DomůNovinkyNový sumcový ráj v Evropě? V téhle zemi byste tolik sumců možná...

Nový sumcový ráj v Evropě? V téhle zemi byste tolik sumců možná nečekali

- Reklama -

Když se řekne sumec, pak se hodně rybářům vybaví buďto Španělsko, Itálie nebo Francie. Tohle jsou země, kde se chytají obrovské ryby. Sumcům se ale v posledních letech daří také v jiné evropské zemi. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Tušíte kde? Nebudeme vás napínat – je to Nizozemsko! Právě tady Nizozemský rybářský svaz (Sportvisserij Nederland) provedl výzkum na tamních lokalitách, kdy se rybáři snažili zmapovat populaci nizozemských sumců. A ta čísla jsou hodně zajímavá!

 

Nizozemští sumci rostou pomaleji

První takový výzkum na mapování sumčí populace proběhl v Nizozemsku už v letech 2012 a 2013. Právě tehdy rybáři posbírali důležitá data – například zjistili, že dobrou sumčí lokalitou v Nizozemsku je soustava jezer Westeinderplassen.

I díky tomuto dřívějšího výzkumu ale nizozemští rybáři zjistili, že zdejší vousatí predátoři rostou pomaleji než v jihoevropských zemích. V „zemi tulipánů“ sumci rostou okolo 7 centimetrů za rok, na jihu Evropy je to běžně 10 až 20 centimetrů za rok.

 

Sumců v „nizozemském ráji“ je čtyřikrát více!

Mnohem zajímavější data se pak týkají toho, jak se nizozemským sumcům ve zmíněné lokalitě Westeinderplassen daří. Odborníci odhadují, že jen v této lokalitě je přes 3200 sumců, kteří přesahují délku 25 centimetrů. Co je na tom neobvyklého?

Nizozemský rybářský svaz uvedl, že tento počet je čtyřikrát vyšší než před 10 lety. Bude snad Nizozemsko sumčí velmocí v dalších letech? „To vše svědčí o zdravém a přirozeném nárůstu zásob ve Westeinderplassenu. Kromě toho se zdá, že sumci v Porýní (zatím) nedosahují obřích rozměrů přes dva metry, které se již loví jinde v naší zemi,“ uvedl nizozemský svaz.  

 

Kolik měří nizozemský rekord sumce?

Na některých nizozemských lokalitách žijí nefalšovaní vousatí giganti. Není tomu tak dávno, co byl pokořen nizozemský rekord. Rybář Jeroen Breur dokázal ulovit obrovského sumce o délce 243 centimetrů. Ten se tak stal novým rekordem této země.

A právě úspěšný rybář se nechal slyšet, že věří, že v blízké budoucnost Nizozemsko vydá ještě většího sumce. „Myslím, že konec ještě není na dohled. Věřím, že v blízké budoucnosti by se mohla objevit ryba o délce 260 centimetrů,“ nechal se slyšet rybář, který stanovil nizozemský rekord sumce.

Třeba čeští rybáři nebudou jezdit do dalekého Španělska, ale do podstatně bližšího Nizozemska. Co myslíte? 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -