DomůOstatníRybářské komentářeRybář Jakub Vágner: Podvodník nebo génius?

Rybář Jakub Vágner: Podvodník nebo génius?

- Reklama -

Jakub Vágner: Světoznámý rybář, který se svými úlovky překonal hned několik rybářských rekordů. Jeho příběhy o jím ulovených rybách, ale také o jeho dobrodružných výpravách za nimi, zní někdy až neuvěřitelně. I proto se kolem Jakuba Vágnera neustále rojí zpochybňující spekulace, které mají vyvrátit jeho dokonalost. Jenže Mistr si z nich nic nedělá, ba naopak. V posledních letech natáčel dokumenty pro největší televizní stanice a stal se i významným hráčem ve světě rybářského byznysu. Osoba Jakuba Vágnera tak bude zřejmě i nadále budit plamenné vášně…

Gigantická arapaima z Amazonie, děsivě vypadající tygří ryba z Konga, anebo indický sumec goonch, který pojídá i lidské maso. Tohle je jen krátký výčet těch nejzajímavějších rybích druhů, které Jakub Vágner dokázal vystopovat, a následně i úspěšně chytit. Vágnerovy úspěchy mají skutečně rekordní parametry. Například jeho největší arapaima měřila přes 3 metry délky a vážila více jak 150 kilogramů.

Zdálo by se, že svými úspěchy bude česká rybářská hvězda sklízet pouze chválu. Jenže od nepaměti se okolo jeho výprav za rekordními rybami motají kousavé pochybnosti. Vágnerovi fanoušci si myslí, že za nimi stojí prachsprostá závist. Jeho odpůrci jsou zase naplno přesvědčeni o pravdivosti „drbů z natáčení“. Kde je pravda?

 

Stručně o tom, jak Vágner ke slávě přišel

Tu historku, kdy Jakub Vágner začínal s profesionálním rybařením v Austrálii, kde zprvu kvůli nedostatku peněz pojídal dokonce i odpadky, zná asi každý. Na druhém konci planety začal pracovat pro slavného rybáře Rexe Hunta. Jejich spolupráce začala krkolomně. Vágner se za Huntem vydal na rybářskou výstavu, kde tamní rybářská hvězda měla autogramiádu. Tehdy neznámý kluk z Čech hodinu čekal ve frontě. A když se nakonec k Huntovi dostal, požádal ho o práci. Zaskočený rybářský expert podal Vágnerovi vizitku se slovy, aby mu druhý den zavolal.

kva

 

Vágnerův mediální start začal po jeho návratu z Austrálie, kdy točil pořady s rybářskou tématikou pro Českou televizi. Jeho první známější televizní počin se jmenoval s Jakubem na rybách. Vágnerovo mediální postavení v rybářském světě posilovala i řada instruktážních a cestopisných DVD, na kterých lidé mohli vidět rybářské umění čím dál více známějšího rybáře. A tady dostali poprvé větší prostor jeho odpůrci. Ti Jakubovi vytýkali, že mu cestu k televizní slávě vydláždil jeho otec Karel Vágner, který je zakladatelem nahrávací společnosti Multisonic.

Pak přišla bomba! V roce 2010 se Jakubovi Vágnerovi ozvala s nabídkou spolupráce věhlasná televizní stanice National Geographic. Pro tuto televizi nakonec natočil seriál rybářských pořadů a jeho mediální sláva tak ohromně nabyla na váze. Tomu nasvědčuje i ten fakt, že ještě před uvedením rybářského seriálu byl Jakub Vágner hostem v legendární show Jaye Lena, kterou vysílá americká NBC. Loni v létě se pak v českých médiích objevila další zpráva o hvězdném angažmá. Jakuba Vágnera si pro spolupráci vybrala další z obrovských televizních stanic – kanál Discovery.

 

Skoro až neuvěřitelné…

Zajímavá historka o první Jakubově rybě – o 10 kilogramovém kaprovi, kterého ulovil pouze na „pytlačku“, a jenž byl stejně veliký jako malý rybář, zní oproti jiným příběhům jako nuda. Ta chytlavější například vypráví o tom, jak prý Jakuba v Kongu kousla ve spánku zmije. Jenže hlavním problémem bylo to, že štáb neměl žádné sérum. Vágnerova reakce?

Kolegům filmařům nechtěl kazit noc buzením, a k domorodým obyvatelům se mu taky nechtělo, protože podle jeho slov by mu uřízli nohu v tom domnění, že ho touto brutální „operací“ zachrání. Uštknutý jedovatým plazem se Jakub Vágner rozhodl tuto nepříjemnost přečkat. Zprvu jej zastihly velké bolesti, ale nakonec přece jenom usnul – jenže s tím vědomím, že se ráno buďto probere, anebo taky ne. Ale ano, Jakub se probral.

kubazmi

Další skoro až neuvěřitelný příběh se odehrál v odlehlé džungli v Amazonii. Spolu se třemi dalšími lidmi Jakub Vágner zkrotil sedmimetrovou anakondu. Hodinový boj se odehrával tak, že Jakub Vágner skočil hadovi po hlavě, aby nepokousal jeho společníky. Ostatní se vrhli na tělo anakondy, a snažili se jí zabránit v omotání některých z lovců. A ano, hada nakonec přeprali.

Nejenom tyto „historky z natáčení“ vyvolaly na internetu vášnivé debaty. Lidé se předháněli v tom, kdo napíše příspěvek, který by tato Vágnerova tvrzení vyvrátil. Pochybnosti, výsměch a kritika se na Vágnera linuly ze všech stran. Pokusy o vyvození, a zase následném zpochybnění, délek ulovených ryb slavným rybářem se staly denním chlebem internetových diskutérů. A vlastně tento trend pořád pokračuje. Vždy, když se Jakub Vágner vrátí z nějaké expedice, nastane na internetu pořádná mela.

 

Máme čas, vole!    

Jakub Vágner má nezpochybnitelnou zásluhu na propagaci rybařiny nejen u nás, ale i ve světě. I díky němu široká veřejnost začíná chápat, proč moderní rybáři své úlovky pouští, a proč mají k rybám takovou úctu a respekt. A toto je velice důležitá zásluha, kterou by rybáři měli Jakubovi přiznat. Jenže ani tahle propagace zodpovědného a šetrného rybaření nespojila tuzemskou rybářskou veřejnost dohromady. Naopak. Na českém rybářském internetu se objevila nahrávka, která měla demonstrovat Vágnerovo chování při natáčení.

Na videu lidé mohli vidět, jak probíhá natáčení jeho rybářských pořadů. Některé části budí dojem hereckých zkoušek, které prokládají mnohdy vtipné průpovídky mezi Vágnerem a jeho kameramanem. Na video se můžete podívat níže – část, o které se dlouho mluvilo, naleznete od času 2:33.

Jenže mnohem závažnější „obvinění“ se týkala toho, že Jakub Vágner lže o svých rybářských výkonech. Tímto tématem se zabýval i velký bulvární magazín Super.cz. V něm například padlo tvrzení, že se Jakub Vágner chlubí cizími úlovky. Podle uvedené výpovědi měl slavný rybář hned celý tým rybářů, a když jeden z nich něco ulovil, tak Jakub Vágner se s danou rybou vyfotografoval a vydával ji za svůj úlovek. Témata Jakubových podvodů ale nejintenzivněji pochopitelně řešila rybářská média – k jedněm z nejhlasitějších kritiků patřil rybářský server Chytej.cz.

 

Rybářská fóra: Místa plná „důkazů“

Na serveru Chytej.cz se objevilo fórum s názvem SPY: Článek Vágner podvádí. V tomto diskusním fóru se objevovaly tuny textu o Vágnerovi, povětšinou ale jenom nepodložené, posměvačné nebo kritizující výkřiky. Ale přeci jen se někdy mezi tímto negativním nánosem objevily zajímavé příspěvky.

Například v listopadu roku 2007 uveřejnil Radek Filip, v současnosti šéfredaktor časopisu Kajman, text, ve kterém popisoval Vágnerovy klamy. Navíc k textu přiložil i zajímavé fotografie, na kterých je vyfocený Jakub Vágner s úlovky, u nichž jsou uvedené „pochybné“ míry. Toto téma se objevilo i v časopisu Kajman, v rubrice Kajmanův bulvár, ve kterém byly publikovány právě příspěvky z fór rybářského magazínu Chytej.cz (o mnoho let později se o této věci psalo i v bulvárním Super.cz).

Na konci listopadu roku 2007 se ale situace pořádně vyhrotila. Radek Filip do fóra na Chytej.cz napsal, že Jakub Vágner podal na časopis Kajman žalobu. Slavný rybář prý po magazínu požadoval finanční odškodnění a omluvu. To, jak celá situace dopadla, není známé. Navíc, od jiného zdroje vyplývá, že Vágner nikdy žalobu na Kajmana nepodal. Vyjádření samotného Jakuba Vágnera k této kauze není nikde k dohledání.

V květnu roku 2009 pak Radek Filip uveřejnil další zajímavý příspěvek. Podle jeho slov se pochybnosti o Vágnerových výkonech začaly objevovat i v zahraničí – konkrétně citoval přeložený úryvek textu z newsletteru organizace World Record Freshwater Fishing. V něm se měla objevit informace, která pojednávala o váhání uveřejnění Vágnerova dalšího zajímavého úlovku po jeho předešlém údajném podvodu.

Co je na této situaci úsměvné? Současným majitelem časopisu Kajman je Jakub Vágner. Ten Jakub Vágner, který byl před několika lety v časopise Kajman pranýřován. A tomuto časopisu šéfredaktoruje Radek Filip. Ten Radek Filip, který Jakuba Vágnera silně kritizoval a psal texty o jeho „přešlapech“, a také uveřejňoval fotografie s jeho „podvody“. Myslíte si, že se v blízké době o Vágnerovi v Kajmanovi objeví nějaký materiál, který bude slavného rybáře kritizovat?

anakonda-barvaK dalším velkým kritikům Jakuba Vágnera patřil i David Havlíček, šéfredaktor a majitel rybářského serveru Chytej.cz. Právě na tomto webu naleznete kontroverzní fórum o Jakubovi Vágnerovi. David Havlíček, mimo dalších jiných příspěvků, napsal v srpnu roku 2010 text, ve kterém popisuje údajné podvádění Jakuba Vágnera. Podle Havlíčkova příspěvku Vágner například podváděl při natáčení pro National Geographic v Kanadě. Šéfredaktor Chytej.cz napsal, že tamní průvodci dostali jasný povel, že v případě zapřáhnutí velké ryby měli okamžitě kontaktovat štáb National Geographic.

A jeden z průvodců, který byl zároveň i známým Davida Havlíčka, velkou rybu skutečně zapřáhl. Zavolal tak do National Geographic a ti spolu s Jakubem Vágnerem přijeli. Český rybář pak měl převzít od průvodce udici i s rybou, a tu vylovit. Vágner se tak podle Havlíčkova příspěvku měl před kamerami vydávat za úspěšného lovce. To, zdali je toto tvrzení pravdivé, anebo ne, vědí pouze lidé, kteří na místě byli.

Pokud byl v době napsání příspěvku David Havlíček přesvědčen o Vágnerově „vině“, pak je trochu podivné, proč je na stránkách Chytej.cz stále rozhovor s českou rybářskou hvězdou. Z tohoto případu trochu zavání pokrytectví. Na jednu stranu Havlíček na Vágnera vytahoval kritiku, ale na druhou s ním udělal rozhovor, ve kterém se baví jako dva kamarádi u piva. A ten rozhovor na Chytej.cz stále „visí“. Havlíček se v něm na Vágnera jenom lísavě usmívá, a spořádaně mu pokládá dotaz za dotazem. Beru to ze svého pohledu – pokud bych byl o někom přesvědčený, že je lhářem a podvodníkem, tak pak bych ho neprezentoval v magazínu, jehož jsem vlastníkem. Nebo ano?

A ještě jeden poznatek. To, že kritiku ze strany Chytej.cz na svou osobu Vágner zřejmě sleduje, nebo alespoň někdo z jeho okolí, a že je mu značně nepříjemná, můžeme vydedukovat z jednoduché situace. Všimli jste si, že na výstavě FOR FISHING, jehož patronem a hlavní tváří je právě Jakub Vágner, pravidelně chybí stánek Chytej.cz? Ten internetový magazín, ve kterém najdeme zmíněné fórum o Vágnerovi? Proč tomu tak je? Může za o zmíněné fórum o Jakubovi Vágnerovi? Ano, je to spekulace. Ale něco na ní možná je.

 

Popel na hlavách rybářských redaktorů

Kritika na Jakuba Vágnera padá ve velice velkém množství. A to i přesto, že jasný důkaz o jeho podvodech prostě chybí. Vše je jednoduše založeno na tvrzeních typu „jedna paní povídala“, a na dedukcích osob, které s Vágnerem nijak zvlášť úzce nespolupracovaly. Nikde není k nalezení jediné video nebo text, které by se Vágnera přímo na toto téma zeptaly – z očí do očí – a že redaktoři z rybářských magazínů těch možností měli nespočet! Třeba už jenom zmíněný rozhovor Davida Havlíčka. Proč se šéfredaktor Chytej.cz Jakuba Vágnera nezeptal přímo na toto téma? Proč se na stránkách rybářských serverů nebo časopisů objevovala jenom tvrzení od třetích stran, anebo dedukce a spekulace?

K samotnému Jakubovi Vágnerovi není tento přístup jednoduše fér. Kvalitní redaktořina by se měla dělat tak, že osočující výroky mají být „vyvážené“ vysvětlením osočovaného člověka.

Říct totiž o někom, že je podvodník, a nedat mu přímo prostor pro jeho vyjádření, není seriózní a profesionální přístup. Je to jednoduše hnusný a trapný bulvár! A slova o tom, že se Vágner mohl kdykoliv ozvat, neberu. Vágner nešíří pomluvy a obvinění. Ozvat se mají redaktoři jemu. Snad jediné vyjádření Vágnera na toto téma se objevilo právě v bulvárním Super.cz. Pro tento server slavný rybář pověděl, že se k tomu nebude vyjadřovat, a že ho to ani nezajímá. Divíte se mu ale? To, že se vyjádření Vágnera, byť je jakkoliv stručné a nic neříkající, objeví v „nerybářském“ médiu, vypovídá o neprofesionalitě rybářských redaktorů. Ty tak můžeme vnímat pouze jako pisálky zážitků od vody, ale ne jako skutečně novináře.

 

Rybářský Babiš

Jakub Vágner dosáhl v mediálním světě absolutního vrcholu. Asi už žádný jiný Čech nebude pracovat pro takové giganty, jakými National Geographic a Discovery bezesporu jsou. Za tento počin je zapotřebí se před Vágnerem s úctou sklonit. Pokud ale někdo v něčem dosáhne vrcholu, tak poté se začíná porozhlížet po jiných cílech. A po těch se Jakub Vágner poohlédnul pořádně!

Jakubfin.

Vloni na podzim se v médiích objevila zpráva o spojení Jakuba Vágnera s finančníkem Robertem Schönfeldem. Vzniklo tak Jakub Vágner Rybářství. Nový projekt má zastřešovat téměř veškeré služby, které se zabývají chovem nebo lovem ryb. Pro představu, Jakub Vágner Rybářství se zabývá například chovem produkčních ryb, sportovním rybařením, prodejem rybářského vybavení nebo vydáváním rybářských časopisů. K provozu tohoto kolosu mělo napomoci i 200 miliónů korun na první rok.

Mezi nejznámější součásti podniku Jakub Vágner Rybářství patří jezero Katlov. Jedná se o sportovní vodu, která se rozprostírá nedaleko Kutné Hory. Jezero Katlov má rozlohu 25 hektarů, přičemž hladina jezera omývá břehy 3 ostrovů. Povolenka na jezero Katlov stojí od 3 do téměř 6 tisíc korun (podle dnů v týdnu), na jeden den pak 1000 korun. I přesto ale jeho obliba mezi rybáři raketově roste.

Jakub Vágner Rybářství ale spustilo mnohem zajímavější aktivity na českém rybářském mediálním trhu. Pod tuto značky nyní patří 2 časopisy – Kapr a Kajman. Jakub Vágner Rybářství má tak velmi široký mediální prostor pro propagaci svých služeb, takže lze tedy usoudit, že síla a význam podniku Jakub Vágner Rybářství na tuzemském trhu poroste. Jenže je veřejným tajemstvím, že časopisy začínají ustupovat do pozadí internetovým magazínům. Můžeme tedy v tomto směru čekat nějaký „útok“ na velké české rybářské weby? Dokázali byste si představit například MRK.cz nebo Chytej.cz pod vlastnictvím Jakuba Vágnera?

 

Závěr: Bude to ještě zajímavá cesta

Internetové diskuze plné vášnivých debat, fotografie gigantických ryb, nebezpečné výpravy, anebo obrovský rybářský podnik. Kolem Jakuba Vágnera se toho děje tolik, že jeho působení logicky vzbuzuje obrovské vášně.

A přitom Jakub Vágner byl ještě před nějakým časem mladík, který kdesi v Austrálii kvůli bídě pojídal i odpadky. Postupně se ale vypracoval mezi světovou mediální stálici, a v současnosti se pokouší vybudovat stabilní a silnou firmu (nejenom) na českém rybářském trhu. Vypadá to tedy, že Jakub Vágner bude ještě silnější hráčem na rybářském poli, než tomu bylo doposud. Cesta je to vskutku velice zajímavá. Uvidíme, kam až samotného Jakuba Vágnera dovede…

Autor: Viktor Krus

Ilustrace: Zuzana Staňková

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

 1. Nevím jaký má smysl tenhle článek, zejména ve vztahu k mé osobě a CHYTEJ.cz a proč se omezil pouze na nás a Radka Filipa. Každopádně se jedná o dost tendenční a účelový text, mnohdy manipulativně zkreslený. Už třeba text „k jedněm z nejhlasitějších kritiků patřil rybářský server Chytej.cz“ – to je pane Krusi lež. Kritici byli zejména rybáři/návštěvníci, kteří o tom u nás, ale i na jiných serverech, diskutovali a i já jsem vyjádřil pár názorů, ovšem server jako takový žádným kritikem není – jsme objektivní server s prostorem pro diskuzi a i proto jsme dali JV prostor v rozhovoru. A když jsme u diskuzí, tak těch se objevilo velké množství, možná i ve větším rozsahu – např. na MRK.cz, na IDNES je pod každým článkem o JV několik set příspěvků, ale to zamlčujete. Proč? Proč jste se omezil jen na CHYTEJ.cz a na mě? Ležíme Vám snad v žaludku???

  Píšete o pokrytectví – že jsme kdysi natočili s Jakubem Vágnerem rozhovor. Následně proběhla řada diskuzí, kde jsem s některými věcmi nesouhlasil. A to považujete za důvod k mazání předchozího rozhovorů? To je ona „novinařina“. Já jsem tedy pisálek a Vy ten pravý novinář? LOL! To považuji za hloupý vtip. Mimochodem, použil-li jste slovo „pokrytec“, tak za pokrytecké považuji to, že o mě píšete, ale že by jste si u mě alespoň telefonicky, mailem něco ověřil, zeptal se, dal prostor pro vyjádření, to ne. Ale u téma Jakuba je to naše chyba, že jsme se neptali. Ale ani u něj jste se zjevně neptal. Tak nevím :-))) Hlavu si mohu ukroutit a znovu se mi vkrádá prohlášení jednoho člověka, kterého si vážím – kdysi prohlásil „svět se zbláznil, jsme v rukou šílenců“. Ale možná je jen velké horko…

 2. Pane Krusi, tento článek má zviditelnit tento web a vaši osobu? Chcete tento web nabídnout panu Vágnerovi ke koupi?
  Pak prosím o sdělení, jaké jsou vaše identifikační údaje, jako IČO, popřípadě DIČ, kdo je jednatelem firmy atd.

  Děkuji. Tom Kathran

 3. Kubik je protekcni fracek , zlodej a podvodnik . Kupuje prevezene ryby , sumce s vltavy mu dovezli v noci , jeho ulovene ryby maji osoupane ploutve , uloveny do site , okradl flajzara atd . ma rad penize a chce vic a vic . a nezastavi se pred nicim . a vetsina naroda se mu jeste bude klanet a kupovat jeho vyrobky . hamba !

 4. A pane Krus, hleďte si radši toho jestli vám bliká dostatek reklam kolem každého článku ano? Kydat na pana Vágnera špínu by šlo, ale udělat článek který by měl co do sebe,a měl by větší obsah než všechny reklamy co tu blikají to ne, co? Myslel jsem si že váš web je pěkný, ale tento článek mi otevřel oči. Naučte se prosím dělat články a poté někoho kritizujte. To je můj názor

  • Protože toto je jediný takto dlouhý článek který jsem našel na tomto webu. A to ještě na takovéhle téma..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -