DomůOstatníRybářská publicistikaZemětřesení v ČRS: Přichází změna? Noví funkcionáři „vyházeli“ ty staré! Co rybáře čeká?

Zemětřesení v ČRS: Přichází změna? Noví funkcionáři „vyházeli“ ty staré! Co rybáře čeká?

- Reklama -

Tak tohle je teda pořádný „masakr“! V minulých týdnech proběhly zásadní územní konference hned ve 4 územních svazech. Proč byly tyto konference tolik důležité? No, protože se na nich volilo vedení jednotlivých územních svazů. A v některých krajích dopadly volby opravdu velmi překvapivě. Dokonce nastaly i takové situace, kdy bylo vyměněno takřka celé vedení. Jak se zdá, tak v Českém rybářském svazu se začíná skutečně něco dít. Tyto volby totiž budou také klíčové pro finální „rozložení sil“ na letošní Republikový sněm ČRS, na kterém bude zvolen nový předseda rybářů…

Na „rybářské mapě“ došlo ke dvěma scénářům. Zaprvé: Některé územní konference nenabídly nic vzrušujícího. Naopak, současná vedení daných územních svazů zůstala pěkně na svých místech. A možná jen došlo k nepatrným „kosmetickým“ úpravám. Pak tady ale byly územní konference, na kterých bylo pořádně živo! Jde především o Severní Moravu a Slezsko, kde došlo k divoké revoluci.

 

Co nabídly zatím proběhnuté územní konference?

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko: V této části republiky došlo k nečekanému „masakru“. Na územní konferenci byl totiž v drtivé většině obměněn územní výbor, a také byl zvolen nový předseda. A tady je zapotřebí říci, že tato volba byla pro všechny sledující obrovským šokem! Až takový převrat nečekal asi nikdo. Novým předsedou tohoto územního svazu je Pavel Kocián. Další složení výboru si přečtěte v usnesení územní konference ZDE.

Proč je zrovna tato volba výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko tak důležitá? Protože právě tito ve většině případu nově zvolení lidé mohou výrazným způsobem ovlivnit volbu nového předsedy ČRS. Ještě nedávno bylo zřejmé, že volební síly by pro „změnu ve vedení ČRS“ nemusely stačit. Teď se ale situace s příchodem nových lidí (21 zástupců do Republikového sněmu ČRS) ze severu Moravy a Slezska výrazně promíchala. Jednoduše řečeno: Nic není jisté!

Jihočeský územní svaz: I na jihu Čech proběhla územní konference. Novým předsedou tohoto územního svazu se stal Karel Koranda. Zkušený funkcionář, který měl v minulosti časté neshody v Radě ČRS, kde nakonec podal s tehdejším předsedou JčÚS Stanislavem Havelkou letos v únoru rezignaci. Důvodem podle těchto dvou jihočeských funkcionářů bylo napadání některých členů Rady nebo nesouhlas s redistribucí peněz za celosvazové povolenky (více ZDE).

Kromě zvolení nového předsedy a výboru zvládli jihočeští delegáti i doplnění bližších podmínek, které zavádějí modernější pravidla – zákaz srkaček, zákaz používání dvoj a trojháčků v období od 1. 1. do 15. 6., zákaz používání vylovovacího háku atd. Zásadním „bodem“ bylo i schválení jednotného sazebníku trestů pro hříšníky za přestupky proti rybářskému řádu. Více informací o proběhnuté konferenci zjistíte ZDE.

Západočeský územní svaz: Novým předsedou tohoto územního svazu je Jan Štípek, který si „vyměnil“ místo s Alexanderem Šímou, který se stal místopředsedou. I tady po zvolení výboru došlo ke schválení úpravy bližších podmínek. Více zjistíte ZDE.

Západočeši pak ještě představili kandidáta na předsedu Českého rybářského svazu pana Karla Macha. Právě Karel Mach bude na základě tohoto výsledku navrhován Západočeským územním svazem na funkci předsedy ČRS.

Územní svaz města Prahy: Pražští rybáři si za svého předsedu zvolili Karla Anderse. Kompletní složení výboru Územního svazu města Prahy si můžete prohlédnout ZDE. Tohoto územního výboru se zúčastnil i jednatel ČRS Jan Štípek, který se o den později stal také předsedou Západočeského ÚS.

 

Sledujte bedlivě: Co nás ještě čeká?

Tohle rozhodně není konec! Ani náhodou! Po letní pauze rybáře čekají ještě 3 územní konference. Nejprve se v září sejdou středočeští rybáři, v říjnu východočeští rybáři a týden před Sněmem severočeští rybáři. A jak vidno ze Severu Moravy a Slezska, stát se může naprosto cokoliv! Takže ti rybáři, kteří věří ve změny, nemusí ztrácet naději.

Pravděpodobně nejvíce zásadní bude územní konference na severu Čech. Právě ta hodně napoví o rozložení sil na listopadový Sněm ČRS, na kterém se zvolí nový předseda tuzemských rybářů. Přesto, je těžké v této turbulentní situaci cokoliv předvídat. Znova: Na Severu Moravy a Slezska se také předvídalo, ale skončilo to obrovskou změnou!

 

Rybáři znají (zatím) dva kandidáty na předsedu

Rybářská veřejnost zná zatím dva kandidáty, kteří veřejně prohlásili, že hodlají kandidovat na místo předsedy Českého rybářského svazu.

Dušan Hýbner (předseda Středočeského ÚS)

Už dříve svou kandidaturu oznámil předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner. Tento kandidát zároveň představil svou vizi, kudy by měl Český rybářský svaz směřovat. Dušan Hýbner například chce zefektivnit práci rybářské stráže, chce zjednodušit a zpřehlednit rybářská pravidla, chce větší transparentnost Svazu, chce zavézt digitalizaci svazové agendy, anebo chce více zpřístupnit rybařinu dětem nebo i handicapovaným rybářům. Více o vizi kandidáta na předsedu Dušana Hýbnera zjistíte ZDE.

Karel Mach (člen výboru Západočeského územního svazu)

Druhým kandidátem je Karel Mach, který vzešel ze Západočeského územního svazu, jehož předsedou je Jan Štípek (současný jednatel ČRS) a místopředsedou Alexander Šíma (současný předseda ČRS). Karel Mach ke své kandidatuře například uvedl: „Pokud budeme i v budoucnu chtít udržet jednotu a celistvost Českého rybářského svazu, bude potřeba se vrátit až ke kořenům samotného spolkového života. Zde základním atributem rozhodovacího procesu na všech stupních řízení vždy bylo respektování většinového názoru demokraticky zvolených zástupců vyjadřující názorovou hladinu členské základny.“ Bližší volební program a vize Karla Macha, jak vést Český rybářský svaz, není (zatím) k dohledání. Více o Karlovi Machovi naleznete ZDE.

Autor: Viktor Krus

Titulní foto: Jihočeský územní svaz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Dobrý den. Otázka „obměny kádrů“ je někdy citlivější s hlediska celkové úrovně řízení. průběh některých konferencí byl předem zrežírován, aby nedošlo k prosazení se nežádoucích jedinců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -