DomůNovinkyOdlov sumců na Lipně. Za peníze z jejich prodeje koupí candáty a...

Odlov sumců na Lipně. Za peníze z jejich prodeje koupí candáty a štiky

- Reklama -

Český rybářský svaz na sociálních sítích informoval o probíhajícím odlovu sumců na jihočeském Lipně. Právě tady působí vědci z Akademie věd ČR a rybáři, kteří se zaměřují právě na vousaté predátory.

Jihočeské Lipno patří k nejvýznamnějším rybářským revírům v České republice. Už jen svou obrovskou rozlohou každoročně láká velké množství rybářů z nejrůznějších koutů republiky, ale také ze zahraničí. A právě na tomto revíru se rybáři „mohou setkat“ s vědci z Akademie věd ČR a s rybáři z Jihočeského územního svazu, kteří zde provádějí odlov.

 

Některé sumce odprodali

Odborníci z Akademie věd ČR působí na jihočeském Lipně proto, aby se o tamní populaci sumců dozvěděli co nejvíce. „Monitoring si klade za cíl zjistit stav populace a potravní spektrum této ryby na nádrži, kde se vyskytuje ve velkém množství,“ uvedl Český rybářský svaz.

Jak takový monitoring sumců na Lipně vypadá? Odborníci nejprve musí rybího predátora odlovit. Ve chvíli, kdy se jim to povede, tak z rybího těla odeberou tkáně na rozbor. Proč? Právě z nich vědci zjistí třeba výskyt těžkých kovů, ale také věk odlovených ryb nebo tempo jejich růstu. Zároveň u odebraných vzorků dokážou zjistit složení potravy.

Některé sumce pak vědci nepouštějí zpátky do Lipna. „Odlovené ryby byly odprodány a následné finanční prostředky budou použity na nákup násady candáta a štiky pro následné vysazení na ÚN Lipno,“ informoval Český rybářský svaz.

Redakce InRybar.cz kontaktovala i zástupce z Jihočeského územního svazu s dotazy. Zajímalo nás, kolik sumců vědci odlovili, a následně odprodali. Odpovědí bylo, že konkrétní čísla z tohoto odlovu sumců budou zveřejněna až po jeho skončení.

 

Odlov sumců na jihu Evropy

Odlovy sumců v rybářských kruzích často způsobují vášnivé diskuse. Jedna taková proběhla po letošním ročníku FOR FISHING, na kterém byl představen projekt LIFE Predator. Právě tohoto projektu se účastní také čeští vědci z Biologického centra AV ČR.

A některým tuzemským rybářům se tento projekt nelíbil. Některé rybáře například rozčilovalo, že odlovení velcí sumci mohou skončit v kafilerii. Projekt bude probíhat až na 50 lokalitách, konkrétně se jedná o vody v Portugalsku a Itálii.

Na některých vodách bude populace sumců snížena o 10 % (na velkých vodách), na malých nádržích pak o 50 %. A na uzavřených vodách až o 90 %. „V projektu LIFE Predator bude sledováno 48 jezer a nádrží, z toho 23 v Itálii a 25 v Portugalsku,“ řekl pro magazín InRybar.cz doc. RNDr. Martin Čech, Ph.D. z Biologického centra AV ČR.

Zdroj: Český rybářský svaz, ilustrační foto: InRybar.cz 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

7 KOMENTÁŘE

  1. A jsem zvědav komu ty sumce budou prodávat, do soukromých vod nebo snad do sportovních revírů nebo na talíř.

    • Tak sumce z jižní Evropy (Pád a Ebro),chtějí ti šmejdi prodávat rumunský „mafii“,která už sumce ve Španělsku několik let zpracovává do konzerv,které následně vozí do zemí východní Evropy. Na Ebru jsem žil skoro 10 let a tihle Rumuni tam sumce a kapry chytají do sítí a na dlouhé šňůry,opatřené spoustou háků.Ulovené ryby se na těchto šňůrách trápí i několik hodin a dní než jsou vytaženy z vody a následně dost nešetrně zabity!!! Pro mě je až neuvěřitelné,že se tohohle zvěrstva účastní i čeští „vědci“.

  2. Tak to by měli i lidi takhle regulovat když je planeta přelidněná. A taky brát vzorky z nás co v sobě máme za svinstva kterými nás krmí.
    Ten rybářský svaz je jedna velká katastrofa. My co je chceme chytat nám zakazují zavážení lov z lodě atd. Pak musíme vymýšlet chytání přes 2 pruty a jiné nesmysly. Pak máme plné revíry mrtvých ryb které při dopravování na místo pojdou nebo ji strhnete. A oni je budou zabíjet elektřinou jak trofejní kapry Mušovských jezerech.Měli by jim udělat to samé co dělají těm sumcům. Ať si konečně někdo uvědomí že je to příroda. Nás taky nikdo nezabíjí protože je nás hodně a likvidujeme si planetu.
    Je to prostě hnus.

  3. Jihočeský rybářský svaz je jedna velká sešlost lumpů, zlodějíčků a alibistů. Známky, povolenky atd. za nesmysl, kam jdou tyto peníze když násadu candáta a štiky musíme kupovat za peníze stržené za sumce slovené kvůli zbytečnému výzkumu. Je 21. století a stále ještě vylepujeme členské známky a povolenky, živíme příliš mnoho naprosto zbytečných lidí kteří si ze zájmové činnosti občanů udělali solidní zašívárnu. Do pozadí nakopat…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -