Domů Novinky Omezení na Labi? Rybáři rozšířili na řece hájený úsek! Proč?

Omezení na Labi? Rybáři rozšířili na řece hájený úsek! Proč?

- Reklama -

Severočeský územní svaz informoval rybáře o rozšíření hájeného pásma v oblasti soutoku řek Labe a Kamenice, a taky o prodloužení termínu hájení tohoto místa. Právě toto je úsek, kudy na trdliště táhnou hájení lososi, a kteří v minulých sezónách občas narazili na rybářskou nástrahu. Severočeský územní svaz chce tyto vzácné ryby na území České republiky lépe chránit, a proto přistoupil k rozšíření zmíněného hájeného úseku.

Ilustrační foto: InRybar.cz

„Došlo k rozšíření pásma na 200 metrů pod soutokem Kamenice s Labem a 100 metrů nad (původně bylo stanoveno 100 metrů pod i nad). Rovněž bylo rozšířeno hájení úseku i časově do konce měsíce prosince,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Rozšíření hájeného úseku a prodloužení termínu hájení daného místa je „odezvou“, kdy rybáři ulovili několik lososů v pozdní části rybářské sezóny. Rybáři se tak snaží tyto nádherné ryby, které jsou celoročně hájené, lépe chránit. „K rozšíření došlo s ohledem na cílený lov lososa v měsíci prosinci po dohodě s MO Děčín,“ doplnil Jan Skalský.

Mluvčí severočeských rybářů zároveň dodal, že na daném úseku bude zvýšený počet kontrol ze strany rybářské stráže, která bude vzácné lososy chránit. „Samozřejmě lze předpokládat, že daný poměrně přehledný úsek bude pravidelně kontrolován.“

 

Úlovky lososa na Labi!

V minulé sezóně se objevilo hned několik zpráv o úlovcích trofejních lososů. Jedna z největších ryb tehdy měřila 103 centimetrů! „Na Labi byl uloven losos o délce 103 cm. Ryba ulovena mimo úsek hájený v době hlavního tahu (říjen/listopad),“ uvedl v loňském roce Severočeský územní svaz na sociálních sítích.

 

Úprava pravidel na soutoku Labe a Kamenice

Dovolujeme si Vás upozornit na úpravu bližších podmínek výkonu rybářského práva (BPVRP) na soutoku Labe a Kamenice, revír 441 019 LABE 1 (změny vyznačeny tučně):

„Od státní hranice se Spolkovou republikou Německo ve Hřensku – ř. km 726,6 – až k ř. km 736,5 u Prostředního Žlebu (asi 1,5 km nad obcí Čertova voda k Děčínu na levém břehu a 1 km pod benzinovou čerpací stanicí Loubí na pravém břehu). Lov ryb z plavidel povolen. Pokud řeka tvoří státní hranici, lze lovit jen do poloviny toku (ř. km 726,6 až 730,0). Přítoky jsou chovné – lov ryb zakázán. Zákaz lovu ryb v úseku 200 m pod a 100 m nad ústím Kamenice do Labe ve Hřensku včetně oblasti soutoku v období od 1. 10. do 31. 12. (vyznačeno cedulemi na nábř. zdi – 200 m pod je proti ceduli s kotvou, 100 m nad je u schodiště k vodě poblíž zast. BUS a proti ceduli č. 8). Horní míra kapra obecného je 70 cm, ulovený kapr nad 70 cm (včetně) musí být bez prodlení vrácen zpět do revíru.“

Vyzýváme, aby se rybáři nezaměřovali na cílený lov lososa ani v jiných částech řeky Labe a umožnili jeho migraci na trdliště bez stresování a případného poškození, které obvykle ulovení přináší. Všichni rybáři by tak měli podpořit hlavní účel podzimní migrace lososa, tj. jeho přirozený výtěr a posílení jeho populace. Pokud přesto dojde k náhodnému ulovení této ryby, apelujeme na co nejšetrnější zacházení (vyháčkování pokud možno rychle a ve vodě, bez další zbytečné manipulace).

(zdroj: Severočeský ÚS)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -