Domů Ostatní Rybářská publicistika Rybáři si připlatí! Některé celosvazové povolenky budou dražší, uvedl Západočeský ÚS

Rybáři si připlatí! Některé celosvazové povolenky budou dražší, uvedl Západočeský ÚS

- Reklama -

Západočeský územní svaz na svém webu uvedl ceny některých povolenek pro rybáře na rok 2022. Kromě cen územních povolenek na západočeské revíry tento územní svaz zveřejnil i ceny celosvazových a celorepublikových povolenek na rok 2022. Ze zveřejněného ceníku vyplývá, že si rybáři připlatí u pstruhových celosvazových i celorepublikových povolenek. Více zaplatí i mládež nebo ZTP…

Celosvazová povolenka pro dospělé členy ČRS na pstruhové vody pro rok 2021 stojí 2600 korun, v roce 2022 pak bude stát 2650 korun. Rybáři si tak připlatí 50 korun. O 50 korun více pak dospělí rybáři, kteří jsou členy ČRS, zaplatí i při koupi celorepublikové povolenky na pstruhové vody. Ta bude v roce 2022 stát 3750 korun, v roce 2021 stála 3700 korun.

Více peněz si musí připravit i mládež a ZTP, kteří jsou členy ČRS. Tato kategorie rybářů si připlatí rovněž 50 korun za celosvazové povolenky na mimopstruhové revíry. Ostatní ceny pro členy ČRS zůstávají u celosvazových a celorepublikových povolenek pro rok 2022 stejné.

 

Ceny celosvazových a celorepublikových povolenek 2022 (člen ČRS)

 • Celosvazová roční mimopstruhová (dospělí) – 2550 korun (v roce 2021 2550 korun)
 • Celosvazová roční pstruhová (dospělí) – 2650 korun (v roce 2021 2600 korun)
 • Celosvazová roční mimopstruhová (mládež, ZTP) – 1450 korun (v roce 2021 1400 korun)
 • Celosvazová roční pstruhová (mládež, ZTP) – 1500 korun (v roce 2021 1500 korun)
 • Celosvazová roční mimopstruhová (děti do 15 let) – 650 korun (v roce 2021 650 korun)
 • Celosvazová roční pstruhová (děti do 15 let) – 700 korun (v roce 2021 700 korun)
 • Celorepubliková povolenka mimopstruhová – 3600 korun (v roce 2021 3600 korun)
 • Celorepubliková povolenka pstruhová – 3750 korun (v roce 2021 3700 korun)

Poznámka: Ceny celosvazových a celorepublikových povolenek byly schváleny Radou ČRS, z. s. (zdroj: Západočeský ÚS)

 

Rok 2020: 140 milionů korun za celosvazové a celorepublikové povolenky

Rybáři v roce 2020 utratili za celosvazové a celorepublikové povolenky opravdu nemalé peníze. „Celková částka za prodej celosvazových a celorepublikových povolenek v roce 2020 překročila 140 milionů korun. Z této celkové částky tvořil příjem z prodeje celorepublikových povolenek 7,3 milionů korun,“ řekl v březnu 2021 mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica.

„Celková částka 140 milionů korun je následně snížena o náklady celosvazového rybolovu (například náklady související se zajištěním CS rybolovu, zpracování statistik úlovků na celosvazové a celorepublikové povolenky, tisky soupisů revírů, podíl nákladů na zajištění hospodaření na revírech Rady ČRS začleněných do systému CS rybolovu atd.) a odvod části příjmů z celorepublikových povolenek Moravskému rybářskému svazu. Výsledná částka, která je následně bezezbytku „přerozdělena“ mezi územní svazy, v roce 2020 činila 130,5 milionů korun – tedy více než 93 procent,“ vysvětlil mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica.

Důležitým bodem je, že finanční prostředky se rozdělují jak z celosvazových, tak celorepublikových povolenek: „Do výpočtu a rozdělení prostředků celosvazového rybolovu jsou zahrnuty finance z prodeje celorepublikových povolenek. Celorepubliková povolenka je prostý součet celosvazové povolenky ČRS a povolenky MRS zvýšená o režijní poplatek. Po vzájemném vyúčtování mezi ČRS a MRS vstupuje část příjmu, náležící ČRS, za prodej celorepublikových povolenek do celosvazové redistribuce stejně, jako by se jednalo o celosvazovou povolenku,“ dodal Tomáš Kočica.

 

Jak se rozdělují peníze?

Mluvčí ČRS Tomáš Kočica v březnu 2021 vysvětlil, jak se peníze z těchto povolenek rozdělují: Metodika redistribuce (přerozdělení) prostředků celosvazového rybolovu byla za rok 2020 vypočítávána poprvé podle nového modelu, který byl v roce 2019 schválen Republikovou radou (a který je zveřejněn na stránkách ČRS v sekci Pro členy – Legislativa). Mírně zjednodušeně je možné princip výpočtu popsat v následujících krocích:

Krok 1: Každému územnímu svazu je uhrazeno 80 % ceny jeho územní povolenky za každého jeho člena, který si zakoupil celosvazovou povolenku.

Krok 2: Zbývající částka je přerozdělena na základě docházek (15 %) a úlovků (85 %), kterých člen dosáhl na revírech územního svazu, jehož není členem (do výpočtu se nezapočítávají docházky a úlovky na revírech vlastního územního svazu – k tomu slouží náhrada z bodu 1). V případě úlovků je zohledněna výše náhrady za 1 kg úlovku podle druhů ryb – zejména ve prospěch lososovitých a dravců (s cílem systematicky podpořit vysazování těchto druhů do revírů Svazu).

 

Ceny územních povolenek Západočeského svazu zůstanou stejné

Rybáři ze západu Čech se mohou radovat! Právě tamní rybáři si za rybaření na tamních svazovkách nepřiplatí ani korunu. To potvrdilo vedení západočeských rybářů. Na zatím posledním zasedání výboru Západočeského územního svazu padla informace, že krajské povolenky pro západočeské revíry zůstanou stejné i v příštím roce.

Rybáři, kteří jezdí rybařit na západočeské vody, budou za krajské povolenky na rok 2020 platit stejně jako letos. „Jedním z hlavních bodů jednání výboru bylo stanovení cen územních povolenek k rybolovu pro rok 2022. Příznivou zprávou pro všechny rybáře v západních Čechách je, že i přes rostoucí inflaci se ceny povolenek v příštím roce zvyšovat nebudou,“ uvedl Západočeský územní svaz.

Ceny krajských povolenek pro chytání na revírech Západočeského územního svazu patří „ke zlatému středu“. Za roční mimopstruhovou krajskou povolenku si dospělý rybář zaplatí 1400 korun, tu samou cenu pak rybář platí i při koupi roční pstruhové povolenky.

Mládež a ZTP pak za roční mimopstruhovou a pstruhovou povolenku na západočeské vody zaplatí 700 korun. Děti do 15 let pak za roční krajskou mimopstruhovou a pstruhovou povolenku platí 250 korun, kdy právě povolenky pro děti mají Západočeši nejlevnější z celého Českého rybářského svazu.  

Západočeský územní svaz pak umožňuje i nákup krátkodobých krajských povolenek. Rybáři si mohou obstarat třeba měsíční povolenku, která stojí na mimopstruhové a pstruhové vody 800 korun. Poté je ještě k dostání i krátkodobější povolenka jen na týden, která na mimopstruhové a pstruhové revíry stojí 600 korun.

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

11 KOMENTÁŘE

 1. Zdražování povolenek a všude samej zákaz, cyklostezka a nevím co všechno. Hlavně že bude víc peněz do kapes a ryby stejně nikde 👌 Vítejte v České Republike. Celý CRS stojí za 💩 pro rybáře nedělají nic, jsme jim u prdele.

 2. stejně to jsou směšné ceny. V nemecku rakousku ve slovinsky dáš bez problemu za den 1500kč a to nesmíš vzít rybu.
  Tady za 1500kč na rok 😀 a mužes drancovat jak ti hrdlo ráčí!

  • Michal ty nic nepiš radši, protože tvé IQ je na bodě mrazu a nechápeš vůbec nic…Škoda se s tebou o něčem bavit, když o tom víš hovno a jenom děláš chytrého.

   • 😀 ja mam nizké iq dobře ale ty se rozčiluješ kvuli 50kč za rok to je 4kč měsíčně :DD přitom si můžeš vzit ryby za tisíce 😀 tobě jde hlavně o to narvat si mrazaky vid Killere 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -