DomůOstatníKomerční článkyRybaření na dovolené u moře: v Česku je škola, která učí muškaření na...

Rybaření na dovolené u moře: v Česku je škola, která učí muškaření na moři

- Reklama -

Znáte ten pocit, když jste u moře, vidíte tam ryby, ale nemáte prut? Marnost, prázdnota. Je tomu několik desítek let, kdy jsem to rozhodl změnit. Dneska nabízíme rybářům možnost nevídaných zážitků.

A protože k moři jsem jezdil jenom s jedním kufrem, ale zato s hodně dětmi, jedinou možností byl čtyřdílný muškařský prut. Sic jsem měl s muškařinou zkušenosti jen jako dítě, kdy jsme s dědou chodili s jeho bambusákem na pstruhy na Doubravu u Třemošnice, ale přesto se muškaření na moři povedlo náramně.

 

Trnitá cesta k nejkrásnějším zážitkům od moře

Zpočátku i moje nicneumění splnilo co mělo – zábava na dovolených. Ale chytit lepší a větší ceněnou rybu se ukázalo býti těžší. Prvních pár let to byla zoufalost, kdy si člověk myslí že to zvládne sám, jako vždycky každou rybařinu. Profesionální služby (průvodce, loď) se zdály drahé a zbytné. Nicméně, postupně jsem si k nim našel cestu a doučil se od nich to podstatné.

Po čase jsem se doučil, jak se na moři chytá a vypiloval dovednosti, které zásadně odlišují mořskou muškařinu od té naší vnitrozemské. A postupně jsem já a naše děti chytili ceněné ryby – a to i v místech, kam se vás z Prahy doveze leckterá cestovní kancelář přímým letem.

Nejznámější ceněná ryba, která se na mušák loví je bonefish. Další výčet většiny ceněných ryb najdete v atlase morska-muskarska-skola .

Abyste ceněné ryby ulovili, a pak jasně pustili, je zapotřebí: znát, jaké že ceněné ryby vůbec jsou, kdy a kde se dají najít. Mít správné vybavení, rozumět a umět toto sestavit pro různé techniky mořského muškařiny. Umět rychle, daleko a přesně nahodit, alespoň 20 metrů.

Přilákat rybu správnou technikou stripování mušky. Dokázat zaseknout rybu ve většině záběrů, chci napsat minimalizovat počet nepovedených záseků. A neutrhnout při záseku návazec. Správně zdolávat, vyfotit a pustit rybu.

 

Naučíme vás chytat cenné mořské ryby

Tohle know-how nyní ještě s několika přáteli-kolegy nabízíme každému, kdo má zájem. Je to jak pro kluky a holky (doporučuji začít v 10 letechú, tak pro dospělé, a to jakékoli úrovně rybářských dovedností. Veškeré informace o službách najdete na morska-muskarska-skola.cz .

Lze říct, že začátečníci mají jistý druh výhody, protože nemají zažité některé – z pohledu mořské techniky – chyby, a tyto tedy není třeba odstraňovat.

Celý výukový příběh je rozdělen do tří etap a potrvá jeden, na pohodu spíše dva roky. V první etapě dostanete základní informace o muškařině na moři a o rozdílech, které jsou oproti pstruhařině. Pokud se vám to zalíbí, je čas projít etapou druhou, která doplní vaše vybavení a kdy si zkusíte první „guided trip“, tedy regulérní muškařinu na moři s průvodcem.

Jestli přijedete domů nadšeni, etapa tři je pro vás, abyste si doplnili detailní informace a dovednosti. Na konci vím, že budete mít osvojeno vše potřebné a ceněnou rybu chytíte jak s průvodcem, tak sami.

Na jednom z obrázků je nejznámější velká ryba, za kterou se jezdí do mnoha destinací v Indickém oceánu – giant trevally. A stačí taková o velkosti 1 metru, aby důkladně prověřila, co jste se naučili a jestli je vaše vybavení „oukej“.

Pamatujte jednu věc: jsme Češi a čeští muškaři mají ve světě zavazující pověst těch největších machrů. Pojďme tedy naplňovat tento závazek, tento odkaz. Přeji vám, abyste si to na moři s mušákem užili na MAX!

Autor: Jaromír Horák

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -