Domů Ostatní Rybářská publicistika Mistrovství světa v lovu kaprů 2016 na Nových Mlýnech: Jak to bude?

Mistrovství světa v lovu kaprů 2016 na Nových Mlýnech: Jak to bude?

- Reklama -

Časopis Kajman (pozn. magazín je součástí Jakub Vágner Rybářství) potvrdil, že WCC 2016 na Nových Mlýnech je realitou! Do České republiky tak poprvé v historii zamíří takto velká a prestižní akce pro kapraře. Prestižní World Carp Classic 2016 se bude konat na revíru Dyje 5. Volba revíru je více než zajímavá. Samotný „český ročník“ prestižního závodu je teprve „v plenkách“, ovšem už teď vyvěrá celá řada otázek ohledně organizace.  

Dyje 5. Majestátné jezero rozprostírající se v nezaměnitelné krajině na jižní Moravě patří k nejlepším tuzemským revírům. V hledáčku jej mají i kapraři. A není se čemu divit. Nové Mlýny v minulosti vydaly nespočet kapitálních kaprů. I proto se možná organizátoři rozhodli mistrovství světa v lovu kaprů 2016 uspořádat právě na revíru Dyje 5. Hlavními postavami organizace WCC 2016 na Nových Mlýnech budou světoznámé rybářské osobnosti Ross Honey a Jakub Vágner. A právě tito pánové možná budou mít velké starosti.

 

Nepříjemná omezení: Dokážou je organizátoři vyřešit?

I když mají oba organizátoři WCC 2016 na Nových Mlýnech zvučná jména, tak pravidla jsou pro všechny stejná. To znamená, že i když půjde o závod obrovských rozměrů, je třeba vyřídit celou řadu výjimek, které umožní závodníkům lovit tak, aby neporušovali rybářský řád. Co vlastně všechno musejí organizátoři mistrovství světa v lovu kaprů 2016 vyřídit? Na to jsme se zeptali na ministerstvu zemědělství, za které odpovídal tiskový mluvčí Hynek Jordán.

krajina

„Ministerstvo zemědělství obdrželo v červenci dopis od pana Rosse Honeyho, předsedy anglického rybářského klubu. Tento klub pořádá závody v lovu ryb po celém světě. Ross Honey žádal ministra zemědělství Jurečku o možnost uspořádat v roce 2016 mistrovství světa v lovu kaprů na Pálavských jezerech, zároveň žádal o udělení výjimky z některých zakázaných způsobů lovu, které jsou ustanoveny v rybářském zákoně. Konkrétně jde o výjimku z denní doby lovu ryb.

Ministerstvo odpovědělo, že je nejprve potřeba obrátit se na uživatele rybářského revíru (pozn. Moravský rybářský svaz), který je kompetentní povolit závody v lovu kaprů na jejich svěřeném rybářském revíru. Ministerstvo zemědělství může na základě žádosti uživatele rybářského revíru pouze udělit výjimku z doby hájení ryb, nejmenší lovné délky, denní doby lovu a rybolovných metod na revírech, kde je prvoinstančním orgánem, a též v případě, že žádost bude vztažena na revíry na území více správních celků.

krajina

V  srpnu se sešli zástupci Ministerstva zemědělství se zástupci Moravského rybářského svazu. Dohodli se, že je možné, aby se v příštím roce na podzim závody na rybářském revíru Dyje 5 konaly a že Ministerstvo zemědělství udělí výjimku z denní doby lovu.“

 

A co zákaz bivakovaní?

Není tomu tak dávno, co jsme na magazínu InRybar.cz psali o zákazu bivakovaní na Nových Mlýnech. Toto omezení je nepříjemné jak pro mnohé tuzemské rybáře, tak i pro samotné organizátory. Podle platných pravidel se dá očekávat, že i v tomto směru budou organizátoři muset vyřídit nějakou výjimku. Pravidla jsou totiž jasně daná. Obce se rozhodly, že bivakovaní na březích okolo Nových Mlýnů zakážou.

krajina

To ostatně potvrzují i slova mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové: „Některé obce, například Strachotín nebo Dolní Věstonice, už bivakovaní na některých, ale ne zdaleka ne na všech, pozemcích ve svém katastru zakázaly. Jiné obce, například Šakvice, toto rozhodnutí odložily o rok. Stávající stav je v každém případě nevyhovující a v současné době probíhají jednání o jednotném způsobu využití tohoto území. Regulace je zde především na obcích v rámci jejich katastrů.“

Logika věci mluví jasně. Pokud organizátoři WCC 2016 na Nových Mlýnech museli vyřešit udělení výjimky z „rybářského zákona“ pro chytající závodníky, pak zřejmě nemůžou ignorovat ani zákazy bivakovaní. Závodníci totiž musejí v průběhu závodu nějak u vody přebývat. Tuto záležitost budeme určitě sledovat, neboť jde o velice zajímavé a ožehavé téma.

 

Byly Nové Mlýny správnou volbou?

Z hlediska rybářského určitě. Nové Mlýny jsou jednou z mála lokalit, kde se dá očekávat výskyt opravdu kapitálních kaprů. Tady pověst českých vod nemůže ztratit na váze. Jenže je tady jiné nevyzpytatelné nebezpečí – tamní rybáři. Situace je momentálně na jezerech velice vyhrocená. Obce se rozhodly zakázat bivakovaní, na horním jezeře navíc budou probíhat likvidační práce černých staveb ze strany Povodí Moravy. Podrážděnost tamních rybářů se tak může přenést i na samotný závod.

krajina

Ano, je to kreslení čerta na zeď. Ale naschvály a nepříjemné chování ze strany tamních rybářům vůči organizátorům nebo závodníkům se nedají vyloučit. Už teď se ví, že mistrovství světa v lovu kaprů 2016 na Nových Mlýnech proběhne na podzim. V době, kdy je Dyje 5 pod velice intenzivním rybářským tlakem. A to, že velká část břehů na jezeře bude pod „rezervací“ na náladě některých rybářů určitě nepřidá. Hrozba chytání na závodních úsecích ze strany řadových rybářů není vyloučená. Pro tyto akce totiž tuzemská rybářská veřejnost nemá příliš velké pochopení, ať si říká, kdo chce, co chce. Říkáte, že to není pravda? Omyl! Osobně jsem zažil několik takových případů na letošním ročníku CM Praha. Ono se to nezdá, ale místní berou zabrání „jejich“ míst velice těžce. Proto podobné případy můžeme čekat i na jihu Moravy.

 

Souhlasíte s WCC 2016 na Nových Mlýnech?

Pro milovníky rybářských závodů to bude bezesporu obrovský svátek. Podobná akce zde byla naposledy v Uherském Hradišti, kde se konalo mistrovství světa v plavané. Tamní akce byla nádherná! Jenže mezi námi je i celá řada rybářů, kteří závodním disciplínám jednoduše nefandí. Netřeba jim to mít za zlé.

krajina

Váš názor na WCC 2016 na Nových Mlýnech nás velice zajímá, a proto budeme rádi za diskuzi na sociálních sítích, anebo přímo pod článkem. Jak vnímáte tento závod? Souhlasíte s ním, anebo jste rádi, že taková akce na našem území proběhne? Nebojte se vyjádřit váš názor! Jsme na něj zvědaví! Děkujeme…

Autor: Viktor Krus

Foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

46 KOMENTÁŘE

 1. Kvůli nějakému závodu se všichni pos…. a vše se povolí. Nas.at, ať jedou podle pravidel která tu máme, jsem proti

  • To už Vágner neví kde má zplundrovat vody?At‘ si udělá závody na těch svých genofondních rybnících na který pobírá dotace.Díky těmto žávodům a obrovské reklamě ,už po závodech v této vodě nezůstane skoro nic.Budou to závody masařů , kteří se sem sjedou z celé republiky!Prachy bohužel vládnou v této republice a v té chvíli jdou všechny řády a nařízení do prdele.

 2. Urcite souhlasim je to krasna voda ..(ja to mam hnedka za barakem)az na ty zakony proc je potreba je povolit ?protoze by jinak nikdo nic nechytl… a to me nejvic stve.Jinak preji hodne stesti na zavode at se dari a vsechno probiha v klidu.

 3. Jsem nadšený touto myšlenkou,a už ted vám slibuji svou bezplatnou pořadatelskou pomoc.Už jenom být u toho, je pro mne veliká odměna.

 4. Všichni normální lidi jsou pro. Je to světová akce a pro nás čest. Těch pár výjimek rádi papaláši dají. Na každých závodech ať je to cyklistyka, betonový muž a další jsou výjimy. Jen in rybář schání furt nějaký senzace aby stáhli lidi na svůj web a kasírovali z reklam. Viz hádka s Davidem Havlíčkem a další. Jste trapní, radši udělejte nějaké reportáže z dění než tyhle vaše ubohé „úvahy“.

  • Dobrý den, pane Pulare,

   díky za příspěvek. Akorát nechápu, co Vás tak rozohnilo.

   Redakce InRybar.cz v tomto směru zaujala nestranné stanovisko – nikdo z nás neřekl, jestli pořádání WCC v ČR je špatné nebo správné. Takže tak…

   Podle mě senzacemi nazýváte odlišné texty od konkurence – jako jediní totiž nabízíme kritické texty, které nejsou nikde jinde k vidění. Pokud se Vám taková tvorba nelíbí, pak mám účinné řešení – nečtěte to…

   Myslete na Vaše zdraví… 🙂

   Přeji příjemný zbytek dne.

   V. K.

  • To by bylo náhodou dost fajn, kdyby organizátoři světovýho závodu museli dodržovat místní zvyklosti a lovit ryby podle pravidel. Aspoň by se ukázalo zdali je možné velkého kapra ulovit legálním způsobem v legální povolené době lovu, jako to činí(snaží se), statisíce nás obyčejných rybářů a pak na obálkách časopisů se předhání kaprolovci s rybami které neulovili legálním způsobem lovu( někteří firemní kaprolovci například pan Hubka( Carpkiller) se natají že některých svých úlovků dosáhli díky nestažení udic a chytali takzvaně přes čáru( hesla Night fishing is not crime LK baitsů atd propagují porušování rybářského řádu.. a pak se diví že se na kapraře díváme skrz prsty).

   V tomto vidím úžasnou šanci české republiky kdyby donutila organizátory neustoupením a nepovolením vyjímek ukázat, že kapraři umí chytit rybu i z odhozu a v denní lovné době (zavážet na kapry je na mušovských jezerech pokud vím také zakázané- ačkoliv se to tam prý běžně porušuje). Pokud je závodníků mnoho a na břehu se bivakovat nesmí (vyhlášky obcí atd).. tak budou muset pořadatelé vybudovat plovoucí základnu a závodníci budou muset bivakovat na lodích na vodě, což by pro prodej plavidel atp mohlo mít nějaký finanční efekt a podpořit místní ekonomiku.
   Místní rybáři z těch závodů nejen že nebudou mít radost, ale asi to jejich revíru ani nic nepřinese (nevím jestli Vágner a spol budou za pronájem revíru pro závod něco platit organizaci, která je nechá závodit a vydělávat na svém revíru.. závod je komerční akce, ten nikdo nedělá z dobročinných úmyslú).

 5. Ať chytají, ale podle rybářského řádu. Je přeci jedno jestli je to Franta z Horní dolní, nebo Pierre z Paříže. A nikdo by neměl mít možnost porušovat oficiálně předpisy jen proto, že za to zaplatil. Nebo jsou tady zase rovní a rovnější ?

  Milan

 6. Jsem zásadně proti rybářským závodům na svazových vodách.Kdo chce ať si plundruje a ničí soukromé revíry.Každá taková akce nese pouze negativní dopad na naši už tak dost zničenou přírodu.

 7. jak to tady čtu,zjišťuji že mnoho rybářů tuto zálibu nedělá z lásky k přírodě ale jen pro svůj prospěch. Setkávám se s tím často na všech revírech. Zřejmě je třeba zpřísnit pravidla a důsledně tyto lidi trestat.komu může vadit prestižní akce na našich vodách? Já tento závod podporuji a jsem rád že svět má zájem o české rybářství.

 8. Samozřejmě s tím souhlasím,je to nádherná věc,pozvedne to jméno Nových Mlýnů kam zavítají i zahraniční rybáři.Byl jsem letos hostem mistrovství světa a je to krásný zážitek,setkat se a podebatovat s nejlepšíma rybáři na světě.

 9. 1. s akcí takovéhio prestižního typu souhlasím
  2. chápu a podporuji všechny potřebné vyjímky, bez nich by možná ti nejlepší ani nepřijeli; na Slovensku na Šíravě udělali předloni mezinárodní závod podobného typu a šlo to !! (vyhráli to naši – Jarda Těšínský)
  3. ulovené ryby nikdo neodveze a na týden se přeci můžeme všichni omezit
  4. nespokojenci jsou zřejmě z řad „divokých“ chatařů kolem vody, kde vpodstatě už není možné svobodně přijet a lovit (samý plot, závora, řetězy a chatrče odporného vzhledu); nehledě na nepořádek kolem a množící se odpadky; nelze se divit okolním obcím k vydaným vyhláškám, brání se;
  5. tento podnik bych doporučil naopak k využití na opravy, např. komunikace kolem levého břehu pětky, která je ostudou nebo k ještě lepšímu zarybnění;
  6. budu vývoj sledovat a doufat, že se tento revír „pochlubí“ na podzim 2016 i 40-ti kg kaprem !
  Pevné nervy a Petrův zdar
  pepachum

 10. Nechápu všechny pochybovače,kteří odsuzují tuto akci.Pro pravé sportovní rybáře a vůbec pro Pálavu je to ohromná pocta.Je to nádherná voda která má obrovský potenciál a nebýt právě těchto pochybovačů,kteří nejsou schopni pochopit pravidla a krásu sportovního rybolovu,mohla by tato akce proběhnout už mnohem dřív.Doufám,že tyto závody konečně někomu otevřou oči a dodají odvahu změnit naše zastaralé a zkostnatělé rybářské zákony.Moc bych si přál,aby všichni odpůrci přišli na břeh a viděli,jak se chovají praví profesionálové.Jaký mají přístup k přírodě a hlavně k uloveným rybám.Úcta a pokora.Zamyslete se nad tím vy všichni rádoby rybáři.Všem organizátorům držím pěsti.Ať to výjde.Petrův zdar.

 11. Rad bych se zučastnil zavodu kde se mam přihlasit? Kolik je startovne? Kolik členu tymu muže lovyt? Díky za odpověd.

 12. Ahoj kamarádi od vody, přečet jsem si článek na který si myslím, že bude spousty reakci, ať takových nebo takových, sám za sebe si říkám, že když už mi dovolená vyjde v tomto termínu, tak co budu dělat, když nebudu moci zrovna na tomto místě chytat, ale pak si řeknu je to prestižní a pro JM přece krásné, že se o ní bude zase o něco víc psát a myslet na tento pěkný kraj a pár dní to přeci vydržím. Prostě si myslím že větší hloupostí je omezení, která se za několik let udála na JM Rybářském svazu. Že bivakování je zakázáno? no záleží co tam ti lidé dělají a jestli po nich zůstává nepořádek.., já učím svoje děti aby si nepořádek odnesli domu. Od toho je r. stráž, policie a podobně, rozdílné pravidla JM a SM ryb. svazu mi totiž někdy nedávají spát, protože u nás může dítě klidně chytat na 2 pruty na JM ne, neříkám, že 2 je moc nebo málo ale to, aby si každý přečetl co je v rybářském řádu jiného a když Vám ho ještě ani v Pasohlávkách nemůžou prodat protože ho nemají a prodají Vám jen povolenku a zbytek se prý máte domluvit s nějakým rybářem u vody, tak co potom ??? 🙂 za mě mi to vůbec nevadí MS v kapradině ANO zbytečné blbosti ohledně celého chytání na JM NE!!!

 13. Dobrý den,
  Plně souhlasim s poradanim teto akce,
  Je to u nás nejtessi voda v republice, vyjimky jsou potreba.
  Neni to tak davno kdy bylo povoleno chytani nonstop, bivakovani ci zavazeni.
  Dulezite je aby vyslo pocasi a verim, ze kdyz tu ctu ty lidi co jsou proti, tak verte nebo ne budou prvni kdo tam budou okukovat. 🙂
  Jsem zvedav jak se rybari vyporadaji s touto tezkou vodou i pocasim.

 14. Bohužel pan VÁGNER jde opět přes mrtvoly, jak je to u něho obvyklé. Tam , kde se nedomluví, tak to protlačuje přes ministerstva, pro běžného smrtelníka naprosto neprůchodné, prostě chlapeček tatínka, který profitoval z dob rudého temna. Jde tu zas jen o prachy. Fuj. Norbert.

 15. Su rád,že se u Nás něco takovýho pořádá.Všichni Ti co tady píšou o plundrováni rybí obsadky,se asi nemusí ,že by nezaplnili doma mrazáky.Všechny ryby který se na závodech chytí se pouští.Sice mě trošku mrzí ten termín,zrovna sem tam chtěl jet na ryby,ale zdruhý stránky se rád podívám jak to dělají odborníci,třeba se něco přiucím.
  Petrův zdar.

 16. Dík Admine.Jenom se chci zeptat jak to bud s přístupem k vodě,myslím na kukačku,protože čumilů tam bude asi síla.Rád bych se přijel podívat,ale z Krkonoš to není blízko.

  • Zdravíčko, Pavle,

   to zatím alespoň my nevíme – máme v plánu také dojet – jedeme z Ostravy…

   Pokud to ale bude stejné jako na ostatních kaprařských závodech, na kterých jsme zatím byli, pak by s přístupem k vodě neměl být problém.

   Jo, a pokud dojedete na Pálavu, pak rozhodně doporučujeme výšlap na zříceniny, které se tyčí nad nejvyšším jezerem – je to super výlet a od tamtud budete mít nádherný výhled!

   Třeba se tam potkáme… 🙂

   Krásný den!

   Redakce InRybar.cz

  • Dobrý den, Honzo,

   podle našich informací by měl doprovodný program probíhat v Autokempu Merkur, který leží na březích revíru Dyje 7.

   O místě (webu), kde by šlo sehnat více informací, zatím nevíme. Neviděli jsme žádný web, který by byl oficiálními stránkami této akce. Možná v dalších dnech se dočkáme více informací…

   Krásný den.

   Redakce InRybar.cz

 17. Kdyby se lidi uměli chovat u vody a k rybám ,tak by nemusel být tak přísný R.řád a zákony.Mistrovství klidně,ale žádné výjimky.Všechny stavby(černé) PRYČ!!!!!!! a ty masaře vyhnat.To platí i pro Dyje 7

 18. Dedas-17.8.2016 Je pravda že lidi tim myslim rybaře někteři se chovaji otřesně u vody, tak by nemuselo byt tolik nesmislnych zakazu .Ja sam osobně rybařim ,lovim pro zabavu z 90% ryby pouštim. Mistrovstvi ano ale bez vyjimek, at se předvedou v řadem určene době.PETRUV ZDAR!!!

 19. Takže ty závody by měly být konané na Orlíku, protože tam se může přes noc,jo a ještě k tomu v létě.Moc by se toho asi nechytlo,lidi,kteří mají dovolené by byli naštvaní,ale bylo by to podle našeho Řádu.Prosím vás to snad nemyslíte vážně?

 20. Dobrý den nesouhlasim se závody na Nových Mlynech pravidla řádu platí pro každého rybáře tak proč naky Vagner Jakub který vydrancoval kapry z musova ať z nádrže 5nebo6 na svuj katlov proč on by měl dostat výjimku pro mistrovství sveta v lovu kaprů když ano tak dle řádu takže chytaci doba danna zákaz vyvážení a samozřejmě bivakovani vůči nám rybářům je to nespravedlivé už tak jsme dost omezení tak bych to bral vše spravedlivě ale je jasné peníze dělají vše?

  • Dobrý den,

   bohužel, to, zdali se platí vstupné nebo nikoliv nevíme. Takže Vám nejsme schopni na tuto otázku odpovědět…

   Redakce InRybar.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -