DomůNovinkyObrovský úhyn ryb na Labi: Ryby v Hamburku se dusí, ve vodě...

Obrovský úhyn ryb na Labi: Ryby v Hamburku se dusí, ve vodě chybí kyslík

- Reklama -

Problémy aktuálně trápí hamburskou část řeky Labe. Měření tady vykazují velmi nízké hodnoty kyslíku. A vinou toho už uhynuly tisíce ryb. Ochránci přírody z celé situace viní „bagrující lodě“. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Na případ velkého úhynu ryb upozornila například ekologická organizace BUND. Právě ta uvedla, že aktuální hodnoty kyslíku se pohybují okolo 2 mg na litr vody. A to je podle ekologů pro labské ryby v Labi naprosto likvidační.

Aby ryby mohly v řece dýchat, potřebují koncentraci kyslíku ve vodě okolo 4 mg na litr. Ochránci přírody dále poukazují na to, že deficit kyslíku je v letošním roce vyšší než v minulých letech. „Nejenže zde umírají ryby, umírá zde celý ekosystém,“ bije na poplach ekologická organizace.

 

Vadí bagrování v řece?

Zpravodajský portál ndr.de pak přišel s informací, že nízký obsah kyslíku v hamburské části Labe je dán také tím, že přes jez v Geesthachtu nad Hamburkem neteče žádná voda bohatá na kyslík. Navíc, podle zmíněné ekologické organizace je problémem také bagrování v řece, aby se udržovala dostatečná hloubka pro lodě.

Vypadá to, že ryby hynou z toho důvodu, že se spojila celá řada faktorů. Tím jsou jednak sedimenty ve vodě, ale také odumřelé řasy nebo vysoká teplota vody. Tento koktejl pak zabíjí velké množství ryb v Labi.

Na situaci už reagují němečtí politici. Například Jens Kerstan ze Zelených řekl, že se přestane bagrovat v letních měsících. „V zásadě jsme se s přístavním úřadem dohodli, že se mezi dubnem a podzimem nebude bagrovat,“ citoval politika web ndr.de.

 

Měření ukázala rapidní zhoršení

V zasažené oblasti pochopitelně probíhají měření celé řady hodnot, třeba teploty vody, obsahu kyslíku nebo pH. Například v květnu byla teplota vody v daném úseku okolo 17 stupňů Celsia a obsah kyslíku se pohyboval okolo 7 mg na litr.

V posledních týdnech ale došlo k rapidnímu zhoršení situace, kdy se podmínky pro ryby staly skutečně likvidační. Na konci června měla voda teplotu okolo 22 stupňů Celsia a obsah kyslíku se snížil k hranici 2 mg na litr. Data jsou dostupná na tomto webu

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -