 10 km od místa zjištění osob. Moje velmi tolerantní žena, které tímto děkuji, vystoupila s dětmi z vozidla a společně s kolegou z RS jsme na to šlápli a na místo se dostali relativně rychlým přesunem stejně jako prvosledová hlídka PČR.

Po příjezdu na místo došlo ke ztotožnění tří mužů vietnamské národnosti, byť nevládli naším jazykem a snažili se mlžit, bylo na první pohled zjištěno, že v dodávce mají umístěnou přepravní bednu na maso s živými i mrtvými rybami (v bedně byl v tu dobu kapr o délce 61 cm a váze 5 kg, kapr o délce 71 cm s váhou 7 kg, dále 4 cejni a karas od 35 do 45 cm).

Prohlídkou místa byla nejprve zjištěna pouze spodní část podběráku. Pytláci, přiznali, že nevlastní rybářský lístek ani povolenku k lovu ryb a svorně tvrdili, že ryby ulovili pouze za pomoci nalezené spodní části podběráku. To samozřejmě nebylo možné i proto, že od počátku příjezdu pytláků na místo, do příjezdu kontroly neuplynulo ani 30 minut. Ovšem jak se zakrátko ukázalo tak 30 minut může být pro pytláka doba více než dostatečná.

Při prohlídce hladiny napomohly vlny k odhalení menší pěnové bójky a bylo zřejmé, odkud vítr vane. Pytlákům tvrdícím „já nerozumět“„dnes být svátek, tak já jen rybu na jídlo“ zřejmě dosti zatrnulo.

Z vody se podařilo postupně vytáhnout tenatovou síť s podvodními plováky, kterou nastražili přes celý dobývací prostor napříč zátokou. V podstatě se jednalo o síť v délce více jak 50 metrů, takže rybám poměrně úspěšně zabránili v jakékoliv možnosti úniku zpět do pískovny.

Kromě množství bílé ryby a kaprů do 50 cm se do sítě chytil například i kapr o délce přes 90 cm s váhou mezi 18 – 20 kg a kapr o délce 72 cm a váze 7,5 kg. Největšímu kaprovi se podařilo uniknout před vytažením z vody. Vyjma uhynulých cejnů se podařilo všechny kapry vrátit vodě.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: MO Kolín a archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Jakub Vágner reaguje na kritiku kvůli používání echolotu: „Drahý sonar je bez znalostí k ničemu!“

admin | přečteno: 1402x | 2.03.2021 | Žádné komentáře

Jakub Vágner nedávno na své stránce na facebooku zveřejnil fotografii …

PŘEHLEDNĚ: Severočeští rybáři nasadili přes 290 000 kaprů! Zvýšil se počet candátů

admin | přečteno: 209x | 2.03.2021 | Žádné komentáře

Severočeský územní svaz zveřejnil velmi zajímavá data o nasazovaných rybách …

Rybáři mají smůlu! Kvůli opatřením mohou rybařit pouze v obci, kde mají bydliště

admin | přečteno: 21593x | 2.03.2021 | 39 komentářů

AKTUALIZOVÁNO (2. března 2021, 14:20): Od pondělí 1. března 2021 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.