DomůOstatníRybářské komentářeTÉMA: Háčky bez protihrotu jsou zlo! Řežou rybám tlamy do masa

TÉMA: Háčky bez protihrotu jsou zlo! Řežou rybám tlamy do masa

- Reklama -

Ano, někteří rybáři skutečně zastávají ten názor, že háčky bez protihrotu nejsou pro rybaření vhodné, a že zdolávaným rybám ubližují. Druhá část rybářů tyto háčky obhajuje. Jedno je ale jisté: Háčky bez protihrotu jsou fenoménem. Rybářské firmy, které tyto produkty nabízí, často argumentují tím, že háčky bez protihrotu jsou k rybám šetrnější. Tato informace v některých případech zcela jistě platí, jinde by se o tom dalo polemizovat. Pojďme se na toto téma podívat blíže…

Trh se přizpůsobuje poptávce. A jelikož háčky bez protihrotu (alespoň několik sezón nazpátek) byly obrovskou „módou“, začaly je rybářské firmy vyrábět ve velkém. Situace „došla“ tak daleko, že při některém způsobu lovu je tento typ háčku nutností. Například muškaři na některých svazových revírech musí povinně háčky bez protihrotu používat. Otázkou ale je, jestli jsou háčky bez protihrotu opravdu tak šetrné. Takhle: Je třeba rozlišovat…

 

Kaprařina: Mají hluboká poranění souvislost s absencí protihrotu?

Háčky bez protihrotu byly ještě před nějakým časem (asi i dnes) velkou módou mezi kapraři. V rybářských magazínech se objevovaly články o tom, jak jsou tyto háčky pro kapry šetrné. Ale! Právě po letech se ukázalo, že tomu tak nemusí být. Ukázalo se, že na revírech, kde se hojněji chytá na háčky bez protihrotu, mají kapři „pořezané“ tlamy.

kapr

Čím to může být? Zkusíme si to vysvětlit: Háček bez protihrotu má jednu obrovskou nevýhodu. Chybějící protihrot může způsobovat to, že se háček nezastaví v tkáni, a vpichem se neustále pohybuje sem a tam. Rychlost a síla pohybu se pak násobí tím, když kapr při zdolávání agresivně pohybuje tlamou.

Kapr má v tlamě poměrně měkkou tkáň. Navíc, je to ryba, která má i dostatek síly. Při silnějším škubání tlamou, kdy se háček v místě vpichu neustále pohybuje, může vzniknout hluboká rána. Korunu pak tomu může dát i sám rybář. Pokud chytá na tvrdé vybavení a kapra z vody „rve“ silou, pak to může pro kapra skončit vážným poraněním.

kapr-pousteni

Upozorňuji, že hlubokou ránu v tlamě kapra nezpůsobí každý rybář, který chytá s háčkem bez protohrotu. To ne. Pokud rybář přistupuje ke zdolávání ryby citlivě, a má i jemnější vybavení, pak ke zranění nedojde, a tento typ háčku tak efektivně splní jeho hlavní úkol. Ale! Nad kaprovými háčky pořád visí jistý „stín pochybností“.

Ano, ano. Už slyším ty rybáře, kteří mě napomínají, že absence protihrotu nemá s poraněními nic společného. Že poranění způsobuje tenčí průměr raménka a obloučku háčku, anebo že za zraněním stojí tvar samotného háčku bez protihrotu. Může být. A ano, tohle beru taky v potaz. Já jen upozorňuji na to, že ne ve všech „rukách“ plní háčky bez protihrotu svůj účel.

pousteni-kapra

Jen ještě jedna poznámka: Pokud se podíváte na průměr drátu háčku na kapry bez protihrotu a s protihrotem, ten rozdíl není tolik markantní. Faktem ale je, že špička háčku a část obloučku je tenčí, což také může stát za zmíněnými poraněními.

Ostatně, k háčkům bez protihrotu se čím dál častěji otáčí zády například i provozovatelé soukromých revírů, kteří před léty tuto novinku zaváděli do pravidel. Když vidí, že kapři mají na tlamách velmi hluboké a těžké rány, tak mění názor. A to je právě asi ten největší problém. Zranění, která může rybář způsobit, jsou pro kapra opravdu vážná. Poranění bývají hluboká a velmi špatně se hojí. Navíc, tyto rány mohou pro kapra skončit i velice špatně, protože se jedná o „skvělou příležitost“ pro bujení nějaké infekce.

 

Kde jsou háčky bez protihrotu OK? A proč?   

Moucha (ale zčásti i přívlač) je dle mého názoru příkladnou ukázkou rybolovné techniky, kde má smysl používat háčky bez protihrotu. Proč? S pomocí mouchy nebo jiných umělých nástrah rybáři chytají ryby, které jsou oproti jiným druhům značně náchylnější na poranění. Pstruhovi, kterému vytahujeme háček s protihrotem, zůstane v tlamce poměrně výrazná vzpomínka, která mu může i zaplísnit. Ale to není ten největší problém.

krajina

Tím největším problémem je to, že háček s protihrotem jde prostě hůře vytáhnout. Takže rybář chudáka pstruha morduje, mačká ho, drží ho dlouho mimo vodu. A to se může na rybě nemile podepsat. Kdežto při lovu s háčkem bez protihrotu nemusí rybář ulovenou rybu ani brát do ruky. Stačí trošičku povolit, pstruh zaklepe hlavou a je pryč.

Ano. Jelikož jdou háčky z rybích tlamek mnohem snadněji vytáhnout, tak z toho plyne, že v rybí tlamce nedrží tak dobře jako háček s protihrotem. A ano, při lovu s háčkem bez protihrotu může rybář ze začátku ztrácet více zdolávaných ryb. Ale je to o cviku. Stačí jen pár grifů a okamžitě se do toho dostanete. Takže pokud se chystáte na mouchu, anebo třeba i na přívlač, pak tyhle háčky vyzkoušejte (pokud už vám to pravidla nepřikazují).

pstruh

A úplně na závěr: Ano, mnoho rybářů chytá bez protihrotu i na přívlač. Ten důvod je stejný jako u mouchy. Není třeba zdolaného dravce brát do ruky, a když už je to nutné, háček jde okamžitě ven. V tomhle je tento typ háčku opravdu perfektní!

 

Hltat se nevyplácí

Mohlo by se zdát, že háčky bez protihrotů by mohly pomoci rybím hltounům – například tloušťům nebo okounům. Jenže, k jejich smůle se chytá na živé nástrahy, které by se mohly z háčku jednoduše vyvlíknout. Například taková žížala by se svým pohybem z takového háčku vykroutila. Pokud by tedy na raménku háčku nebyly zpětné hroty – to jen takový poznatek pro výrobce…

tloust

Ale možná ani háček bez protihrotu by těmto rybám nepomohl. Okouni nebo tloušti nástrahu opravdu hltají, a proto to mnohdy končí spolknutím háčku hluboko do trávicího traktu. Háček bez protihrotu by možná mohl jít lépe vytáhnout. Ovšem, tím velkým problémem je, že při záseku „zažrané“ ryby dojde k poranění jejího trávicího ústrojí, což znova vede ke zdravotním komplikacím. Jo, s těmihle rybami to není jednoduché…

 

Suma sumárum: Je to o přístupu!

Tak jako všechno, je to prostě o přístupu. Pokud rybář bude citlivěji „vnímat“ rybu při zdolávání, pak může s háčky bez protihrotu dosáhnout onoho kýženého cíle. Tedy, že jím zdolané ryby nebudou mít výraznější vpichy po háčcích. Ano, po háčcích s protihrotem prostě jsou výraznější ranky.

Je to prostě o tom, že rybář musí k rybě přistupovat šetrně – ať už chytá na háčky bez nebo s protihrotem. Je to jedno. Důležité je rybu neválet na suchém a tvrdém břehu, dlouho ji nechávat mimo vodu, nesahat na ni suchýma rukama nebo ji při vyháčkování mačkat či příliš pevně držet.

A co vy, používáte háčky bez protihrotu?

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

9 KOMENTÁŘE

  1. Nevěřím tomu, že háčky bez protihrou způsobují větší zranění než ty s protihrotem. Chytám na místě, kde 90% rybářů používá háčky s protihrotem. Je to poměrně úzký tok, takže žádné dlouhé zdolávání (pár toček navijákem). Chytají tam hlavně staří konzervativní rybáři. Na tomto místě pak vytahuju ryby, které mají většinou natrženou, roztrhanou, nebo i zcela urvanou tlamu. Je to jednoznačně způsobené „vytahováním“ háčku – protihrot při každém neopatrném vyjmutí trhá. Tyto ryby fotím a je to opravdový děs 🙁

    • Ahoj sam používám háčky bez protihrotu, ale dlouho sem používal hacky s protihrotem a muj nazor je ze tyto straší rybáři nebo i jiny nezkušený tu rybu seknou jak kdyby sekali sumce, sam jsem videl rybáře, který sekl trikrat po záběrů což je pak pro tu rybu mazec samozřejmě roztříštěná tlamka ….. Ono to bude spíš tim pristupem a citem ke zdolavani ryby ..

    • Neni to zvláštní? Za všechno většinou můžou masaři, ale ten by zase nepustil rybu, že by se tu zrodila další taková škatulka jako je masař? 🙂

  2. Na některých vodách v anglii už háčky bez protihrotu zakázali, v Holandsku jakbysmet. Možná i jinde, jen o tom nevím. Proč asi? Osobně si myslím, že mají smysl možna v muškařině, to nemohu posoudit, ale stoprocentně v přívlači. Trojháček ryba nevytřepe a rozhodně je snažší a šetrnější vyháčkování. Ale když kouknete na soukromáky, např. Černá hora – tam snad kapr bez rozervané tlamky neplave, tu u nás v Luhačovicích to začíná být podobné. Je to můj osobní názor, ale tam kde se protihrot používá jsem se s takhle poškozenýma tlamkama nesetkal.

  3. Já chytám na háčky s protihrotem a bylo mi jasné že bez protihrotu to v té tlamě bude lítat a bude to dělat paseku

  4. Já chytám zásadně na háčky s protihrotem a s poškozenýma rybama se nesetkávám. Když je mírová tak není co řešit a když se vytáhne poškozenější ryba tak jednoduché řešení je ukončit její trápení.
    Takže problém s rozervanýma tlamama ryb je v tom říct kolikát ryba může být vytažená z vody než chcípne. Je 10 x recyklovaná ryba dostatečně usportovaná? Je 20 dírek v tlamě dost?
    Problém rozpíchaných tlam ryb v rybích koncentrákách teda je hlavně v tom „musí plavat zpátky aby se zaplatila“?
    Když ty ryby budete píchat do tlamy furt dokola tak výsledek se dostaví (dřív nebo později).
    Na svazovkách se ryby s rozpíchanýma tlamama nevyskytují, takže v protihrotech ten problém není.
    Když navštívíte veřejný dům tak ochrana je hlavně pro Vás (Kaprovi je jedno jestli ho páčíte na protihrotu nebo bez).

  5. No na plavačku chytám raději bez protihrotu. Menší i větší ryby obvykle snadno vyháčkuji, ve vodě, nebo vytahuji podběrákem. Na kapry používám obojí, ale silnější drát, ryby se nevyřezávají ani tak, obvykle mírového kapra nevracím. Je to o přístupu k rybě a o kaprodromech.

  6. Já osobně používám háčky s protihrotem ale mám i pstruhovku kde mám protihrotem zamackaný,je to otom jak je člověk citlivej při zdolávání.

  7. Muj nazor je takovyto: hacky bez protihrotu nevadi pokud je pouziva zkuseny rybar, ovsem treba na soukromich revirech je mnoho svatecnich rybaru kteri to nezvladnou. Povoli pritahnou… a hacek cestuje a trha tlamky. V takovem pripade je lepsi hacek s protihrotem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -