DomůNovinkyPiráti chtějí zákaz lovu na živé nástražní rybičky, napsala poslankyně

Piráti chtějí zákaz lovu na živé nástražní rybičky, napsala poslankyně

- Reklama -

Mezi rybářskou veřejností v posledních dnech rezonuje otevřený dopis ministru zemědělství od vědců z České zemědělské univerzity v Praze, který požaduje zákaz lovu na živé nástražní rybičky.

A právě tuto snahu podpořila i poslankyně České pirátské strany Klára Kocmanová. Ta na sociálních sítích zveřejnila podporu pro zákaz lovu dravých ryb na živé nástražní rybičky. Podle poslankyně udělají Piráti maximum, aby byl zákaz prosazen.

 

Poslankyně zákaz podporuje

Otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému zaslali vědci z České zemědělské univerzity v Praze. Podporu této vědecké skupině pak vyjádřil například spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Cílem této snahy je zakázat lov dravých ryb na živé nástražní rybičky. Tak jako tomu je v některých západních zemích.

A právě této snaze vyjádřila sympatie i pirátská poslankyně Klára Kocmanová. „V Česku je stále možné pro zábavu (sportovní rybolov) napichovat živé rybky na háček a pak je zraněné-umírající vhodit do vody jako nástrahu pro lov dravých ryb. A to i přes to, že to vůbec není nutné, jako alternativa totiž existují gumové nástrahy. Podali jsme proto připomínku, aby tahle krutá praktika skončila,“ uvedla Klára Kocmanová.

Pirátská poslankyně pak dodala, že konkrétně Česká pirátská strana se pokusí zákaz lovu dravých ryb na živé nástražní rybičky v Česku prosadit. „Doufáme, že ministerstvo vědce nakonec vyslyší. Za Piráty uděláme maximum, aby tahle praktika co nejdříve skončila!“ dodala Kocmanová.

 

Vědci argumentují, že ryby cítí bolest

Jedním z hlavních argumentů otevřeného dopisu ministru zemědělství je to, že podle skupiny vědců ryby cítí bolest. A proto zmíněný zákaz prosazují. „Tvrdit v 21. století zastaralými argumenty století devatenáctého, že „ryba nemá nervovou schopnost pocítit nebo prožít bolest,“ je šokující,“ píší vědci.

Dalším argumentem je potom stres. „U nabodnutí živé ryby na háček pak zvíře i hodiny trpí stresem a marnou snahou uniknout, kterou si ještě zhoršuje své poranění,“ dodali vědci v dopise. Vědci tak požadují, aby v Česku platit zákaz lovu dravých ryb na živé nástražní rybičky tak, jako například v Německu, Švýcarsku nebo v Irsku.

 

Pirátka brojila i proti prodeji živých kaprů

Před Vánocemi 2022 Klára Kocmanová kritizovala prodej živých vánočních kaprů. Podle poslankyně živé ryby v kádích trpí stresem. „Kapři jsou totiž při převozu a samotném prodeji ve velkém stresu, často nemají v kádích dost prostoru ani kyslíku,“ napsala v roce 2022 politička.

Jaká jsou data od Státní veterinární správy? „Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v závěru loňského roku zkontrolovali takřka 760 prodejců vánočních kaprů v celé České republice. Závadu zjistili ve 2,2 % případů, což bylo ve srovnání s rokem 2021 meziročně méně,“ uvedla SVS.

Problematika welfare, na kterou narážela pirátská poslankyně, se potom týkala 10 prodejců, kteří pochybili. Pro kontext: na Vánoce 2022 bylo nahlášeno přes 3000 prodejních míst.

„V případech, kdy jsme zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, předáváme podnět příslušné obci s rozšířenou působností, která vede své správní řízení,“ nechal se slyšet ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

24 KOMENTÁŘE

 1. Paní pirátka by se měla starat o důležitější věci. Tady se tak chytá odjakživa a najednou je to špatné. No tak co těm dravcům nakázat aby ty rybičky nežrali.

  • „Tady se tak chytá odjakživa…“ Bože, to je argument!
   Odjakživa se tu také kradlo, znásilňovalo a vraždilo – proto to snad nebudeme tolerovat!

 2. Ať jde radši přepadávat na moře lodě a se na český rybáře, až bude mít fakultu nebo ať si přečtěte aspoň anatomii a filologii ryb. A pak rozhoduje.

 3. Měla by se raději starat o blaho občanů, kteří jí zvolili do parlamentu. A né vymýšlet takové to chujoviny

 4. Dáma by se měla starat o čistotu vody, To by mělo smysl.
  Ty ryby jsou stresovány a hubený v obrovských
  množstvich, Ale to dámu nezajímá, Bohužel! Svět se zbláznil,
  J, Rádl

 5. Ad absurdum.
  Aco tak snížit rychlost na silnicích? Kolik nevinného hmyzu, mušek a jiných poletuch, se zmrzačí nebo zabije o skla automobilů, štíty motocyklistů či o zuby rozesmátých cyklistů? Taky jistě trpí. Netrápí to vědátory a pirátku?😂

  • Oni i ti opylovači mizí z krajiny, to ovšem nevzdělaný arogantní jedinec, zaražený v minulém století, vůbec netuší. Nutno říct, že vědce to trápí dost, protože bez hmyzu si na tu udici navléknete akorát prázdnou petku a budete s ní lovit úplný ….. nic.

 6. Co za blbce jsme zvolili ,Bože mi nemáme jiné problémy ? Když jdou tihle pitomci do sněmovny měli by dostat facku a druhou když půjdou domů.

  • Když čtu Váš komentář, je mi jasné, že jste to Vy, kdo by měl dostat tu facku, aby konečně pochopil, že se za posledních 100 let NĚCO dost zásadního změnilo a že jídlo nerost samo od sebe na pultech v supermárketech.

 7. Vzpamatuj se dámo a začni dělat něco pro lidi.Nechutná ti ryba tak ji nejez a přestan se do rybářů otírat když tomu nerozumíš.

 8. Ona si Paní PIRÁTKA asi myslí že se umělé nástrahy ve vodě hýbají sami,nu což v dnešní době všechno m
  ožné když si to myslí

 9. Já jsem pro zakázat rádoby sportovní rybaření úplně!a to jsem byl 30let rybář (kaprař)ale co se děje poslední dobou u vody ,končím a skončil jsem.ale ono to stejně časem skončí ,protože je tlak rybářů neůnosný ale povolenky se prodávájí ,ryby se ve vodě ani nerozplavají a jsou hned vytažený.viz Sázava ,jarní násada ,měsíc záběry stejných 40 cm kaprů a po měsíci do podzimu ani ťuk.kam zmizely ??Nemluvím o bílé rybě ,okounovy nebo candátovy.

 10. Lov na živou rybku je tradičním lovem. U všeho se najde někdo, kdo ví o dané problematice nic a chce se zviditelnit. Jak bych to jen slušně řekl, abych nebyl smacán a zablokován. No paní herečka Růžičková řekla nádhernou větu, která pasuje na dané téma. Copak jsem mladá nebo blbá a to je přesné.

 11. Ponechat živou u sumce ( 25 cm dolni míra nastrazky). U ostatních dravcu je lov na živou zbytečný a jeho zrušení by jejich populacím jen prospělo.

 12. Dobrý den,spíš se zamýšlím nad tím,proč po nasazení ryb ,se na této vodě neuplatní zákaz lovu v obecném zájmu,alespoň na týden,aby měly ryby šanci se rozplavat.Nebudu poslouchat žvásty o živé nástraze.Jinak souhlasím s ponecháním u sumce a možná štiky,ostatní jen umělá.

 13. Je to stejné, jako pověsit na háček kojence a lovit na něj žraloky. Ryba cítí bolest, nechápe co se děje, jen se tomu všemu snaží uniknout a ten primitiv na břehu, který na ni tupě zírá, si myslí, že je všechno OK, protože on „tomu“ přece rozumí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -