DomůNovinkyZameteno pod koberec? „Viníka katastrofy na Bečvě asi nenajdeme!“ zní ze státního...

Zameteno pod koberec? „Viníka katastrofy na Bečvě asi nenajdeme!“ zní ze státního zastupitelství

- Reklama -

Už čtyři týdny trvá vyšetřování obrovské ekologické havárie v řece Bečvě, a policistům se stále nepodařilo najít viníka. Teď navíc náměstek okresního státního zastupitelství ve Vsetíně Petr Bareš pro Český rozhlas řekl, že se to s vysokou pravděpodobnostní možná ani nikdy nepovede. Ta pravděpodobnost je podle něj prostě malá. Ryby v řece Bečvě zabil uniklý kyanid. Celkově tento nebezpečný jed zlikvidoval život v 38 kilometrovém úseku Bečvy. A rybáři vytáhli 40 tun ryb v hodnotě několika desítek miliónů korun…  

Slova náměstka okresního státního zastupitelství Petra Bareše pro Český rozhlas budí nejenom u rybářů velkou hořkost. „Máme několik podezřelých, v tuto chvíli nelze činit jakékoliv konkrétní závěry. Ta věc je komplikovaná. Je složitější, než jsme si mysleli.“ Náměstek tak opatrně připouští, že viníka se možná nepovede nikdy odhalit. „Šance je vždycky, ale upřímně řečeno, kdybych si měl tipnout, tak dvacet ku osmdesáti,“ řekl náměstek Bareš.

Podle vyšetřovatelů se nebezpečný kyanid dostal do Bečvy prostřednictvím 15 kilometrového kanálu z průmyslového areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Jenže tahle verze pořád nedá některým odborníkům „spát“! Proč?

Třeba proto, že až ve 4 kilometrovém úseku řeky pod výpustí ryby normálně žily. Ano, u výpusti z průmyslového areálu se sice objevila pěna, ale podle svědectví rybáře Tomáše Krutila v daném místě ryby nehynuly. „Když jsem se brodil tou pěnou, tak tam byly živé ryby, bez problémů se tam pohybovaly,“ řekl Českému rozhlasu rybář.

Experti navíc poukazují na to, že není možné, aby ryby v takto dlouhém úseku nehynuly. „Po proudu od výpusti kanalizace z areálu bývalé Tesly jsou navíc dva jezy, které by přispěly k dřívějšímu promísení znečištění v toku, ale také k detoxikaci kyanidů intenzivním prokysličením vody. Proto způsob a lokalita úhynu spíše indikuje výpusť až za těmito jezy,“ řekl Českému rozhlasu toxikolog Přemysl Soldán z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

 

Zametání stop?

Odborníci navíc poukazují i na další podezřelost. O co šlo? Zasahující rybáři se svěřovali s tím, že při uklízení rybích zdechlin cítili chlór. A právě na tohle odborníci upozorňují! Právě chloran sodný se používá pro likvidaci kyanidu v odpadních vodách. Co z toho vyplývá? Je dost možné, že si viník byl moc dobře vědom, že mu unikla nebezpečná látka do řeky.

A ještě něco! Pokud do vody někdo skutečně chloran sodný vypustil, pak se ve vzorcích nemohl objevit kyanid. To například Českému rozhlasu potvrdil chemik Milan Landa: „Pokud by to byla pravda, pak v té vodě už ani žádný kyanid být nemohl, protože chloran je schopný kyanid rozložit, a zamést tak stopy.“  

 

Pozornost se vrací k chemičce DEZA od Agrofertu

Chemička DEZA od Agrofertu byla mezi prvními podezřelými, ovšem úřady i samotný podnik jakoukoliv spojitost s úhynem vyvrátily. Jenže odborníci upozorňují, že v chemičce jsou tuny kyanidů. „Podle dostupných informací je evidentní, že provozem odpadních vod firmy DEZA ročně prochází řádově tuny kyanidů, tedy množství schopné totálně otrávit několik velkých řek,“ řekl Rozhlasu Marek Petřivalský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Na to ale reagoval tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka: „Zcela ignoruje závěry dosavadního šetření policie, která označila jako zdroj znečištění jinou výpusť v okolí, a nikoli výpusť společnosti DEZA. S jeho závěry zásadně nesouhlasíme a trváme na tom, že DEZA není viníkem otravy ryb v Bečvě.“

 

Data z ÚS pro Severní Moravu a Slezsko

  • K úhynu ryb došlo na 38 kilometrech toku Bečvy.
  • Celkem uhynulo 39,24 tun ryb (převážně ostroretky a parmy) a celkové škody jdou do desítek miliónů korun.
  • Dobrovolníci z řad našich členů odpracovali na sběru uhynulých ryb celkem 1 177 hodin
  • Profesionální i dobrovolní hasiči strávili na Bečvě při sběru uhynulých ryb celkem 288 hodin
  • Různými dopravními prostředky bylo v souvislosti s likvidací uhynulých ryb ujeto více jak 3 300 kilometrů.
  • Celkové náklady, které by jsme museli uhradit za zpracování uhynulých ryb v kafilérii činily 547 002 Kč.
  • Vzhledem k mimořádné situaci nám firma AGRI, spol. s r.o. nám poskytla mimořádnou slevu ve výši 77 799 Kč, takže jsme nakonec zaplatili celkem „pouze“ 469 203 Kč
  • Významnou pomoc poskytlo město Hranice na Moravě při zajištění a zapůjčení 42 kusů 240 litrových plastových popelnic a Technické služby Lipníku nad Bečvou kteří nám dali k dispozici nákladní auto i se dvěma jejich pracovníky.
  • Někteří dobrovolníci se sběru ryb věnovali i více dnů a na místo havárie cestovali i z míst ležících ve vzdálenosti více jak 50 kilometrů od místa havárie, bez náhrady na cestovní náklady. Dokonce jeden z dobrovolníků z MO Milenov věnoval likvidaci uhynulých ryb šest dní a po všechny tyto dny dal navíc bezplatně k dispozici svou vlastní čtyřkolku i s vlekem, pro odvoz ryb z těžce přístupných míst.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -