skingbranding-banner

Změna rybářského řádu: Konec srkaček! Od roku 2019 rybáři nesmí používat srkačky! A okoun bude mít míru


Vedení Českého rybářského svazu nedávno zveřejnilo změny rybářského řádu, které začnou platit už od příštího roku. Asi k nejdiskutovanějším změnám bude jistě patřit zákaz velmi oblíbených srkaček. Právě tato rybolovná metoda je velice rozšířená zejména mezi staršími rybáři nebo začátečníky. Ti ale mají od příštího roku smůlu! K velmi pozitivní změně v rybářských pravidlech jistě patří zavedení nejmenší lovné míry okouna. Tenhle dravec, který mizí z našich revírů, dostane kromě hájení další ochranu. Palec nahoru!

Srkačky patří k jedněm z nejpoužívanějších metod při lovu kaprů na našich revírech. Tuhle věcičku používají především starší rybáři nebo začátečníci, kteří chytají kapry na položenou. Důvodů je více. Zaprvé: Srkačky se velice jednoduše navazují, a jsou také cenově velmi dobře dostupné. Zadruhé: Srkačky fungují a rybáři na ně hodně úspěšně chytají tzv. „násaďáky“. Jenže! Již celou řadu let se tahle rybolovná metoda kritizuje kvůli velkému riziku poranění ryby. A proto se rozhodl Český rybářský svaz zasáhnout! Od roku 2019 budou skračky na tuzemských vodách zakázané.

Další změnou v rybářských pravidlech bude zavedení nejmenší lovné míry u okouna říčního. Ta byla u tohoto pruhovaného dravce stanovena na 15 centimetrů. Jde tak o další významný krok k ochraně tohoto rybího druhu, který v posledních letech zažívá dramatický populační propad. Například v roce 1991 bylo na mimopstruhových revírech uloveno téměř 170 000 okounů. V loňském roce se na mimopstruhových vodách neulovilo ani 30 000 okounů.

Na webu Rady ČRS se píše: Rada schválila návrh změn rybářského řádu pro rok 2019. Konkrétně se jedná o:

 • stanovení nejmenší lovné míry okouna říčního na 15 cm
 • schválení povinnosti mít při lovu ryb podběrák
 • zákaz používání dvoj a trojháčků a omezení lovu ryb na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období od 1. 1. až 15. 6.
 • zákaz lovu na srkačku
 • zákaz používání vylovovacího háku (gafu)

Pokud nekterá z uvedených opatření konkrétní uživatel revíru nepřevezme do svých bližších podmínek výkonu rybářského práva (Rada ČRS nemá kompetenci direktivně vstupovat do výlučné pravomoci uživatele revíru), musí o tom být rybáři informováni.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Přehled schválených změn naleznete ZDE

Poznámka: Soupisy revírů s rybářským řádem a bližšími podmínkami se vydávají vždy na dva roky. Dojde-li v průběhu těchto dvou let ke změně, je při vydání povolenky rybář o změně informován formou tištěného dodatku k Soupisu revírů. To je případ letošního roku – soupisy revírů jsou platné pro roky 2018 a 2019.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Obrovský kapr: Další ryba o váze 30 kilogramů z české vody! Rybář přelstil gigantického šupináče!

admin | přečteno: 3755x | 17.07.2018 | Žádné komentáře

Českým kaprařům se náramně daří! Není tomu tak dávno, co …

Kauza Labe: Zázrak! Majitel soukromého revíru vrátí kapitálního kapra do Labe!

admin | přečteno: 4002x | 17.07.2018 | Žádné komentáře

Po obrovském tlaku kaprařské veřejnosti na soukromý revír, ve kterém …

VIDEO: Dětský tábor Jakuba Vágnera má obrovský úspěch! Malí rybáři ulovili gigantického amura!

admin | přečteno: 1700x | 16.07.2018 | Žádné komentáře

Na rybářském táboře pro děti Katlováček probíhá již druhý turnus. …

Komentáře

 • Již delší dobu jsem rozhodnut s rybařením skončit . Je mnoho důvodů ale to co se začíná dít kolem vody a rybářů , to už na mé nervy nic není ! Ceny takřka všeho nesmyslně rostou , ze všeho se dělá jen potěšení pro pracháče , normální rybář jako já , má rád u vody klid , ovšem dnes a hlavně na přehradách je to jak v telefoní ústředně – samé pípání , hudba , stany , nevychovaní potomci kteří hulákají na celé kolo , Ceny PHM , ceny ryb , ceny vybyvení – nedá se z důchodu utáhnout ! Chování některých strážců je patrno na první pohled nadřazenost i drzost a hledání nedostatku tam kde není ! Do konce roku 18 a potom šlus ! Bohužel , vše hezké co bylo v tomto státě bylo zničeno a ta poslední radost – rybaření – dospěla také ke zničení , jak říkám bude to zábava jen pro orachaté továrníky , jako za první republiky !!!

  • Josefe , plně s Vámi souhlasím a uvažuji taktéž smutně skončím s rybolovem.

  • Vidím to úplně stejně. A ne jen Já , ale i dalších 15 lidí. A to 3 z 15 jsou rybářská stráž.

 • V pořádku zakažte všechny montáže na principu samozáseku není to jen záležitost starších rybářů. Okoun by mohl míru klidně 20 cm jen je nesmí sežrat kormoráni.

 • Souhlasim se zavedenim techto uprav ale hlavne se musi cely svaz zamyslet nad vydavanim povolenek cizincum .Oni nejvice porusuji pravidla od rozdelavani ohnu po alkohol stanovani u vody zakazu vezdu odpadku atd. Chce to vice kontrol a sprominutim se snima nesrat!

 • K srkackam !chytají na ně jen – v..i – hospodářská zvířata ! Pořádnej rybář se jich štítí. Konečně, že to vrchnost zakázala, jsem starší rybář nikdy jsem je nepoužil., Viděl jsem, ale mnoho mrtvejch ryb tahajicich obrovské krmitko,. Jinak plně souhlasím s debatou o cenách, které neúnosně rostou a rybaření tak jak jsme jej znali skončí a bude jen pro těch pár horních.

 • Zakaz srkacek, dvounavazcu a podobnych “chytacek” je naprosto vporadku. Proc se jeste chyta na hacky s protihrotem? Kdyz kolikrat vidim jak rybari doslova trhaji hacky z rybich “glam” tak bych jim ten hacek vrazil do huby a vytrhnul i s jatrama.
  Bohuzel se deji nepravosti mezi nami rybari ve velkem (hluk, neporadek, podmirecne ruby, povolena maximalni delka aj.), ale zakaz vseho nic nevyresi. CRS ma dostatek penez na to, aby udelala on line databazi rybaru a aby se do ni zapisovaly prestupky a podle ni se vydavaly povolenky tzn. udelas pruser a na pristi sezonu mas STOPKU (podle zavaznosti i dele).
  Vedeni CRS by se melo inspirovat v Anglii, Italii, Rakousku, Svycarsku atd. mozna by po pochopeni a zavedeni tech jejich nebo podobnych pravidel zjistili, ze v nasich rekach je vice ryb, ze jejich velikost se zvetsuje a dalsi a dalsi veci, ktere se, jak zde dobri rybari sdeluji, zlepsuji. Ti chudacci, kteri vedou CRS delaji pouze nejake kosmeticke upravy a mysli si, ze tim je vse vyreseno. Fandim stredocechum at se jim podari vymitit ty blbecky, kteri Nam, normalnim rybarum otravuji zivot.

  Alois Burda

 • Za prve ,z rybariny zacal byt vydelecny byznys. Jit na nastrazni rybicky a muset mit sebou pdberak to je super! Zakaz srkacek je v poradku ,nahravallo to vsem masarkam.

 • Nesouhlasím srkačky jsou především. Pomůcka na ryby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.