DomůNovinkyZa peníze jde všechno? Chráněné ryby v ohrožení kvůli pochybnému posudku

Za peníze jde všechno? Chráněné ryby v ohrožení kvůli pochybnému posudku

- Reklama -

Asociace vodní turistiky a sportu upozornila na pochybný posudek, který měl zjednodušit stavbu malé vodní elektrárny. Jenže! Elektrárna by se nacházela v místech, kde žijí chráněné druhy ryb. Ty ale byly ze zmíněného posudku vynechány.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Na vzniklou situaci, která ohrožuje chráněné druhy ryb, upozornila Asociace vodní turistiky a sportu v tiskové zprávě. Jde o to, že nejmenovaný investor měl v plánu současný jez v toku opravit, zvýšit korunu, a následně začít stavět malou vodní elektrárnu.

Aby ale k tomu záměru mohlo dojít, byl nutný ichtyologický průzkum, podle kterého se zjistilo, jaké ryby v daném místě žijí. A při průzkumu se našly velmi cenné druhy jako minule, střevle nebo vranky. Tento nález ale podle Asociace vodní turistiky a sportu zkomplikoval investorovi jeho záměry.

Proč nedošlo ke zveřejnění daného investora, anebo alespoň dané lokality, které se to týká? „Po zkušenostech z minula raději čím méně jsme konkrétní, tím lépe. A nesmíme ani naznačovat,“ uvedla asociace v diskusi pod textem.

 

Pochybný posudek? Asociace upozorňuje na zvláštnosti

Aby stavba v tomto místě mohla probíhat, bylo nutné postupovat podle zákona. Podle něho je nutné dodržet takové podmínky, které nebudou „škodit“ zmíněným chráněným rybám. Proto se investor obrátil na autorizovanou osobu, která je akreditována Ministerstvem životního prostředí, aby zhotovila biologické hodnocení lokality. Asociace ale upozornila na pochybné hodnocení.    

„Z hlediska možného výskytu chráněných druhů ryb v toku, nebyl vzhledem k charakteru lichoběžníkového koryta a úpravy toku v intravilanu města potvrzen výskyt chráněných mihulí, lipana podhorního a mníka jednovousého, ani jiných než průzkumem zjištěných druhů,“ citovala z biologického hodnocení Asociace vodní turistiky a sportu.  

 

Byl podán podnět na ministerstvo

Asociace vodní turistiky a sportu posudek lokality zpochybňuje. Podle ní je třeba zvláštní už jen to, že průzkum proběhl s pomocí síťky a přehrabováním sedimentů. Ovšem! Asociace upozorňuje na to, že podobný průzkum probíhá s pomocí agregátu. Následně ale na celém hodnocení „zavání“ dalších několik věcí.

„Autorizovaná osoba proudomilné druhy živočichů hledala do 30 metrů od jezu v neproudném vzdutí, kde samozřejmě obvykle nebývají. Metodika pro zpracování hodnocení přitom uvádí, že je nutný průzkum minimálně 100 metrů pod jezem a 100 metrů nad jezem,“ upozorňuje asociace, která dodává:

„Do síťky se nic nechytlo, a tak dala autorizovaná osoba investorovi posudek, že v lokalitě není výskyt žádného chráněného živočicha. Tím pádem není nutné udělovat výjimku dle §56, protože není co chránit, a stavba může vesele pokračovat. Jak jednoduché. Stačí dobře napsaný posudek a máte po starostech.“

Oklikou se vracíme k prvnímu ichtyologickému průzkumu, který jasně sdělil, že v lokalitě žijí chráněné druhy ryb. A právě tento nález byl zapsán do databáze AOPK. „Mohli jsme podat podnět na ministerstvo životního prostředí, aby prověřilo způsob vypracování biologického hodnocení,“ zakončila Asociace vodní turistiky a sportu.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. Je to tady málo zničený, málo problémů kvůli MVO, na jakýmkoliv toku už by nikdy nic stát nemělo v podobě jakékoli překážky a rizika. Nepotřebujem žádné vodní elektrárny tak ať si to laskavě pan investor a jeho prava jistě i dobre podplacena ruka z ministerstva strceji pěkně do prdele, ať si postaví větrnou elektrárnu u sebe na zahradě když ji tak potřebuje mít a neničí lidem kus krásně přírody a živočichům obydlí. Přál bych mu totéž, ať mu postaveji dálnici přes zahradu.

  2. Evidentně tu legálně nic řešit nejde,protoze peníze vládonu vším, hlavně tema bezmozkama, tak pak už jen násilí proti takovým, to by si zasloužili, vymlatit jim tyhle stupidní návrhy z palice.

  3. Je mi z toho na🤮🤮. Znám jeden potok kde bylo ryb mraky . Teď? Teď je to smradlava strouha pac tam máme elektrárnu a s nepravidelnym průtokem se tůně zanesli a v létě když není průtok skoro žádný má voda 30 stupňů a všecko pojde.🤮🤮🤮

  4. Tak snad už tohle je dostačující důkaz toho, že to prostě likvidujou, okamžitě dát návrh na úpravu legislativní v podobě, že se nasmi na vodních tocích provádět žádné stavby a potažmo vypuste odpadních vod,tohle jedině zachrání zbytek naší přírody a zas se budem moct v řekách koupat bez rizika a chytat ryby kterych nám tyhle fabriky zabili většinu populace obsadky. Navíc ty elektrárny nejsou pro nás nutný, nejsou třeba, nepotřebujem je a nechce je. Elektřina levnější stejně nebude,jen nám to otravuje životní prostředí pro výdělek a prospěch případného investora. Je tu snad někdo kdo stimhle drancovanim a znečišťování našich nejen řek snad souhlasí??? Ne? Tak se pojďme domluvit a pojďme jim házet klacky pod nohy jako to stát dělá nám. Ať si ty elektrárny postaví u sebe na zahradě. A každý kdo znecisti nějakou vodní plochu nebo okolí bych poslal bez lítosti sedět. Proč to jinde jde a tady ne? Koukněte na Slovensko nebo okolní státy jaký tam mají řeky plný ryb. To můžeme mít taky, ale ne za tehlech podmínek, v toxický vodě totiž nic nepřežije. Tak se vzpamatuje vy tupý blbci z vlády a životního.

  5. Podle mě se jedná o jež v Žatci,kde se už delší dobu jedna firma o tuto stavbu snaží.S tím ale nesouhlasí město,protože se jedná o klidovou zónu s cyklostezkou,a město tam nemálo investovalo.Firma se chce soudit,ale v Ohří tam skutečně žijí mníci,branky,škeble říční a i raci.Je to pstruhová voda Ohře 8 A,takže i lipani,a pstruzi i 50cm!

    • Přesně tak, tyhle vzácný druhy by chtěli zničit a i kus čisté zdravé vody, vůbec to nechápu, tady by automaticky měla znet odpověď žádná elektrárna tu nebude. A nikdo nemá právo rozhodovat o tom jestli na řekách budou něco stavět, automaticky se na řekách nic nestaví a mělo by se to zakázat.

  6. A ten kdo vypracoval ten falešej posudek na základě své neschopnosti a neodbornosti ikdyz má stempl z ministerstva které je mimochodem úplně stejně zkorumpovane jako jejich pracovníci kteří ty posudky zpracovávají, viz.traged Klicpera patří do basy!!! Posudky by měli dělat nezávislí odborníci z řad rybářů a ne nejakej trouba kterej do toho vůbec nevidí ale dostane za to přemrštěné peníze. Tohle má být trestný, jenže naše zákony hrajou pro tyhle smejdy a schopný lidi zavírají když si dovolí oponovat tak už má u branky fizli. Hnus. Kdyby bylo po mém tak všechny vodní stavby pošlu nemilosrdně k zemi. A klidně i stema co to vymysleli a postavili, se vsema co v tom mají prsty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -