DomůRybolovné technikyFeederChytání kaprů na feeder: Vyzkoušejte neobvyklou prezentaci nástrahy, která přinese úspěch!

Chytání kaprů na feeder: Vyzkoušejte neobvyklou prezentaci nástrahy, která přinese úspěch!

- Reklama -

Feeder je geniální rybolovnou metodou. Jemnost, přesnost a ladění i těch nejmenších detailů dělají z této rybařiny perfektní záležitost. I na jemné feederové vybavení můžeme ale nachytat spousty nádherný ryb. A pokud se nám povede na jemné vybavení zapřáhnout opravdu pěknou rybu, pak se celý lov stává nezapomenutelným zážitkem. Ovšem, jak se obecně ví, větší a zkušenější ryby jsou velice opatrné. Proto musíme naši nástrahu nastražit tak, aby byla co nejnápadnější. K tomu nám může napomoci hned několik fíglů…

Rybařina se vyvíjí ukrutně rychlým tempem. A to se týká i prezentace nástrah. Jistě každý rybář si všiml toho, že ti nejlepší kapraři nenapichují své nástrahy přímo na háček, ale umisťují je pod něj. Této metodě se říká nastražení nástrahy „na vlas“. Nejčastěji se takto nastražuje například boilies. A právě v tomto směru se feeder hodně inspiroval. Dneska můžeme lovit ryby na jemné vybavení na feeder tak, že máme naši nástrahu umístěnou takto netradičně, tedy mimo háček. Jenže, nebyl by to feeder, aby nepřišel s nějakým zajímavým vylepšením.

feeder-matrixPrávě firmy, které se zabývají výrobou rybářského vybavení na jemné chytání, vymyslely užitečné pomůcky, které umožňují nastražovat nástrahy mimo háček. Několik takovýchto „vychytávek“ si za malou chviličku ukážeme. Jedná se skutečně o zajímavé rybářské inovace, se kterými přišla renomovaná anglická společnost MATRIX. Tato firma je známá svým neunavitelným vývojem rybářského vybavení. A právě ve směru vývoje „netradiční prezentace nástrah“ vymysleli hned několik obdivuhodných řešení prezentací nástrah mimo háček.

 

Výhody nastražení nástrahy mimo háček

PELETKYJeště než se pustíme do samotného představování nejrůznějších tipů a triků na feeder, tak si nejdříve osvětlíme výhody nastražování nástrahy mimo háček. Je zapotřebí si totiž vysvětlit to, že chytání ryb s nástrahami, které nejsou napíchnuté přímo na háčku, ale mimo něj, není žádnou výstředností rybářské moderny. Naopak! Právě tato nastražení mimo háček mají oproti klasickému nastražení nástrahy řadu nesporných výhod, které mohou ovlivnit úspěch u vody.

nastrazeni-mimo-hacekVýhodou nastražení nástrahy mimo háček je to, že nástraha ve vodě je jednoduše méně nápadná. Pokud totiž nástraha není přímo na háčku, tak se ve vodním prostředí chová mnohem přirozeněji. Napíchnutí nástrahy na cizí těleso ovlivňuje její chování ve vodním prostředí, takže ryba může snáze rozpoznat zradu. Kdežto když máme naši nástrahu připevněnou mimo háček, pak se chová ve vodě přirozeně, například v proudu se krásně vlní a nadnáší. A samozřejmě, pokud chytáme v čisté vodě, pak ryba může vidět to, že nástraha se nachází na cizím tělese. Tím pádem zkušená ryba nemusí nástrahu přijmout.

matrix-feederPokud máme naši nástrahu umístěnou mimo háček, je to lepší i při samotném přijímaní nástrahy. Ryba totiž při pozření nástrahy umístěné mimo háček okamžitě neucítí nepřirozený kov. Toto je nepatrný detail, který je ale velice důležitý. A pak je tu ještě něco. Musíme si uvědomit, že háček, na kterém není napíchnutá nástraha, se mnohem lépe chová při zaseknutí. Jednoduše řečeno, nenachází se na něm nic, co by mohlo zaseknutí ryby zhatit. Proto je úspěch zaseknutí ryby mnohem vyšší.

mekcene-pelety-soft-pellets-originalCo vlastně nastražujeme pod háček? Obecně řečeno – pod háček můžeme nastražit vše, co napíchneme na jehlu a provlečeme na navazovací materiál pod háčkem. Tedy drobné boilies, peletky, kukuřici, hrách, červy, žížalu a mnoho dalšího. Tato pestrost možných nástrah je jeden z největších důvodů, proč se toto nastražení tolik rozšířilo. Jenže nástrahy na feeder se nemusejí dávat pouze „na vlas“, ale mohou se připevnit s pomocí zajímavých pomůcek. Pojďme si je představit…

Mezi nejlepší nástrahy na feeder patří jednoznačně drobné feederové peletky. Jedná se o drobnou nástrahu, která povětšinou mívá masový základ. Peletky na feeder mají skvělé vlastnosti – bývají měkké a drobné. Díky tomu se snadno nastražují. Tato nástraha chutná celé škále kaprovitých ryb, a proto měkčené pelety na feeder přináší celou řadu úspěchů.

 

Pomůcky pro připevnění nástrahy na feeder mimo háček

MATRIX-BAIT-ALIGNAPeletové gumičky: Gumičky na nastražení pelet mimo háček se před nedávnem masivně rozšířily na našem trhu. A není divu! Jedná se o perfektně promakanou bižuterii, se kterou můžeme efektivně, snadno a rychle nastražit peletku mimo háček. Těch pomůcek je více druhů a každý jednotlivý druh nabízí určité výhody. Pokud se ale na tyto pomůcky podíváme jako na jeden sortiment, pak musíme říct jednu věc – je to suprový vynález!

První gumičkou na nastražení pelety mimo háček je BAIT ALIGNA. Jedná se o speciální pomůcku, která je podobná té, jež je k vidění v kaprařské nabídce. Ta podoba je logická – MATRIX BAIT ALIGNA na feeder byla inspirována kaprařským trhem. Ale zpátky k popisu této fantastické bižuterie. BAIT ALIGNA se velice jednoduše připevňuje k háčku. Stačí, aby tato pomůcka sjela po návazcovém materiálu až k háčku. Poté rybář musí BAIT ALIGNA převléct přes očko háčku, a následně upevnit na ramínku háčku. Tím pádem se ramínko háčku prodlouží. Prodloužené ramínko háčku, díky MATRIX BAIT ALIGNA, slibuje lepší úhel jeho upevnění, což je tím nejlepším vylepšením pro efektivnější zaseknutí ryby.

MATRIX-BAIT-BANDSDalším luxusním výrobkem je BAIT BANDS. Tato pomůcka má podobnou funkčnost jako ta předešlá. BAIT BANDS je rovněž určený pro lov s peletkami nebo drobným dumbells. Jedná se o luxusní gumičky z latexu, do kterých se nástraha dává s pomocí speciální pomůcky – Matrix Bait Bender. Gumičky MATRIX BAIT BANDS tak svírají nástrahu z její vnější strany, proto tak skvěle u háčku drží. Jedná se o perfektní způsob nastražení nástrahy mimo háček.

BOILIE SPIKES: Geniální, geniální, a ještě jednou geniální! Tato pomůcka si získá nejednoho milovníka feederu. Proč? Princip této pomůcky je unikátní! BOILIE SPIKES je velice pozoruhodný nástroj, který připomíná hrot. A samotná nástraha se připevňuje právě na tento hrot BOLIE SPIKES. Jedná se tedy o úplně jiný a revoluční princip upevnění nástrahy mimo háček. Hrot BOILIE SPIKES se připevňuje velice jednoduše k navazovacímu materiálu blízko háčku.

MATRIX-BOILIE-SPIKESNaprosto skvělé na této pomůcce je to, že při připevňování nástrahy na BOILIES SPIKES nepotřebujeme žádnou jehlu. Stačí na tento hrot nástrahu jednoduše navrtat. Aby všechno fungovalo tak, jak má, musí se na BOILIES SPIKES nastražovat pouze tvrdší nástrahy – tedy například peletky, mikroboilies, nebo dumbells. Po připevnění nástrahy na BOILIES SPIKES nemusíme nikam připevňovat zarážku, nástraha na hrotě pevně drží sama. Tato metoda je opravdu skvělá pro rychlé a jednoduché nastražení nástrahy mimo háček.

MATRIX-SUPER-STOPMATRIX SUPER STOP: Tohle vám bude povědomé, protože tato montáž je zcela totožná s montáží „na vlas“. Princip je totiž podobný. Ovšem zde se místo klasické zarážky používá věc zvaná Super Stop. Zarážka Super Stop se nasadí na speciální jehlu Super Stop Baiting Needle, a pak se zarážka protlačí nástrahou. Posledním krokem je to, že se zarážka Super Stop nasadí napříč nástrahy. Tím tak rybář zabrání tomu, aby nástraha padala z navazovacího materiálu pod háčkem.

MATRIX-SUPER-STOP-BAITING-NEEDLEJelikož se tato zarážku Super Stop rovnou protlačuje samotnou nástrahou, je nutné, aby právě nástraha byla měkká. Proto se při lovu se Super Stop používají měkké nástrahy – například vařená kukuřice nebo hrách. Super Stop je další zajímavou inovací již dobře známé a účinné montáže, která bude u vody bezesporu fungovat.

 

Užitečné odkazy o feederové bižuterii:

Stáhněte si příručku pro feederové rybaření od firmy MATRIX! Příručka je v češtině! Najdete v ní zajímavé tipy a triky pro účinný lov na feeder…

Poznámka redakce: Děkujeme firmě MATRIX za jejich svolení ke zveřejnění jejich obrazových materiálů.

Autor: Viktor Krus  

FOTO: MATRIX

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -