DomůNovinkyRozum se ztratil? Kormoráni likvidují ryby ve velkém, nizozemští rybáři odmítají odstřel

Rozum se ztratil? Kormoráni likvidují ryby ve velkém, nizozemští rybáři odmítají odstřel

- Reklama -

Vášnivá rybářská debata se vede v zahraniční. Některá rybářská média totiž poukazují na to, že „Holandský rybářský svaz“ se postavil proti odstřelu kormoránů, kteří likvidují ryby ve velkém. Holandští rybáři nabízí jiná řešení.

Ilustrační foto: InRybar.cz

V Evropě je podle některých údajů až 2 000 000 kormoránů. A podle čísel se průměrná spotřeba rybího masa u jednoho kormorána pohybuje okolo půl kilogramu denně. S pomocí jednoduchých počtů pak člověk přijde na to, že takové množství kormoránů na Starém kontinentu spotřebuje obrovské množství ryb.

I proto ve Výboru pro rybolov v Evropském parlamentu jdou slyšet hlasy, které požadují zrušení ochrany těchto ptáků, což by usnadnilo jejich regulaci. Kdekdo by možná očekával protesty ze strany ornitologů nebo ochránců přírody, ovšem proti se postavili i nizozemští rybáři.

 

Dvacetinásobný nárůst kormoránů

Kormoráni byli v minulosti mnohem větší vzácností. Ovšem jejich populace je oproti minulosti dvacetinásobně početnější. A tenhle nárůst kormoránů působí velké škody v celé Evropě. Například v Německu mají kormoráni velmi neblahý vliv na lipany, problémy ale mají i ve zmíněném Nizozemsku, Rakousku nebo Švýcarsku. Nejde tedy jen o problém v Česku a na Slovensku.

Přesto! I když rybáři z Holandska připouští, že kormoráni působí škody na rybích populacích, tak přesto nevidí v odstřelu kormoránů význam. Podle nich jde o krátkozraké řešení, kterému musí předcházet jiná opatření. Co tím myslí? 

Holandští rybáři uvádí, že rybáři mají nejprve proti kormoránům bojovat s pomocí různých opatření, třeba zasíťováním vodních ploch. A až by se ukázalo, že daná opatření nefungují tak, jak by se očekávalo, tak až potom „zvednou ruku“ pro odstřel.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Tak to rozhodně, geniální nápad! No tedy, já si taky občas něco dám, ale abych se takhle sjel a ještě pak vydával taková veřejná prohlášení! To už je fakt za hranou. Viděl ten pan Moudro někdy řeku? Byl někdy v přírodě za nepříznivého počasí? Nedej Bože na podzim, když padá listí? 😂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -