DomůNovinkyRybáře trápí vyšší ceny kaprů do revírů, v příštím roce někde podraží...

Rybáře trápí vyšší ceny kaprů do revírů, v příštím roce někde podraží povolenky

- Reklama -

Situace na trhu není růžová. A z některých územních svazů prosakují informace o horší dostupnosti některých ryb. To se týká dokonce i kaprů, o kterých si leckdo myslí, že budou vždy k mání. 

Ilustrační foto: Severočeský územní svaz

V posledních týdnech někteří zástupci územních svazů potvrdili horší dostupnost rybích násad. Nedávno ale nejjasnější veřejné vyjádření uvedl Severočeský územní svaz, který napsal, že dostupnost násady kapra je prostě horší.

Jak se celá situace podepíše na zarybňování svazových revírů? Zeptali jsme se tiskového mluvčího Severočeského územního svazu Jana Skalského.

 

O aktuální situaci ohledně násad kaprů

Znamená aktuální situace to, že je problém s násadou kaprů? Z některých územních svazů totiž přicházejí informace, že kaprů letos není tolik…

Pro pochopení celé současné situace je asi vhodné se vrátit na období příchodu covidu. V okamžiku, kdy přišly restrikce s covidem související, samozřejmě to mělo výrazný vliv na snížení exportu ryb do zahraničí i jejich využití v gastronomických zařízeních. V danou chvíli byl kapra přebytek, což samozřejmě vede k určitému snížení produkce ze strany mnohých rybářských společností.

Tvrdá restriktivní opatření související s covidem jsou asi za námi, a samozřejmě poptávka po rybách nejen v zahraničí, ale i gastronomických provozech roste, což má vliv na jejich dostupnost na trhu.

V letošním roce bylo komplikované zajistit i ryby do chovných nádrží našich MO, ale vše jsme nakonec zvládli, to i díky našemu rybochovnému zařízení. Za normálních okolností by chvíli trvalo, než by se situace stabilizovala (nikdo nemohl tušit, jak se situace s covidem bude dlouhodobě vyvíjet).

Nyní ovšem přichází další problém, který bude mít vliv dlouhodoběji, a tím je výrazný nárůst nákladů na chov ryb, to nejen pohonné hmoty, ale v současnosti především krmiva, jejichž cena výrazně vzrostla, to především vlivem současné situace na Ukrajině, na kterou už několik měsíců útočí Ruská federace, a kde je blokováno značného množství obilovin, což tlak na cenu celosvětově výrazně ovlivňuje.

Lze se aktuálně spíše dohadovat, jak se situace dále vyvine. Zvláště kvůli výraznému růstu nákladů některé rybářské společnosti již snižují obsádky nádrží a doufají, že situaci trochu zachrání přirozená potrava.

Podaří se splnit zarybňovací plány?

Do revírů se zatím podařilo distribuovat cca 60 000 kg kapra, aktuálně jsou hůře dostupné především ryby ve velikosti 1,3 – 1,8 kg/ks, ovšem na podzim by měla být ryba zajištěna a zarybňovací plány splněny, ovšem musíme se rozloučit s cenami z let předchozích.

I Severočeský ÚS bude muset zvýšit ceny, za které ryby od MO do revírů vykupuje, aby to pokrylo zvýšené náklady na chov. Předpokládáme, že nákup ryb (což je nejvýraznější položka v rozpočtu ÚS) bude nutné dotovat z rezerv vytvořených v dřívějších letech. Letos to Severočeský ÚS díky dobrému hospodaření v předchozích letech zvládne.

Výrazný nárůst nákladů se ale bohužel v příštím roce bude muset promítnout i do cen povolenek a členských příspěvků. Budeme se ovšem i za současné situace udržet vysokou úroveň zarybnění revírů, to nejen v případě kapra, ale i dravců, lína a dalších druhů, ač je situace těžká i pro nás.

Pomůže případné výpadky „zalepit“ rybochovné zařízení v Chabařovicích?

Samozřejmě je výhodné mít vlastní rybochovné zařízení, které dokáže situaci v některých ohledech částečně kompenzovat, ale to opravdu samozřejmě pouze částečně, ani nám se nárůst nákladů nevyhýbá.

Jak severočeští rybáři „vyrábí“ ryby do svazových vod za milióny korun? Více se o rybochovném zařízení Severočeského územního svazu dočtete v tomto článku

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -