DomůTrendyPáchnoucí exploze: mrtvá velryba vybuchla. Z mršiny se vyhrnuly vnitřnosti

Páchnoucí exploze: mrtvá velryba vybuchla. Z mršiny se vyhrnuly vnitřnosti

- Reklama -

Na rybářských magazínech koluje video skupiny pozorovatelů velryb. Pozorovatelům se povedla natočit „exploze“ mrtvé velryby. Upozorňujeme, že záběry ve videu nemusí být vhodné pro citlivější povahy.

Smrt je nedílnou součástí života na naší planetě. A někteří živočichové po své smrti dokážou napáchat „pořádnou paseku“. Tak jako například mrtvé velryby. Ty po smrti vypouští při rozkladu nejrůznější plyny, kdy celý proces může zakončit „krvavá exploze“. Nevěříte?

 

Záběry explodující velryby jsou hitem internetu

Video zveřejnila populární stránka na Instagramu Nature is Metal. Tyto záběry byly pořízené někde u kalifornského pobřeží. Znovu upozorňujeme: tyto záběry nemusí být vhodné pro osoby s citlivější povahou!

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Nature Is Metal (@natureismetal)

Video, které bylo natočeno na lodi pozorovatelů velryb, si získalo obrovskou pozornost – jen do dnešního data má přes 195 000 lajků. Není divu! Tyto záběry jsou opravdu unikátní. Na videu je totiž natočená mrtvá velryba, která plave na hladině. A ze které očividně unikají páchnoucí plyny.

Najednou se ale tělo velrybí mršiny roztrhne! A ze zdechliny se začne valit obrovské množství krve a vnitřnosti! Nejviditelnější jsou potom střeva, která se v obrovské délce táhnou z mrtvého těla velryby do oceánské vody.

Rybářský magazín OutdoorLife, který o tomto videu napsal, uvedl výpověď mořského biologa Davida Thalera. Právě podle tohoto odborníka stojí za explozí velrybí zdechliny metan. Právě tento plyn se produkuje při rozkladu mrtvého těla. A nahromaděný metan pak může způsobit tuto „paseku“.

 

Mršina poskytne potravu na dlouhé roky

Mořský biolog Thaler pak nezapomněl dodat, že podobné situace jsou obrovským plusem pro okolní ekosystém. Uhynulá velryba totiž rozhodně „nepřijde vniveč“. To ani náhodou! Taková porce mrtvého masa je třeba důležitou potravou pro tamní žraloky, ale i jiné živočišné druhy.

Zajímavostí pak je to, že kusy mrtvé velryby, které padnou na oceánské dno, slouží jako potrava pro nejrůznější mrchožrouty v temných hlubinách. A zmíněný magazín OutdoorLife přinesl informaci, že tyto kusy mrtvé velryby mohou sloužit jako potrava pro mrchožrouty na několik let!

„Celý tento proces může trvat 30 i více let, takže posmrtný život velryby je stejně ekologicky významný jako její přirozený život,“ citoval mořského biologa Davida Thalera magazín OutdoorLife.

 

Žraloci trhali mrtvou velrybu na kusy

Slova mořského biologa Davida Thalera o velkém významu velrybích mršin pro okolní ekosystém pak potvrzují videa, na kterých jsou zachyceni krmící se žraloci. O takovém videu jsme psali v roce 2021, kdy na záběrech z australského ostrova Rottnes byla taková scenérie k vidění.

Tehdy se povedlo zachytit hejno žraloků, které se krmilo na mršině velryby. Fascinující záběry hodujících predátorů pak obletěly svět prostřednictvím řady médií. Australské úřady ale toto dechberoucí přírodní drama „neocenily“. Kvůli výskytu žraloků musely povolat loď, která mrtvou velrybu odtáhla dále od pobřeží, aby žraloci nebyli v takové blízkosti.  

Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -