DomůRecenze výrobkůNavijákyNaviják MIKADO DRONE 4006 FD

Naviják MIKADO DRONE 4006 FD

- Reklama -

Nejlepší období na přívlač je tady! Dravci se teď nacpávají nejrůznější kořistí, aby byli pořádně připraveni na chmurné zimní období. Milovníků umělých nástrah tak u vody přibývá. Proto jsme si pro vás připravili recenzi zajímavého modelu navijáku, který je vhodný právě na vláčení. Ne, nepůjde o žádný výrobek „profláknutých“ firem, které se houfně objevují v reklamních sděleních. Kdepak! Pro náš test jsme si vybrali takovou „rybářskou popelku“.

Firma MIKADO to nemá na česko-slovenském trhu nijak jednoduché. Jak některý ze zájemců zjistí, že tato firma pochází z Polska, pak velice často dává od těchto výrobků ruce pryč. Jenže to je chyba! Obecně se totiž ví, že právě Poláci jsou mistry nejenom v plavané a feederu, ale také v přívlači. Pokud totiž zmíníme například dobře známou společnost Salmo, pak mnoho milovníků přívlače uctivě pokyne hlavou. Takže je chybou, když se někdo jenom kvůli předsudkům dívá na výrobky z dílny MIKADO skrze prsty. V jejich sortimentu jsou totiž velice zajímavé produkty pro rybáře.

mikado

 

Naviják MIKADO DRONE 4006 FD: Atraktivní „dělník“, který překvapí

civka-navijakuProč jsme si vlastně vzali k otestování zrovna naviják MIKADO DRONE 4006? Pravda, „vyvoleného“ do redakčního plánu jsme vybírali dlouho. Rozhodovali jsme se i mezi modely známějších rybářských společností. Jenže MIKADO to nakonec vyhrálo. Tento naviják nás zaujal především svým málo vídaným vzhledem. A další věc, která nás zaujala, byla cena. Naviják vypadá jako produkt z kategorie „lepší výrobek“. Ovšem, právě cena, v porovnání se známější konkurencí, je docela nízká. Zvědavost vyhrála. A nakonec se tak v redakci objevil model navijáku MIKADO DRONE 4006 FD.

civkaPři otevření krabičky, ve které výrobek od polského producenta rybářských výrobků ležel, nás do očí ihned praštila masivní cívka. A právě na tu jsme byli u modelu MIKADO DRONE 4006 FD nejvíce zvědaví. Cívka je totiž v porovnání se zbytkem těla navijáku opravdu masivní! Oproti klasickým navijákům je mnohem širší a robustnější. První co nás tedy napadlo, bylo to, že naviják MIKADO DRONE 4006 FD bude perfektním přítelem při středně těžké až těžké přívlači. Právě při těchto metodách rybáři používají těžší návnady, které potřebují dostat do větších vzdáleností. A zdá se, že by naviják MIKADO DRONE 4006 FD toto mohl s přehledem splňovat. Velkým kladem pak je to, že firma MIKADO přidala k navijáku i druhou náhradní cívku. Ta má černé zbarvení, pravděpodobně je z grafitu.

mikado-droneCívka navijáku je poměrně úzká, ale hluboká. Co se nám na ní na první pohled líbilo, byla jednoduše ona už zmíněná robustnost a velikost. Tyto faktory totiž slibují, že se s navijákem bude parádně nahazovat. Model MIKADO DRONE 4006 FD vypadá jako malý navijáček na sumce. Teď pár technických údajů. Na cívku navijáku MIKADO DRONE 4006 FD se vleze 160 metrů navazovacího materiálu o průměru 0,30 mm, dále pak 120 metrů 0,35mm, a 100 metrů 0,40 mm. Toto množství navazovacího materiálu je podle nás zcela dostačující, a to i při lovu větších ryb na větších vodách. Převodový poměr je 5,1:1.

MIKADO DRONE 4006 FD

U přední části navijáku ještě zůstaneme. Musíme se totiž zmínit o perfektní přední brzdě. Ovladač brzdy je díky velikosti samotné cívky navijáku poměrně velký. Velice dobře se s ním tedy brzda navijáku při zdolávání ryby ovládá. Brzda je jemná, a proto reaguje na každé ovládání ze strany rybáře.

 

Detaily, které chválíme!

rotor-na-navijakuTeď se přesuneme k oněm drobnostem, ve kterých se tak rádi „hnípeme“. Nejzvučnějšími detaily, které nás příjemně překvapily, jsou rolnička a zesílený překlápěč. Rolnička je příjemně velká a hluboká, takže se dá očekávat, že naviják nepoškozuje ani jemné navazovací vlákno, a dobře jej navíjí. Co se týče překlápěče – ten je vyrobený z velmi masivního kusu kovu, takže riziko jeho ohnutí se tím výrazně eliminuje. I když je překlápěč navijáku velmi silný, jde s naprostou lehkostí překlopit. Parádní detaily! Chválíme!

telo-navijakuJeště jedna věc nás velice mile potěšila. Naviják MIKADO DRONE 4006 FD má i přes svou mohutnost velmi nízkou váhu. Čím to je? Naviják od firmy MIKADO je totiž vyrobený z kvalitního grafitu. A právě tento materiál má hromadu kladů. Tím prvním je jeho obdivuhodná odolnost. Riziko poškození navijáku je tak výrazně nižší. Dalším výrazným plusem je pak nízká váha tohoto materiálu, což se prokázalo i u modelu MIKADO DRONE 4006 FD. Je ale zapotřebí říci, že celý naviják není pouze z grafitu, najdeme na něm i nějaké součásti z jiných materiálů. U chodu navijáku jsme nezaznamenali nejmenší problém – je krásně hladký a pravidelný. Suma sumárum. Naviják je parádně lehký, tudíž slibuje pohodlí i při delších vycházkách k vodě. Za tohle si u nás MIKADO DRONE 4006 FD získal hodně sympatií.

A poslední věc. Firma MIKADO se rozhodla přidat zajímavou „vychytávku“ proti dostávání se uvolněného vlasce pod cívku. Proto si na vnitřní straně rotoru můžete všimnout pásu jemných štětinek, které zabraňují tomu, aby se vlákno při navíjení dostalo někam, kam nemá. Tato pomůcka vypadá efektivně, a navíc úspěšně nahrazuje známý plastový kroužek, který se proti tomuto nešvaru nejčastěji používá.

chranena-civka

Jen na okraj se zmíníme o tom, že naviják MIKADO DRONE je k dostání hned v několika provedeních. Rybáři si mohou vybírat z modelů s přední i zadní brzdou, a hned z několika velikostí.

 

Tohle nezkoušeme!

Každý výrobek má své neduhy. Některý jich má méně, jiný zase více. Jak tomu tedy je u tohoto navijáku? Nebudeme vás napínat, není to nic hrozného. Tady ale musíme podotknout, že se nejedná ani tak o nedostatek, jako spíše o náš subjektivní pocit. Jednoduše řečeno, nelíbí se nám klička na navijáku.

klicka-na-navijaku

Pravda, je sice kovová, vypadá kvalitně – ale ten design! Ten se nám jednoduše nelíbí. Navíc, klička navijáku má takový zvláštní tvar, který nám při testování „neseděl příliš pohodlně v ruce“. Při práci s navijákem jaksi nepohodlně tlačí do ruky. Jedna věc to ale celé značně vylepšuje – madlo na kličce. To je vyrobené z pevného, odolného a příjemného materiálu. Madlo má i protiskluzové jamky, takže se dobře drží i za horších podmínek. Přesto, z té kličky navijáku jsme trochu na rozpacích.

A v neposlední řadě. Pokud některý z našich laskavých čtenářů ví, jak se skládá klička navijáku tak, aby se při přepravě opírala o další část navijáku, ať nám prosím napíše. Naše pokusy, které chvílemi přecházely v záchvaty beznadějného vzteku, byly marné. Máme radši, když se klička opírá například o patku navijáku. Riziko zlomení kličky při přepravě navijáku je tím pádem nižší. Jenže tady, ať jsme dělali, co jsme dělali, vždy byla mezi kličkou a jinou části navijáku mezera. A to se nám prostě a jednoduše nelíbí!

 

Testování u vody

Tak jdeme na to! Naviják jsme testovali při vláčení na jedné české řece. Naschvál jsme na naviják od firmy MIKADO namotali jemný monofil, abychom viděli, jestli naviják tento materiál doslova „nezmuchlá“. Co se této záležitosti týče, nebyli jsme svědky žádného problému. Rolnička navíjela vlákno šetrně a přesně. Tohle se nám líbí!

navijak-na-ryby

Teď k největší přednosti navijáku MIKADO DRONE 4006 FD – k cívce. Tady se potvrdilo to, co jsme si mysleli. Vlákno se z navijáku při náhozu parádně odvíjí. Nástrahy tak i díky této úpravě lítají do suprových vzdáleností. Tenhle tvar cívky je skutečně bombový, a tak trochu jsme si jej zamilovali. Při testování nám na naše šidítka skočilo i pár okounků, takže jsme i „jen tak na oko“ použili brzdu. Ta funguje precizně, žádné nedostatky jsme nenašli.

Jenže ta klička! Ta nám prostě za dobu testování vadila. A na její adresu padlo hned několik negativních poznámek. Ano, ano, je to subjektivní pocit. Neměli bychom to tady rozmazávat, ale skutečně, nám se nějak divně držela. Pokud si ale rybář najde „svůj úhel držení“, pak se tento „nedostatek“ rychle smaže.

 

Závěrečné hodnocení

navijakCelkové dojmy z navijáku MIKADO DRONE 4006 FD jsou velmi kladné. Je to naviják, který si bezesporu zamiluje řada příznivců přívlače. Velice dobře se s ním hází, zdolává, a skvěle se ovládá. I když jsme zaznamenali nepříjemný pocit z jedné části navijáku (pozn. kličky), tak celkový pocit z tohoto výrobku od společnosti MIKADO je výborný.

Co nás nejvíce na navijáku od MIKADO těší? Cena! Naviják by se opravdu dal zařadit k modelům z kategorie „lepší výrobky“, přesto jeho cena tomu neodpovídá. Je srovnatelná s nižšími řadami navijáků jednoho renomovaného výrobce. Jenže! U navijáku MIKADO DRONE 4006 FD prostě a jednoduše neplatíte za značku. A pokud teda nepatříte ke sběratelům drahého vybavení známých značek, a zrovna hledáte zajímavý naviják na přívlač za atraktivní cenu, pak se zkuste podívat u firmy MIKADO.

 

Naviják MIKADO DRONE 4006 FD: Parametry  

Cena: cca 1300 korun

Brzda: Přední

Náhradní cívka: Ano

Kapacita: 0,30 mm/160 metrů

Zpětný chod: Ano

Výhody: Robustní cívka, dobře ovladatelná přední brzda, nízká váha, kvalitní zpracování, hodně užitečných detailů

Nevýhody: Neatraktivní tvar a používání kličky navijáku

 

Redakce InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -