DomůNovinkyPrvní zdražování povolenek je tady: Někteří rybáři z Čech si v příštím roce připlatí

První zdražování povolenek je tady: Někteří rybáři z Čech si v příštím roce připlatí

- Reklama -

Situace s rostoucími náklady je v posledních měsících velmi vážná. A na tento negativní trend musí reagovat i rybáři. Například Středočeský územní svaz od příštího roku bude zdražovat povolenky.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Na konci března zasedal výbor Středočeského územního svazu, který schválil zvýšení cen krajských povolenek v příští sezóně. „Výbor Středočeského územního svazu schválil zvýšení ceny povolenky na rok 2023 o 100 korun, tedy na 1500 korun, což mu umožňuje mandát od územní konference,“ uvedl Středočeský územní svaz na webu.

 

Rybáři musí reagovat na zdražování násad

Situace ohledně zvyšování cen je dramatická ve všech směrech, a týká se například i rybích násad. A právě ty jsou hrazeny z prodaných povolenek. „Povolenky se zdražují z důvodu, že zdražují veškeré vstupy, především to jsou ceny násad, s tím souvisí i výrazné zdražení dopravy, vzhledem k cenám nafty a benzínu,“ řekl pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí Středočeského územního svazu Václav Šámal.

V příštím roce si tak středočeští rybáři za krajské povolenky na sezónu 2023 připlatí o zmíněnou stovku. Toto zvýšení se netýká dětských povolenek. „Zvýšení ceny povolenky se netýká dětí, u nich zůstane stejná,“ potvrzuje Václav Šámal.

 

Bude se zdražovat i v dalších letech?

Středočeský územní svaz pak připouští, že vedení bude diskutovat i o cenách v roce 2024. To, jestli se cena bude pro další sezóny zvedat, ukáže následující vývoj cen. O případném (ne)zdražení cen povolenek pro další sezóny se bude diskutovat letos v září na konferenci Středočeského územního svazu.

„Konferencí SÚS máme usnesení, že bez jejího schválení můžeme zdražit povolenku o určitou částku, takže jsme ji zdražili o 100 korun, což plně tomuto usnesení odpovídá. V září se bude konat konference našeho územního svazu a o ceně povolenky se tam bude určitě mluvit. Jestli bude ještě více zdražena nebo ne, to se uvidí podle dalšího vývoje cen, ale to se bavíme o povolence pro rok 2024 a dál. Cena povolenky pro rok 2023 je již dána – 1 500 korun,“ uzavírá Václav Šámal.

 

O zdražení se diskutovalo i na severu Moravy

Zdražování povolenek se dříve nebo později nevyhne možná žádnému územnímu svazu. A někde se o zdražování už v minulosti diskutovalo, psali jsme o tom v tomto článku. Třeba na severu Moravy ekonom Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Kamil Drobek na konci roku 2021 řekl:

„Stávající cena roční územní MP povolenky platí od roku 2016, a územní P povolenky platí od roku 2018. Od té doby se hodně změnilo – rostly ceny, ale také minimální a průměrná mzda i důchody. Proto je asi na místě začít vést debatu, jestli by to nemělo mít vliv i na cenu povolenek (např. cena celosvazové roční MP povolenky za toto období vzrostla z 2 100 korun na 2 600 korun – to je o 23 %).“

Ekonom Moravskoslezského územního svazu pak ale druhým dechem dodal, že o případném zdražování rozhodnou třeba ceny rybích násad. Až po nich bude jasnější, jestli bude nutné zdražovat povolenky.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -