skingbranding-banner

ZÁKAZ RYBOLOVU: Na Žermanické přehradě se nesmí do odvolání chytat ryby! Viníkem je sucho


Minimální srážky, obrovské sucho a nedostatek vody. To vše se negativně podepisuje na celé řadě tuzemských lokalit. Někde je situace už tak špatná, že rybářští hospodáři přistupují k razantním opatřením. Tak jako například na Žermanické přehradě. Letošní suché léto doslova vysálo z přehrady obrovské množství vody. A to je pro ryby nebezpečné. Proto na Žermanické přehradě platí zákaz rybolovu do odvolání.

Hladina přehrady je opravdu velmi nízko. Pravda, v roce 2007, kdy panovaly obdobné extrémní podmínky, byla hladina vody možná ještě níže. Jenže není na co čekat! Ryby se nervózně hromadí na hlubších místech a nyní jsou velmi jednoduchým rybářským cílem. Proto se tamní rybáři rozhodli přehradu uzavřít. A je zapotřebí říci, že se jedná o správný krok.

ČTĚTE TAKÉ: ZÁKAZ BIVAKOVANÍ: Zákon hovoří jasně! Rybáři u vody bivakovat nesmějí!

Minimum vody totiž může přinést řadu potíží. Nejedná se jenom o to, že rybám teď hrozí ze strany rybářů větší nebezpečí. Problémem je i samotná voda. Do přehrady totiž teče velmi málo čerstvé vody, a otázkou tedy je, jak to vypadá s kyslíkem. Navíc, vysoká teplota vody a minimální průtok je rájem pro nejrůznější infekce. Další stresování ryb v podobě jejich chytání si tedy rybáři nemohou dovolit. Mohlo by to vést ke katastrofě.

zermanicka-prahrada

Dalším problémem jsou aktuální vyhlídky na budoucí počasí. Nezdá se, že by rybářům počasí v blízké době nějak výrazněji pomohlo – na nové dešťové kapky, které by vedly k zvýšení hladin přítoků, to jednoduše nevypadá. Proto je lepší na nic nečekat. A je zapotřebí rovnou předcházet možným problémům.

ČTĚTE TAKÉ: ZÁKAZ BIVAKOVANÍ: Zákon hovoří jasně! Rybáři u vody bivakovat nesmějí!

Samozřejmě, přehrada není řeka. Ryby mají možnost se shromažďovat i dále od břehu, kde jsou v poměrně větším bezpečí před nástrahami rybářů. Ovšem vzhledem k tomu, že na Žermanice dojíždí velká část rybářů z celého Moravskoslezského kraje, tak by mohl být tlak na tuto vodní plochu skutečně neúprosný. A neúprosný rybářský tlak vede k dalšímu, a nutno podotknou, že zcela zbytečnému, stresování ryb.

trdliste ryb

Proto je třeba vzít všechna rizika v potaz, a rozhodnutí rybářského hospodáře respektovat. Zákaz rybolovu byl dobrým krokem pro ochranu žermanických ryb.

Žermanická přehrada: Přehrada Žermanice leží v Moravskoslezském kraji nedaleko města Frýdek-Místek. Přehrada má rozlohu 248 hektarů, její délka je 5,5 kilometrů a šířka 2,2 kilometrů. Přehradu napájí řeka Lučina. Jedná se o jednu z největších vodních ploch v Moravskoslezském kraji. Proto je Žermanická přehrada oblíbeným cílem řady rybářů z Moravskoslezského kraje. Přehrada je známá nádhernými úlovky kaprů, ale také například kapitálních štik.

zermanicka-prehrada-sucho

 

Aktuálně: InRybar.cz na místě

Na přehradě Žermanice jsme byli osobně. Břehy přehrady spíše připomínají fotbalová hřiště. Tráva roste na suché půdě a vodní hladina je kdesi o mnoho set metrů dále. Dopady sucha jdou nejvíce vidět v zátoce u biologického rybníku. Stav vody napovídá, že sucho je opravdu extrémní. Velmi kritickou situaci demonstruje i úsek „pod kostelem“. Zde se voda nachází pouze v korytě přítoku. A vodní hladina od trdliště je několik set metrů níže.

zermanice

zermanice-sucho

Kritická situace je i na přítoku do přehrady. Řekou Lučinou neteče téměř žádná voda. Nejhorší na tom je, že dlouhodobé předpovědi neslibují nijak silné deště, které by situaci zachránily. Proto si myslíme, že kroky zdejších rybářů jsou chvályhodné. Ryby je za takových situací nutné chránit. Snad se počasí umoudří, a zákaz nebude platit nijak dlouho.

reka-lucina

Redakce InRybar.cz

Rubrika: Novinky
Štítky:

Nové články v rubrice

Děkujeme! Vodohospodáři rybářům upraví průtok vody v řece, aby si užili pstruhové zahájení

admin | přečteno: 168x | 15.04.2021 | Žádné komentáře

I takhle vypadají dobré vztahy mezi rybáři a vodohospodáři! Co …

Revíry na Moravě trápí želvy! V minulosti se kvůli želvě udusil i velký sumec

admin | přečteno: 156x | 15.04.2021 | Žádné komentáře

Některé svazové revíry trápí docela kuriózní problémy. Co například? Rybáři …

POZOR: Rybáři v Čechách budují speciální hnízda pro tření ryb! Nesmí se u nich chytat!

admin | přečteno: 3084x | 14.04.2021 | 3 komentářů

U zpráv o nasazování nových ryb do svazových revírů se …

Komentáře

 • Prosím o info,kdy bude povolen lov ryb na Žermanické přehradě (č.revíru 471 043)Děkuji!

  • Dobrý den,

   lov na Žermanicích je povolen ode dneška…

   Přeji příjemný víkend…

   V. K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.