DomůNovinkyPopulární přehrada bez vody? Vodohospodáři budou upouštět 40 dní!

Populární přehrada bez vody? Vodohospodáři budou upouštět 40 dní!

- Reklama -

Povodí Moravy informovalo o tom, že můžou začít rekonstrukční práce na vodní nádrži Letovice, kterou velká část rybářů zná pod jménem Křetínka. Právě tady je důležité provést několik stavebních úprav, což si vyžádá i snížení vodní hladiny. S upouštěním vody vodohospodáři začnou na začátku září.

Ilustrační foto: Povodí Moravy

Co vlastně bude Povodí Moravy opravovat? Vodohospodáři se zaměří na rekonstrukci přelivu, spadiště a skluzu. Snížení vodní hladiny, se kterým vodohospodáři počítají, dovolí kontrolu a opravu návodního líce hráze. A dále se také počítá s odstraňováním sedimentů. Těch pracovních úkolů má Povodí Moravy tak celou řadu!

„V září začneme zvolna poklesávat s hladinou vody v nádrži, odpouštění na kótu 347 metrů nad mořem potrvá přibližně 40 dní. První stavební úkony jsou navázány na snížení hladiny, a proto ještě během října a listopadu začneme bourat nadzemní část přelivné zdi a dno spadiště. Zahájíme sanace povrchu odběrné věže a vybudujeme provizorní přístupové cesty na konci vzdutí tak, aby na začátku příštího roku mohla začít těžba sedimentů,“ nechal se slyšet generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

 

Odstraňování sedimentů: Zlepší se voda?

Povodí Moravy počítá s tím, že usazené sedimenty bude odstraňovat od přítoku do Křetínky až po starou, zatopenou silnici u obcí Křetín a Lazinov v Lazinovské zátoce. Od těchto prací si vodohospodáři slibují to, že v Křetínce dojde ke zlepšení vody, a že se v přehradě nebude tolik dařit sinicím.

Co se týče snížení vodní hladiny na kótu 347 m n. m., tak s tímto „stavem“ Povodí Moravy počítá do začátku příštího roku. Ještě v zimě pak začne pozvolné napouštění, kdy vodní hladina by už v květnu měla být na hodnotě 355 m n. m. Rybáři tak od podzimu do jara musí počítat s nižším množstvím vody.

Pochopitelně, Povodí Moravy říká, že Křetínka bude pořád fungovat jako protipovodňová ochrana, a to i během prováděné práce. „Harmonogram snižování a opětného navyšování hladiny vody v nádrži jsme vytvořili tak, aby v každé fázi rekonstrukce byla hladina na co nejvyšší možné kótě, a to nejen ve vazbě na fázi rekonstrukce, ale i ve vazbě na roční období. V průběhu rekonstrukce vytvoříme dostatečný akumulační prostor pro transformaci případných povodňových přítoků, aby v době rozebrání stávajících konstrukcí byla zajištěna bezpečnost obyvatel žijících v oblasti pod hrází VD Letovice,“ doplnil ředitel Gargulák

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -