Domů Ostatní Rybářská publicistika NON-STOP rybaření na českých vodách: Rozšíří se počet revírů, na kterých se...

NON-STOP rybaření na českých vodách: Rozšíří se počet revírů, na kterých se loví 24 hodin? Ptali jsme se na ministerstvu!

- Reklama -

Non-stop rybaření na českých vodách patří k velmi oblíbeným kratochvílím. Noční lov ryb má prostě své neopakovatelné kouzlo, do kterého se zamilovaly desetitisíce rybářů. V současné době se může chytat na některých revírech, kterým udělilo ministerstvo zemědělství výjimku pro 24 hodinový rybolov. I přesto se ale každoročně spousta rybářů ptá, proč tyto výjimky neplatí na více revírech. Proto jsme se rozhodli, že se zeptáme přímo na ministerstvu zemědělství…

Dotazů od rybářů ohledně non-stop rybaření máme skutečně mnoho. A častokrát se opakují: Proč neplatí výjimky pro non-stop rybaření na více revírech? Nemohly by tyto výjimky platit více měsíců? A je technicky možné, aby existovaly non-stop povolenky? Toto jsou velmi časté otázky, které na nás směřují, a se kterými se můžete setkat i v rybářských diskuzích. Proto jsme se rozhodli, že sesbíráme ty nejčastější otázky rybářů, a zeptáme se na ministerstvu zemědělství.

 

Podle jakého „klíče“ se MZe rozhoduje, na který revír udělí výjimku na 24 hodinový rybolov?

Výjimky ze zákazu lovit ryby mimo denní dobu lovu je možné povolit pouze za účelem chovu ryb, k jejich záchraně při mimořádných situacích, k vědeckým účelům nebo v jednotlivých zvlášť odůvodněných případech, a to pouze na základě řádně odůvodněné žádosti uživatele rybářského revíru. Každá žádost je posuzována individuálně s ohledem na konkrétní podmínky a situaci v konkrétním rybářském revíru.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Stojan na pruty za pár stovek! Kvalita za pár korun!

 

Existuje možnost, že MZe po roce 2021 (na roky 2020 – 2021 je už rozhodnuto), rozšíří počet revírů, na kterých by mohl platit 24 hodinový rybolov? Například na 5 až 7 revírů v každém územním svazu?

MZe nemůže v současné době předvídat situaci v rybářských revírech na území ČR po roce 2021 a tudíž ani odhadnout počet výjimek udělených na další období. Současně MZe upozorňuje, že aktuální rozsah rybářských revírů s povolenou výjimkou nemusí být ve stejném rozsahu i po roce 2021, protože MZe posuzuje vždy každou žádost individuálně. Je potřebné si uvědomit, že v současné době udělené výjimky mají svá opodstatnění.

 

V současnosti se výjimky týkají měsíců červen, červenec, srpen, a někde září. Existuje možnost, že by se výjimky rozšířily i na jiné měsíce, třeba na rybářsky velice oblíbený květen?

Výjimky ze zákazu lovit ryby mimo denní dobu lovu se udělují pouze na základě řádně odůvodněné žádosti uživatele rybářského revíru. S ohledem na dobu hájení dravých i dalších druhů ryb v měsíci květnu, z důvodu jejich přirozeného období rozmnožování, MZe nepředpokládá povolování výjimek v tomto období.

 

MZe v minulosti uvedlo, že na sledovaných revírech, na kterých platil 24 hodinový rybolov, to nemělo negativní vliv na rybí společenstva. Proč se neuvažuje o celoplošném non-stop rybolovu na všech mimopstruhových revírech? Je to například z obavy ze zvýšeného pytláctví, anebo se prostě non-stop rybolov „nehodí“ zavádět na menší plochy, kde by to právě mohlo mít negativní vliv na rybí společenstva?

Lov ryb mimo denní dobu lovu je z důvodu ochrany rybí obsádky zakázán ustanovením § 13  odst. 3 písm. c) zákona o rybářství. Plošné zavedení „nonstop“ rybolovu by tedy bylo v rozporu s platnou legislativou a toto zákonné ustanovení by tak ztrácelo své opodstatnění.

 

Pokud by došlo k rozšíření výjimek pro non-stop rybolov, nepomohlo by to samotným rybářským revírům, protože by se rozptýlil rybářský tlak na více lokalit? Přece jen, je třeba si přiznat, že na revírech, kde non-stop režim platí, je ten tlak přes letní sezónu enormní.

Výjimky ze zákazu lovit ryby mimo denní dobu lovu se udělují pouze na základě řádně odůvodněné žádosti uživatele rybářského revíru. MZe zastává názor, že ponechání několika hodin jako doby klidu pro rybí obsádky v rybářských revírech v nočních hodinách, tradičně navazuje na dlouhodobě ověřený režim, který má vést ke stabilizaci rybích společenstev v rybářských revírech. Problematiku řízení populací ryb v rybářských revírech na území ČR konzultuje MZe i s předními českými vědeckými institucemi v oboru rybářství.

 

Je „technicky“ možné, aby v následujících letech vznikly „non-stop povolenky“ pro rybáře, třeba za vyšší cenu, aby mohli rybařit 24 hodin na více vodách, více měsíců (např. celoroční), klidně za vyšší peníze, a v režimu chyť a pusť? Jde o to, že spousta rybářů by takové povolenky uvítala… Anebo je to prostě v současnosti nemožné, anebo MZe zcela souhlasí se zavedeným formátem?

Nastíněné řešení není možné aplikovat, neboť je v rozporu se zákonem č. 99/2004 Sb., o rybářství.

 

SEZNAM: Revíry s výjimkou pro non-stop rybaření pro rok 2020

Non-stop rybaření na svazových revírech je vítaným zpestřením na celé řadě lokalit v letních měsících. Právě v tomto atraktivním období se Český rybářský svaz snaží rybářům dopřát maximální požitek i z nočního rybolovu, kdy se snaží u ministerstva zemědělství vyjednat výjimky pro celonoční rybolov. A dobrou zprávou je, že výjimky pro non-stop rybolov budou platit i v roce 2020. Přinášíme kompletní seznam svazových revírů, na kterých budou tyto výjimky platit…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Stojan na pruty za pár stovek! Kvalita za pár korun!

Kompletní seznam non-stop revírů naleznete ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

30 KOMENTÁŘE

 1. Pokud není rybář schopen chytit rybu ve dne, měl by si najít jiného koníčka. Tyto výjimky jsou jen pro tlupy ožralých kaprařů, případně sumcařů, aby mohli chrápat a chlastat u nahozených a zavežených prutů, je divné, že se tím ministerstvo vůbec zabývá. Soukromáků máte holoto dost, tak táhněte na ně.

   • To vypadá, že osel jako ty nemá žádný názor, na rozdíl ode mne. Ale ono dobře, oslové by názor mít neměli.

  • PRO „mal“
   Tvoje komentare tady ctu uz nejakou dobu a jedno je jasny…
   Bud si nestastny clovek nebo trpis nejakou nemoci…
   Redakci se divim, ze te uz davno za tvoje urazeni nezablokovala.
   Redakce, respektuji svobodu nazoru, ale to co tady predvadi mal, tak je uz za hranou vseho.

   • A o čem je? O táboření na pozemku, který zpravidla rybářům nepatří a který obsadili většinou bez svolení majitele? A když není o chycení, proč chtějí nonstop lovit?

    • Asi nechápeš co je sportovní rybolov. Pro tvé pochopení JE TO ZÁBAVA.
     Takže buď víš o rybaření úplný h…o a nebo jsi typický masař.

     • „Sportovní rybolov“ je nesmysl. Ryba je co? Soupeř nebo sportovní náčiní? A ze zábavy vrážet živým tvorům háky do huby a tahat je do prostředí pro ně neslučitelného s životem může pro svou zábavu a egohoničství jen zakomplexovaný de-bil.

 2. Všichni u vody jen nechrápou a chlastaj. Řekl bych že máš soukromák sám a nemáš kšefty když tam všechny furt posíláš. Ty si zalez do tý maryngotky co máš na placenym pozemku ty línej starej komouši a dej všem pokoj. Machruješ jen na in rybář.

  • Ty blbečku zamindrákovanej, že ty máš holou prd-el není vina nikoho jiného než tebe, ale klidně přijeď, jestli ti na to někdo pujčí.

   • mol: holou nemám to ses netrefil chtěl jsem tam dorazit ale zato co chceš za tu boudu u vyžranýho revíru kde udíš kapry 80+ radši letim do Španělska. Jsi jen sprostej dobytek co jen uráží lidi jo a skus už něco jinýho než soukromák jsi jak poškrábaná deska. \m/

 3. @mal
  Pokud vidíš v noci rybáře ,v tvém případě kaprare či sumcare,že mají nahozeno ,a chrápou, neprodleně kontaktuj místní organizaci ,její ryb.straz a ta si přijede zjednat pořadek…o tom to je..protože pak ti ,co nechrápou odnáší jejích porušování plošné za ně..

  @ostatni
  24h chytání ryb by melo byt povoleno na základě chytane ryby…tzn vyloženě sumec,popř velký kapr..,způsob těchto ryb je víceméně vidět na první Pohled, obzvlášť u sumcu,a může být určena i nejmenší míra nástražní rybky..
  Není nic horšího ,než v půlnoci stáhnout nástražku,a nechat ji v ksirech v kybly do 4 do rána…
  Problém je,že pri 24 h lovu vzniká větší nárok rybářů ,na místo, odpadky, různé zásahy do přírody, minimálně dřevo na oheň, uhlíky po něm atd…a to už opět je v lidech,co po sobe zanechají a v jakém stavu ,se zavřeným hledím, opustí lovné místo..a proto přibývá opatření,a ubývá možnosti..
  PZ pampaliny

  • Mě je jakékoliv bonzáctví odporné, i na kapraře co se chová jako dobytek, prostě by bylo nejlepší výjimky neudělovat a vyžadovat striktně dodržování zákonů. Nedodržení trestat tak, aby se Sbaz takových „členů“ zbavil.

  • Mohl by jste mi nějak rozumně vysvětlit, co je na tom tak špatného a nepřijatelného, když rybář náhodou v noci nebo i ve dne na krátkou dobu usne ? Vždyť každý noční lovec má své pruty opatřené příposlechem, nebo jiným alarmem dostatečným k tomu, aby mohl na záběr ryby zareagovat. No a většinou tam není ani sám, tak že o co Vám vlastně jde ? Je zcela normální a přirozené, že si starší člověk nejen v noci, ale i v průběhu dne tu a tam zdřímne, aniž by chtěl . A Vy by jste za nějaké to usnutí chtěl odebírat těmto lidem rybářské lístky a nabádáte k udavačství ? To myslíte vážně ? Pokud ano, pak je to na slušnou diagnózu.

 4. Kdo odpovídal za MZE? Vypadá to na automat z infolinky, mnohé z dotazů se zcela minuly odpovědí. Ten co odpovídal by zasloužil zahradní hadicí přes záda.

 5. Ten mal to je dobrý ,jde vidět že tomu vůbec nerozumí !lidi kteří tam tráví třeba pět dní a věnují se tomu tak v tom i mají hromadu peněz a rybám určitě ublížit nechcou!a ta pauza mezi rybolovem to si já myslím že je ten čas pro pytláky!!! Mal prober se

  • To ty se prober osle, každýmu je šumák, kolik v tom má kdo peněz, si s bivakem kupte i pozemek, kde si ho postavíte, joudové. A jestli vydržíš pět dní v kuse nespat a věnovat se rybolovu, pak jsi přírodní úkaz a měl bys jít na univerzitu, jako exemplář, a pokud nevydržíš a chrápeš u nahozených prutů, nezbývá než doufat, že tě vymákne RS a zbaví tě povolenky, bude u vody o blba méně.

   • Mal si vubec rybar? Ja jen ze sem tlacis ty svy zvasty pomalu nonstop a tak si rikam kdy asi tak chodis na ty ryby? Chvastas se tu kecama jak udis poradny macky, ale zatim to vypada ze akorat zavidis tem co chytnou i neco vic nez jako ty. A tak si tu lecis tvy ubohy ego. Ale klidne pis dal kdyz ti to pomaha pripadat si dulezitej 😉

    • Baví mě , jako například tebe. A na ryby chodím když chci ryby na jídlo, nemám potřebu je lovit pro nějaké zvrhlé potěšení z týrání živého tvora, jako všichni sportovci. A ego si fakt neléčím, to na nejde a navíc ho mám v pořádku. Prostě se bavím a spolupracují.

     • Podle sebe soudim tebe co 😉 si k smichu. Ale dost uz. Nerad bych klesl na tvou uroven zamindrakovanyho . Kazdyho tu hned urazis a to svedci o tve inteligenci jez je hluboko pod bodem mrazu.

     • No myslím že to tvoje ego je někde na bodu mrazu. To tu všichni vidíme.

 6. Tak že nás svaz chce chránit rybí osádku? Tak se přijeď te podívat na Orlík. Tam na jare napustí vodu a když se ryby vytřou tak ji upustí a všechny rybí jikry jsou na suchu. Tak co chtěj chránit? Jsou to jen keci a nic víc. A těm co se nelíbí non stop a chtějí spát ať spí a nekomentují to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -