skingbranding-banner

Mrazivé svědectví z východu: Sumec o váze 300 kilogramů!


Je to možné? Je možné, aby sumec dorostl do tak gigantické hmotnosti? Podle údajů z historických tabulek ano. Některé prameny hovoří o tom, že v minulosti (v 18. a 19. století) byli uloveni sumci o váze přes 300 kilogramů. Nejtěžší úlovky pak měly dosahovat dokonce magické hranice půl tuny! Pojďme se společně vydat po stopách těchto neuvěřitelných svědectví o gigantických sumcích. 

Všechny úlovky jsou pochopitelně velice diskutabilní. Sumci o takto obrovské hmotnosti byli povětšinou loveni (pokud tedy skutečně byli uloveni) v dávné minulosti. Šance na podložení úlovků kvalitními fotografiemi jsou logicky zcela nemožné. Musíme se tedy spolehnout na to, že lovci prostě mluvili pravdu.

Ve prospěch dávných rybářských předků ale mluví údaje o tom, kde byli tito obrovští sumci uloveni. Nejčastěji se v kolonkách domovin gigantických predátorů objevují mezi moderními sumcaři notoricky známé oblasti – delta Volhy, ukrajinský Dněpr, Rumunsko, Kazachstán, Řecko či země bývalé Jugoslávie. Právě o těchto zemích se tak nějak tuší, že obrovští sumci v tamních vodách skutečně žili, anebo ještě lépe, stále tam žijí.

sumec

Přesto ale zůstává valná většina sumcařů věrná západoevropským veletokům. Na západu Evropy se totiž rybáři nesetkají s tak obtížnou byrokracií, tvrdými přírodními podmínkami a náročnými revíry. Navíc, i v řekách Ebru či Pádu existuje slibná možnost ulovení gigantického sumce. A poslední zprávy to jen potvrzují. Jen letos byli v italském veletoku uloveni dva gigantičtí sumci, kteří atakovali 130 kilogramovou hranici. Italský Pád dokonce nadále drží světový rekord se svým 135 kilogramovým sumcem. Jenže je to opravdu světový rekord? Údaje z neprobádaných revírů ve východní a jižní Evropě jsou jiného názoru.

 

Akce sumec

Před mnoha lety se parta německých rybářů vydala na Balkánský poloostrov, aby v tamní nehostinné krajině rozpálené sluncem našli stopy po obrovských sumcích, o kterých se doslechli. Náš příběh začíná v Řecku, kam zamířili i němečtí rybáři. V tamní vyprahlé krajině leží obrovská jezera s průzračnou vodou, která svou rozlohou zabírají prostor o velikosti několika desítek kilometrů. Tato hluboká jezera mají být domovem obrovských sumců. Proto zmínění němečtí rybáři s pomocí moderních technologií po gigantických rybách v extrémních podmínkách dlouho pátrali, nakonec ale bezúspěšně.

sum1

Sen o obrovských sumcích se tak začal pomalu rozplývat. Jenže… Pak partičku rybářů ze západu potkal tamní domorodý rybář, který jezero velice dobře znal. A ten cizince seznámil s lovcem, který s pomocí položené šňůry (pozn. tamní rybáři se lovem ryb živí) ulovil sumce o váze 170 kilogramů! A to nebylo všechno! Němečtí rybáři potvrdili, že viděli i další dvě fotografie, na kterých byly zachyceny ryby o váze 180 a 195 kilogramů! Naděje na to, že v Evropě žijí opravdoví sumčí giganti, se tak začala stávat skutečností. A navíc, ani takto obrovští sumci nebyli podle řeckých rybářů největšími predátory tamních jezer. Podle jejich svědectví žijí v hlubokých propadlinách sumci o váze až 400 kilogramů!

 

Cesta na východ

O gigantických sumcích se zmiňují i vzrušující zprávy z východní Evropy. V jednom bulharském jezeře byl například ulovený sumec o váze 138 kilogramů. Fotografie úlovku ale, jak jinak, není k dohledání. Zmínky o vousatých gigantech míří i z delty evropského veletoku – Dunaje. V tamních vodách rybáři spatřili sumce při lovu kořisti, kteří měli podle jejich odhadů okolo 150 kilogramů! Naprostou bombou jsou pak svědectví z ukrajinského Dněpru. Tento evropský říční gigant měl v minulosti vyplavit uhynulého sumce o váze 312 kilogramů! Dalšího třímetrového sumce řeka vydala při stavebních úpravách na tomto toku, kdy jej usmrtila lopata těžkého bagru. Úchvatné zmínky o sumčích monstrech se k nám dostávají i z Ruska, Kazachstánu či Turecka. I zde, v neprobádaných vodách mají žít sumci o gigantických rozměrech. Například právě na řece Volze měli být uloveni do sítí sumci o váze přes 3 metráky a délce přes 3 metry! Jenže je tady problém – ve všech případech chybí jakékoliv obrazové důkazy.

sumec

Tato útržkovitá svědectví o vousatých monstrech budí snad v každém rybářovi neskutečný respekt. Bohužel, bez obrazových materiálů není možné v současné době s jistotou říci, zdali tyto ryby skutečně existovaly, anebo existují. Možná jde o výmysly rybářů, báchorky, pohádky, které vyprávějí o něčem, co nikdy neexistovalo. Ale co když ne? Co když opravdu tito sumci žijí v hlubokých jezerech nebo obrovských řekách? Těžko říct. Jedno je ale jisté. Fascinující příběhy a legendy o gigantických sumcích budou nadále součástí rybářských vyprávění do doby, než se do těchto odlehlých oblastí vydají rybáři s moderním vybavením. Snad to nebude dlouho trvat.

Autor: Viktor Krus

Ilustrace: Zuzana Staňková

Nové články v rubrice

„Vrátíte nám peníze za povolenky?“ ptají se naštvaní rybáři! Co na to Český rybářský svaz

admin | přečteno: 32226x | 3.03.2021 | 72 komentářů

Od 1. března vyhlásila česká vláda nouzová opatření, která mimo …

PŘEHLEDNĚ: Jak se rozdělují peníze za krajské povolenky nebo členské známky? Tady je odpověď!

admin | přečteno: 911x | 9.02.2021 | 1 komentář

Toto nesmrtelné téma se řeší každoročně. A není se čemu …

Internetový gigant Alza nabízí značkové rybářské potřeby výrazně levněji! Tichý cenový útok?

admin | přečteno: 1803x | 4.02.2021 | 3 komentářů

Konkurenční prostředí na rybářském internetu je velmi tvrdé! Rybářské obchody …

Komentáře

 • je to možné.!…, 3m aj 200kg

 • Já jsen chytil minulý rok sumce o váze 366 kg ;), měl 295cm

  • Máš fotky?

   • Dobrý den,

    fotky některých zmíněných sumců jsem viděl v nějaké staré publikaci. Nemůžu si ale vzpomenout, co to bylo za knížku.

    Na internetu dané obrázky nejsou k dohledání… 🙁

 • pekný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.