KALOVÉ PELETY KAPRPRO

- Reklama -

Není to tak dávno, co svět rybařiny spatřil naprosto revoluční věc – pelety na ryby. Tyto lisované válečky jsou nejen fantastickou návnadou, ale v poslední době je používá celá řada rybářů i jako nástrahu. A pelety na ryby skutečně fungují! Každou sezónu se na stránkách rybářských médií objevují nádherné ryby, které byly přelstěny právě díky peletám. V čem jsou pelety tak výborné? Na to jsme se chtěli podívat sami a rozhodli jsme se je otestovat…

Pelety na ryby rozdělujeme na chytací a vnadící. Pelety, které jsou určené k samotnému lovu, poznáme podle dírky. Tou totiž provlékáme šňůrku pod háčkem, na kterou peletu nastražujeme (pelety se nastražují stejně jako boilies). Vnadící pelety pak žádnou dírku nemají – není totiž vůbec zapotřebí, neboť pelety používáme k rozkrmení lovného místa, takže je rovnou házíme do vody, abychom přilákali ryby.

kaprpro_kalove_pelety

My se dneska zaměříme na vnadící pelety na ryby. Jsou opravdu tak dobrou návnadou? Jaké mají vlastnosti? Má rybář možnost si vůbec vybírat mezi nějakými druhy pelet? Tyto otázky na nás padaly před naším testováním v poměrně koncentrovaném množství. Na trhu jsme totiž naráželi na velice podobné pelety na ryby – měly živočišný základ (nejčastěji halibutovou příchuť), tmavé zbarvení, a velice podobné jemné složení. Opravdu mají tedy rybáři na výběr? Pak jsme ale narazili na zajímavý druh pelet od firmy KAPRPRO.

 

Kalové pelety: Pár informací o nové návnadě

Kalové pelety nás zaujaly už při prvním kontaktu. Oproti klasickým „halibutkám“, které mají velice často „jemné“ složení, jsou kalové pelety jiné. Struktura jejich těsta je hrubá a často v něm najdeme i semena rostlin. Při prvním ohmatávání kalových pelet od KAPRPRO nás překvapila jejich extrémní tvrdost. Ta nás trochu zarazila, neboť u žádných pelet na ryby jsme takové složení ještě neviděli. Pak nám to ale došlo. Firma KAPRPRO oproti konkurenci vyrábí své kalové pelety s pomocí sušení. A právě díky tomuto procesu jsou kalové pelety tak tvrdé.

kalove_pelety

Krmné kalové pelety na ryby jsou velice sympaticky balené. Jak je známo, pro efektivní přilákání ryb rybáři povětšinou potřebují větší množství návnady. Proto výrobce kalové pelety balí v 5 kilogramových pytlích. Toto balení je podle našeho názoru nejvhodnější, protože takové množství pelet je ideální například pro víkendový lov. Pokud rybář jede na delší výpravu, pak je lepší si obstarat více pytlů.

Firma KAPRPRO vyrábí kalové pelety hned v 5 zajímavých příchutích a zbarveních, ty si popíšeme ale později. Výrobce udává, že kalové pelety se rozpadají po dobu 6 až 8 hodin (záleží na podmínkách). Přičemž pelety při rozpadu ze sebe uvolňují drobné částečky, které vytváří velice koncentrovaný mrak, který láká ryby. Tak uvidíme…

kalove_pelety_baleni

Než se ale pustíme do samotného testování kalových pelet, tak ještě chvíli zůstaneme u jejich popisu. Jak jsme se zmínili výše, výrobce kalové pelety dodává hned v několika příchutích a barvách. Pojďme se na ně podívat detailněji!

 

Kalové pelety: Pohled zblízka

kalove_pelety_svestka-krabKalové pelety švestka/krab: Patří k nejprodávanějším druhům kalových pelet. Spojením atraktivní příchutě švestky a intenzivního pachu kraba rybáři dostanou perfektní návnadu. Tento druh kalových pelet má velice zajímavou sladko-masovou vůni, která patří asi k nejlepším ze všech vyráběných druhů kalových pelet. Navíc, výrobce kalové pelety s příchutí švestka/krab dodává v nádherné červené barvě, která jde pod vodní hladinou perfektně vidět. Tento druh kalových pelet patří opravdu k nejpovedenějším.

kalove_pelety_halibutKalové pelety halibut: Osvědčená klasika! Ani mezi kalovými peletami nesmí příchuť halibuta chybět. Intenzivní masový pach, spolu s atraktivními látkami, vytváří jedinečnou návnadu, která funguje při každém rybolovu. Tyto pelety jsou zajímavé – nesou dobře známý, a mezi rybáři i rybami oblíbený, pach, přičemž mají nádherné složení, které nalezneme pouze u kalových pelet. Halibutové kalové pelety mají silně tmavou barvu. Kalové pelety s příchutí halibuta rozhodně nesmíme podceňovat!

kalove_pelety_jahoda-medKalové pelety jahoda/med: Sladká vůně i příchuť těchto pelet patří k největším zbraním pro letní lov kaprů. Tyto pelety jsme používali i na našich výpravách, a výsledky byly skutečně zajímavé. Tyto pelety mají zajímavě světlou barvu. Navíc, po vhození do vodního prostředí ještě více zesvětlí, takže jdou na tmavém dně velice dobře vidět.

kalove_pelety_jatra-cesnekKalové pelety játra/česnek: Zajímavé spojení. Česnek patří už několik let k naprostým hitům v rybařině. Jeho pálivou chuť a silnou vůni kapři milují. O tom jsme se sami už několikrát u vody přesvědčili. Teď výrobce přišel s naprosto luxusním spojením – játra/česnek. Kombinace těchto dvou složek, které patří v rybařině k těm nejosvědčenějším, vytvořila jednu z nejlepších návnad této sezóny. Tento druh pelet má zajímavě světlé zbarvení. Od těchto česnekovo-játrových pelet mohou rybáři čekat opravdu hodně…

kalove_pelety_scopex-kalamar-robinredKalové pelety scopex/robin red/kalamár: Náš horký tip! Osobně nás tyto pelety při našem testování nejvíce oslovily. Mají fantastickou vůni, obsahují perfektní suroviny, a jsou skvělé zbarvené. Všechny 3 hlavní složky patří k naprostým legendám při lovu ryb. A jejich kombinace vytvořila skutečně zajímavý „koktejl“. Navíc tento druh pelet má nejatraktivnější zbarvení ze všech druhů kalových pelet – oranžovou. O těchto peletách ještě určitě uslyšíme…

 

Testování u vody

Je červenec. A my jsme opět na naší oblíbené pískovně. V dodávce leží několik pytlů kalových pelet od firmy KAPRPRO. Jak asi budou ve vodě pracovat? Na nic nečekáme a jdeme se o jejich vlastnostech přesvědčit. U běhu rozhazujeme několik dávek této návnady, abychom zjistili, jestli skutečně mají slibovaný „kalový efekt“.

kalove_pelety_ve_vode

Naše zjištění? Mají! Už po několika minutách pelety na povrchu krásně měknou a vytváří jakýsi mechový povrch. To znamená, že kalové pelety ze sebe začínají pozvolna uvolňovat nejrůznější atraktivní látky, přičemž jejich střed je nádherně tvrdý! Po několika hodinách pelety v hustém mraku jemných částic už nevidíme! Tohle je paráda! Navíc, když jednu peletu vytáhneme, tak zjišťujeme, že i když má pořádně rozbředlý povrch, tak její střed je pořád nádherně tvrdý. Tohle bude na velké ryby fungovat!

DSCN0468

Mezi rybáři je totiž velice dobře známo, že velké ryby milují tvrdé pochoutky. A kalové pelety skutečně tvrdé jsou! Při jejich testování náš nepřestává překvapovat jejich složení. Výrobní postup firmy KAPRPRO musíme jednoznačně pochválit. Výroba kalových pelet při poměrně nízké teplotě (30 ˚C) a za nízkého tlaku byla trefa do černého! Navíc, jejich konzervace probíhá zmíněným sušením, takže kalové pelety díky tomu získávají další skvělé vlastnosti a ještě větší tvrdost. Kalové pelety opravdu pracují parádně!

 

Závěrečné hodnocení

Kalové pelety jsou oproti jiným peletám odlišné. Mají hrubší strukturu, zajímavou kombinací vůní a chutí, a atraktivní zbarvení. Kalové pelety to na plné čáře vyhrávají díky kalovému efektu. To znamená, že po vhození do vodního prostředí vytváří velice zajímavý kalový mrak. A ten láká ryby z širého okolí.

kalove_pelety_kaprpro

Kalové pelety jsou velice atraktivní i díky jejich složení. Mají hrubší strukturu těsta, a hlavně – jsou velice tvrdé. A jejich střed je tvrdý i po dlouhodobém namáčení, kdy jejich obal nádherně změkne. Tyto pelety jsou tak velice dobrou návnadou na velké kapry, neboť je dobře známé, že velcí kapři takové krmení zbožňují. Pokud tedy potřebujete eliminovat záběry od menších ryb, a chcete se zacílit na trofejní kapry, pak jsou kalové pelety tou pravou návnadou pro vaše použití!

Redakce InRybar.cz

FOTO: Redakce InRybar.cz a KAPRPRO

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -