DomůNovinkyZátah porybných: Rybáři spali v bivaku! Rybářská stráž jim zadržela povolenky

Zátah porybných: Rybáři spali v bivaku! Rybářská stráž jim zadržela povolenky

- Reklama -

Letní část rybářské sezóny se pomalu chýlí ke konci. U vody jdou tak vidět stále rybáři, kteří si chtějí užít pobyt u vody, dokud je ještě hezky. Proto jsou aktivní i porybní, kteří kontrolují rybáře, zdali dodržují platná pravidla. Kontroly rybářů prováděla například i mělnická rybářská stráž. Ta kontrolovala tamní revíry. Valná většina kontrol dopadla v pořádku, anebo se porybní setkali jen s drobnými neduhy. Přesto! Nakonec zadrželi povolenky za to, že rybáři nebyli přítomni u prutů…

Na webu Středočeského územního svazu se píše:

V uplynulém týdnu probíhaly v odpoledních hodinách na mělnických revírech společné kontroly RS a Policie České republiky.

Lovící měli převážně vše v pořádku, až na drobná zaváhání v podobě neproškrtaných řádků povolenky a nezapsané váhy ulovených ryb. Tyto nedostatky odstranili všichni při kontrole RS a nevyskytl se větší problém.

NEPŘEHLÉDNĚTE:  Nejlevnější nakládaný tygří ořech na trhu! Jen za 99 Kč/kg

Jediní dva hříšníci přišli o povolenku k lovu za to, že nebyli přítomni u prutů. Když se je zhruba v 17.30 snažila RS spolu s policií probudit v bivaku, což se nakonec podařilo asi po 10 minutách, jeden prut měli zhruba 20 metrů nad bivakem a druhý více než 80 metrů na druhé straně.

Děkujeme PČR Mělník za součinnost při této preventivní akci.

 

Na spánek v bivaku upozornila i Rada ČRS

Letos v létě se spustila hodně horlivá diskuze mezi rybáři ohledně toho, že Rada ČRS na svém webu vydala jasné stanovisko, kdy rybáře upozornila, že při lovu nemají spát v bivacích. Na webu Rady ČRS se tehdy psalo:

„Lov ryb je již z principu záležitostí aktivní a sloučit „lov“ a „spánek“ není možné. Obzvlášť, pokud je lovící několik desítek metrů daleko a nereaguje ani na pípání hlásičů. Nastražit večer pruty, jít spát a ráno jít zkontrolovat co se oběsilo, není hodné nejen sportovního rybáře, ale je to v přímém rozporu s Rybářským řádem („Lov ryb na udici …  může být prováděn jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat.“). Výraz „bez prodlení“ není nutné déle vysvětlovat.“

Jak lze chápat pojem „bez prodlení manipulovat“ (odpovídal Branislav Ličko na webu Rady ČRS): Ve smyslu odst. 5 § 14 vyhlášky č. 197/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, může být prováděn lov ryb na udici jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat. Za přítomnost u udic se nedá považovat využívaní příposlechů nebo dálkové signalizace pokud je osoba provádějící lov nepřítomna u udic. Pokud není osoba provádějící lov ryb přítomna u udic a je v chatě vzdálené např. 50 metrů od místa lovu, může rybářská stráž řešit osobu provádějící lov ryb za přestupek z důvodu nepřítomnosti u udic.

Za těchto okolností může osoba provádějící lov ryb jen ztěžka bez prodlení manipulovat s udicemi. Přitom není rozhodující, jestli využívá jakékoliv technické zařízení pro monitoring záběrů, pohybu atd. V případech posuzování přítomnosti osob provádějících lov ryb na místě lovu by při kontrole rybářskou stráží měla mimo vzdálenost lovícího od místa lovu ryb rozhodovat i rychlost reakce na přítomnost kontrolního orgánu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:  Nejlevnější nakládaný tygří ořech na trhu! Jen za 99 Kč/kg

Za přítomnost u udic tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat ve smyslu § 14 odst. 5 vyhlášky č. 197/2004 Sb. nelze ani považovat, pokud osoba provádějící lov např. spí ve stanu u udic a nereaguje bezprostředně na příchod a přítomnost kontrolního orgánu a není schopna bez prodlení předložit ke kontrole příslušné doklady a současně manipulovat s udicemi např. z důvodu kontroly nástrah.

Domníváme se, že vždy bude záležet na konkrétním posouzení a vyhodnocení dané situace.

Zdroj: Středočeský územní svaz a Rada ČRS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

44 KOMENTÁŘE

 1. Takové provinění 😲!!! Oni usnuli při chytání ryb… To je neodpustitelné, měli je ihned, za součinnosti příslušníků PČR, na místě zastřelit. Čest práci všem příslušníkům PSVB, pardon rybářské stráže. Jen tak dál.

 2. Jo plně souhlasím stráž jen zbytečně buzeruje rybáře a na pytláky např. rusky mluvící skupinky kteří sežerou každou rybu co vytáhnou na ty je každý ktátký i s celou PČR obecně se v Čechách vymáhá dodržování zákona vždy jen na těch nejslabších to je totiž to nejlehčí co se dá udělat .

  • To že musí být rybář přítomen u prutů na dosah je velmi ubohé a hloupé.
   Proč se asi prodávají po celém světě hlásiče a příposlechy – nevíte – probuďte se.
   Příště se dozvíme, že musíme držet pruty stále v ruce.
   Zatím jsem neměl s RS nikdy problém a to už chytám víc jak padesát let, ale pokud by se RS zachovala tak jak u jednoho mého souseda na chatě, kdy otevřeli zajištěná vrata procházeli se po pozemku chaty bez oznámení a pak dostal pokutu , že nebyl u prutů (hrůza!!! on si dovolil opodál močit). tak bych se asi zachoval tak jak mi zákon umožňuje – chránil bych svůj život a majetek všemi dostupnými prostředky. pokud jsem na chatě sám (mám ji 40m od vody – pozemek (oplocený) až dva metry od vody) nemohu poznat na dálku jestli ti pánové jsou RS a nebo maskovaní útočníci. Pokud překonají zamčenou branku porušili zákon.
   A musí počítat že se budu bránit – má žena je také obeznámena co má dělat když je na chatě sama. A věřte, že jim to vůbec nedoporučuji!! Můžou se prokazovat jak chtějí, ale (mimo policie) na zamčený oplocený soukromý pozemek bez dohody nebo oznámení nemají vstupovat pokud mají možnost (RS) jít a kontrolovat po břehu vodního toku.
   Sám při lovu také odcházím od prutů na chatku pro pití nebo jídlo – kafe atd.
   Mám nahozeno a mám příposlech co je na tom tak hrozného – nechápu.
   Pokud mám mít strach z RS co si zase na nás vymyslí tak už si nebudu kupovat povolenku,ale budu pytlačit o to RS jde? Znechutit legální chytání nesmyslnými zákazy.

   A ještě, —— občas se jedu projet po revíru lodičkou těch pytláků (mluví všemi možnými jazyky je požehnaně a RS nikde- asi se dohodli!!!

   Pamatuji Lužnici na Táborsku více zarybněnou a pro rybáře bez buzerace.
   JE TO PROSTĚ V LIDECH.

 3. No myslím že se může stát že rybář u lovu usne. Rybář je taky jen člověk. Asi bych to tak dramaticky neřešil. Myslím že skoro každý rybář někdy u vody usnul. Já taky a moc se za to stydět nebudu. Zkuste být 14 dní třeba na Hartě. Usne každý.

 4. Tak ona už pomalu končí doba kdy se k vodě chodilo jen kvůli masu!!!
  Jako kontrolovat až ráno po probuzení co se oběsilo to je samozřejmě špatně ale dnes už existujou příposlechy takže nevidím důvod proč by rybář nemohl při lovu spát v bivaku 😉

 5. Zdravim R.S. vse je v lidech chapu pokud nekdo spi v bivaku ozralej tak to bych bral ale rybar chyt a pust kdyz je tyden u vody tak jasne ze to neda. Pokud jste take rybari tak vam nemusim uz nic rikat. Hazite vsechny do jednoho pytle a hlavne ty dedky co tahaji prez den vse co chyti domu nic nenapisou a odpoledne jsou tam znovu to je zrejme spravne. Delate vse pro to. Ze nebudete mit zadne penize od rybaru protoze tohle uz spoustu lidem vadi. Pujdou na soukromaky a bude.jen tak dale!!!petru zdar

  • Pravidla jsou pravidla,když budeš sedět v křesílku u udic a zdřímneš tak se vsadím že se celke nic nestane.Ale takové blbé keci,pouštím,nepouští,nese domů atd.jsou k ničemu.Rybářský řád je aby se dodržoval a platí bez víjimky pro všechny.

 6. Mám příposlech a vždy mě vzbudil, většinou zbytečně.
  Zapnuté bojovky, podvědomí spánek že čekám na závěr a nikdy se nic neoběsilo!! Chodím na svazovku i na soukromáky a když jsem porybného upozornil že znám pytláky a vím kde a kdy pytlačí a vše si nosí domů…. Odezva byla…Zdrbal mě za to že jsem neměl napsané váhy u dvou kaprů které jsem si vzal domů. Jinak všechno mimochodem pouštím ! Důležitá poznámka, chodím na ryby dvakrát týdně… Petrův zdar !!

  • Přesně jak píšeš. Rumuni tady u nás na Berounce pytlaci v noci z hráze. Když to řeknete RS aby na ně přijeli v noci tak se Vám vysmeje do ksichtu. Protože z nich mají strach. Už si přespání u vody vůbec neuzivam díky této verbeži

  • Milý Oldo, s tou váhou u ryby PORYBNY NIC NENADELA!!! Váhu napíšu před další docházku-pokud to chci psát poctivě. Když tam není při dalším rybolovu-pak je v právu. Asi by si tento člen RS měl přečíst Rybářsky řád. Bobija

 7. Hromady rybářů se chovají jako s prominutím prasata, hulváti a sobci. V každém odvětví sportu se najdou černé ovce ale v rybaření jde o zvířata. Týrání ryb by mělo být trestáno a to bez ohledu na psí oči provinělého. Spát u vody, proč ne ale nechat pruty jen tak a jít chrápat? Dobře jim tak, ještě bych jim dal zákaz na další rok. Ryby se zbytečně nechávají chycené na háčku, válí se po kamení, zvedají se vysoko nad zem a pak padají z rukou…. hlavně, že ti co vás u vody poučují o tom jak chytáte a kde (přivlastňují si místa), ti se chovají nejhůře. Já tahám výbavu dva kilometry k vodě, polovinu z toho do kopce a odpadky si odnesu. Předemnou tam chytají dva, kteří jedou s dodávkou a odpadky hází dva metry za hlavu do trávy. Je mi z toho na zvracení! Děkuji za mého dědu a za to co mi předal. Poctivým rybářům přeji hezký den 🙂

  • Filipe prosim vas nez sem začnete něco psát tak si zjistěte něco o sportovním rybolovu např. Ze se ryby nenechávají na háčku, nevaleji se po kameni ale davaji se do podložky aby se neposkodili a o odpadkach radši namluvit

   • Mluvím globálně a jestli někdo jezdí na soukromáky, tak ať si tam jezdí. Pro mě je rybář někdo, kdo si kupuje každý rok povolenku, řádně zapisuje, chová se slušně a hlavně s láskou k rybám. Co se komu líbí na soukromákách nevím ale nikomu je neberu. Nebyl jsem u toho co je tady psáno, nebudu soudit. Odsuzuju to co jsem napsal a je to všude kolem. Prostě to tak je a co je nejhorší, jsou ti postarší pánové, co si jdou každý den pro rybu a asi jako míru berou, že ryba v obou rukách přesahuje ocáskem a hlavičkou. Když se do malého rybníka ve vesnici vysadí malí kapříci, míru nemají ale během čtrnácti dnů je vychytáno a všichni mají zapsanou správnou míru.

    • Rybář je snad každý kdo ryby rád chytá, ne? Paíry k tomu nejsou potřeba. Z kamarádů je má jeden, ale stejně jezdí na soukromý.. Jinak motorkář musí bejt s papírama aby byl motorkář? Chjo :-)))

 8. Abych to uvedl na pravou míru už jsem o tom psal na facebook a napíšu to jstě sem.
  Celý urivek urivek zkopiravany z ČRS je zkreslený rybářská stráž píše že jsme měli prut 80 m od bivaku coz není pravda odkrokoval jsem to na 27 kroků je více než 2x méně a to že se nás snažili 10 minut budit taky není pravda sami řekli že už tam okolo nás 10 minut chodí a my jsme na to nereagovali ale na vyzváni o předložení povolenek k lovu jsme reagovali okamžitě takže nerozumím tomu jak máme reagovat na to že okolo nás někdo 10 minut chodí a už vůbec nerozumím tomu proč celý článek napsaly neskutečně zkreslený s přehnanými údaji
  To jen tak pro upřesnění situace.

   • A musíš být správně ustrojen a při kontrole stát v pozoru, nesmíš mrkat pokud bude RS provádět kontrolu tak okamžitě stáhnout oba pruty (jsi kontrolován tak nemůžeš lovit).

    To platí jen pro platící – neplatícím stačí slůvko – ja nerozumět :):):)

 9. Já vám nevím ale když cítím že usínám tak si ty pruty prostě vytáhnu co je na tom tezkyho to fakt nechapu…. A usnout u prutů je hrich! A ještě k tomu být od nich tak daleko…

 10. ja si myslim ze to dopadne zle….po vetsinu casu poctivej rybar trefi na kretenka a nahodou si bude nechavat zdat o tom co dela a bude sedet u prutu….najednou bude bez papiru….. takze co?vasen lovit podle meho nazoru zustane akorad bude po tajnu,vetsi,masitejsi lov….kdyz uz….tak uz

 11. Tak za prvé :nikdo z vás chytrolínů kteří tudebatují o tom,
  Jak to bylo ví kulový.
  Za druhé:nikdo ať neříka že nikdy neusnul na rybách.
  Za třetí :bez prodlení je podivné slovo pro rybaření,
  Asi moc lidí nechápe že pokud něco drbne do rybyčky,
  Tak se to má seknout, nebo když kapr bere opatrně tak ho taky seknout. Kecy kecy.
  Za čtvrté :pozor podporuji kontrolu na svazovkách, ale někteří rádoby mladí horlivi porybní to je fakt bída,. Ještě než si dáš zápis, tak už řvou z 20m rybářská stráž, a co jako.
  To mám ukázat povolenku která je ještě v batohu nebo co.
  Ale zase jsou tací kteří přijdou slušně pozdraví zeptaji se, ale jsouto jen ti starší pánové bohu žel.

 12. Tak zase budu reagovat na některé přizpěvky. Nesoudil bych každého rybáře stejně. Je jasné že když budu spát v chatě a budu mít nahozené pruty, tak to dobré asi nebude. Beru. Ale jak jsem říkal. Zkuste neusnout, alespoň na chvíli při 24 hod. maratonu na Hartě, kde jste týden. Ještě že tam nejezdím sám. To už bych byl bez papírů několikrát. Každá situace jde ale řešit rozumně a ne hned brát papíry. Samozřejmě když jde o hrubé porušení RŘ tak ano. Ale spaní v bivaku bych za toto nebral. Rybář nikde neuteče a že spí? No a co?Když nebude mít např. nahozeno a přijde rybářská stráž, tak ho musí stejně vzbudit. A když už na rybách usnete tak to osobně já beru jako bonus, protože na rybách se pořádně vyspat je opravdu umění.

 13. Ještě jsem si vzpomněl na jedna situaci, kdy jsem měl na pstruhové vodě na Lubině v obci Vlčovice kontrolu od RS. Dotyčný porybný z nedaleké obce u sebe neměl ani červenou prupisku s kterou se zapisují kontroly. Měl jsem tedy zápis o kontrole prupiskou modře, ale největší pro mě sranda byla, že jsem ji musel dotyčnému sám půjčit. Protože ji nemohl najít a nejvíc absurdní bylo, že sám měl u sebe prut a chytal pstruhy. No byla to výjimka,ale i tak jsem se málem p…. smíchy. Takže když teď spím v bivaku, zase mi to taková hrůza nepřijde.

 14. No jo, teď se tady bude slovíčkařit 😀 Usnout vedle pruru na rybách a spát na rybách v bivaku několik metrů od prutu je sakra rozdíl. Takže se vzbuďte panové, přesně ti co to tady zlehčují by zasloužili kontrolu. Rybářský řád se má dodržovat, není jen tak pro prdel králíkům. Ponechání prutů v nahozeném stavu a odchod do bivaku počítat ovečky je jasné porušení. Kdyby aspoň šel spát jen jeden a prostřídali se, kdyby to kamioňáci dělali jako rybáři, daleko by asi nedojeli 😀

 15. Myslim,ze spousta spicich kapraru v bivaku je schopna zareagovat driv,nez rozklepany dedek metr vedle prutu na kresle!!!zahraju na pipak a cekam na reakci,potom sudte,jestli nekdo spi a je schopny zasahnout nebo spi a je zlity jak doga bez reakce

 16. Bivak stavím tak abych na pruty viděl z postele a max 5 metrů. Pokud by mě za to někdo sebral papíry tak už bych se na svazovku uplně vykašlal. ať si to babeťáci ty násaďáky sežerou. Chytáme a pouštíme ale jde o trofejní fotky se závozem a krmením na týden. To by si strážci měli taky uvědomit.

 17. Na ryby chodím vždy za odpočinkem !!
  Potkat nadrženeho blba který si chce něco dokázat je smutné ale takových blbu je dost .
  Je jiná doba spousta rybářů chodí za rybama ne na ryby .
  Takové kecy ohledně zákonů , vyhlášek jste směšnou.

 18. *Mas —– ignorace dam si vodku nahodim a jdu se natahnout wtf tohle je jedine dobre , jdu na ryby tak jdu lovit a. Ne chrapat

 19. Je pochopitelné že když někdo spí není ochoten vstanout ani cca po 10 minutách tak je to špatně, ale kde je ta rozumná mez kdy už je to daleko nebo blízko…. Takový člověk postiženy na vozíčku a to bez urážky prosím není schopen zareagovat například ani za 3 nebo 4 minuty protože v terénu například není schopen tak rychle zareagovat zvednout prut atd. To mu vezměte papíry nebo například že budu spát v sedacce u prutů a nebo se zvedat k zaseku?a u candata treba cekam 3 minuty a to je taky spatne a co kdyz budu mit bryle nebu spat a jen dřímat nebo jen tak prostě ignorovat pipani kde je pravidlo buď max 10m nebo 3m od prutů atd není to přece jednoduché říci že prostě rybář má.byt 15m od prutů maximálně???? Každopádně by to chtělo jasná pravidla a ne domněnky kdo spí a není schopen vstanout ok ale jestli usnu během povoleneho luvu 24h tak a jsem schopen vstanout když to pipne tak by to bylo dobré vyřešit tím že je vše ok. Ahoj Filip

 20. Když to tady pročítám,tak se nestačím divit. Nová doba je moderní chytání. Před 30 lety se poctivě sedělo u prutů,žádné pípáky a bivaky.Když končila doba lovu tak se vše zabalilo a bud domů,nebo se přespalo na dece pod stromem a ráno se pokračovalo.bohužel dnes se vše změnilo. Přijed k vodě,postavit bivak,náházet do vody metráky krmení a rychle nahodit,zapnout pípáky a hurá si lehnout nebo popíjet alkohol. Pro mě to už nemá s rybařinou nic společného.At pamětníci napíši jaké bylo krásné pochytání na Rozkoši na hrášek nebo kuku a byl pořádek a hlavně ryby.

 21. Celej RS dete dohaje,porad jen buzerujete lidi,dvate jeden zakaz za druhym ale abyste udelali neco pro rybare to ne na to jste moc lini! Seberete povolenku jednomu cloveku z tisice za blbost ze spal u vody a budete se tim tady jeste chlubit ? To ste vazne frajeri,je mi z vas zle…
  Driv sem mival svazovku a muzu rict ze nejlepsi vec.co sem udelal bylo ji vyhodit do popelnice.protoze smejdy co si ohejbaj pravidla jak se jim zrovna hodi dotovat rozhodne nehodlam…
  Ted jezdim jen soukromaky,popripade zahranicni vody a sem spokojenej a mam klid.Na soukromakach sou jasne dany pravidla a ty se dodrzujou,zadny ohejbani jak se to komu hodi a zahranicni voda ? Zazil sem uz dost kontrol a tam se pravidla taky dodrzujou a sou zavazny pro vsechny v jejich zneni a ne jak se komu hodi !!!
  Ted uz jen cekam az se tu objevi clanek ze ste nejakemu duchodci sebrali povolenku za to ze o hulce nestihl rychle pribehnout k prutum a ryba si vytahla o metr vic vlasce nez povolujete…..

 22. to hold jsou blbove,na ryby si chodim odpocinout,no jo hold kapitalismus v primem prenosu,jen same zakazy,kdyby jste smejdi se starali o vysazovani ryb a ne buzerovani slusnych obcanu

 23. Je smutný, co si někdo představuje pod rybařinou. V životě jsem snad nešel od nahozenejch prutů dál jak na 5 metrů a okamžitě jsem se vracel zpět. Ale já holt nejsem kaprář, co místo chytání kempuje a čeká jen na to blbý „píp“, když se mu oběsí kapr. Pak se takovej člověk chlubí, jakej je lovec. Je až k nevíře, kolik lidí se pohoršuje nad tím, že jim sebrali papíry. Podle mě právem (zajímalo by mě, kolik lidí četlo článek, jestli nereagují jen na nadpis?).
  A jestli to bylo jinak, jak píše v komentářích „Zůčastněný rybář“, tak se může odvolat u své MO, nebo si stěžovat na porybného, co mu povolenku vzal (asi mu to nepomůže, když se sám přiznal, že byl takovej kus od prutů). Je to jak kde, ale znám případy, kdy svejm členům povolenku zase vrátili (buď mu nějakej menší prohřešek odpustili, nebo výměnou za brigády apod.).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -