DomůRybářské radyRybářská legislativaŽIVOT PORYBNÉHO: Masaři zmasakrovali podměrečné kapry! Za 3 týdny měli povolenky zpátky!

ŽIVOT PORYBNÉHO: Masaři zmasakrovali podměrečné kapry! Za 3 týdny měli povolenky zpátky!

- Reklama -

Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen rybářské stráže. Jedná se tak o „přímá svědectví“, která prožívá při kontrolách u našich revírů. Tento seriál publikujeme především proto, abychom poukázali na to, že ne vždy je u našich vod všechno v pořádku. A bohužel, představitelé svazu na podobné případy nereagují. Doufáme, že tento seriál napomůže ke změně. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu. 

Hned na začátku vám sdělím jednu aktualitu: Českej rybářskej svaz měl jedinečnou příležitost pomoci rybářský veřejnosti a hlavně porybnejm k tomu, aby se začali SKUTEČNĚ trestat rybáři, kteří maj rybářský pravidla na háku. Takže by vedení ČRS výrazně přispělo k tomu, aby dostalo z řad rybářů ty, o který by nikdo neměl stát. Nestalo se! Na webu ČRS se píše „nenápadná“ věta, která drtivý většině rybářů asi nic neřekne:

„Do návrhu na změny stanov naopak nebyl zařazen požadavek na přenesení kárného řízení z místních organizací na územní svazy, neboť by se jednalo o významný zásah do stanov a jednacího řádu. Ten však požadují pouze dva územní svazy a ostatní jej odmítají.“

V praxi to znamená, že ČRS prostě chce, aby nadále rybáře trestaly dané místní organizace. Tedy často, aby soused sousedovi napařil nějakej trest. A to kolikrát končí nevalně…

 

Září 2018

Na revíru, kterej kontrolujeme, nedávno vysadili kapry. A to pochopitelně vzbudilo pozornost. Takovou pozornost, že se na tuhle vodu začalo sjíždět celý široký okolí. Rybáři z nejrůznějších koutů kraje hojně obsazují volný místa na břehu. To, že na týhle vodě kapři berou, se rychle rozkřiklo. Takže rybářů den ode dne přibejvalo.

V průběhu dní jsme odchodili hned několik kontrol. Vždy po práci, když bylo ještě trochu světla, jsme vyrazili. A vypadalo to, že tohle zářijový vysazování novejch kaprů se obejde bez nějakejch excesů. Rybáři měli vždy všechno v pořádku, nic nenasvědčovalo tomu, že by docházelo k nějakýmu porušování.

Pak jsme se ale rozhodli, že přes tejden půjdeme za tmy. Jen několik desítek minut před ukončením lovu. Chtěli jsme si zkontrolovat, že rybáři skutečně dodržují platný pravidla, a to i v tu chvíli, kdy na ně nikdo nevidí…

Kráčíme lesem, za kterým je hned voda. Rybáři tady rádi chodí, maj tu klid. S kolegou jsme se dohodli, že půjdeme přímo na největší flek, kde chodí nejvíce rybářů. Pokud bychom totiž šli po břehu místo po místu, rybáři by nás mohli spatřit, takže by měli dostatek času „uklidit stopy“. Přicházíme na daný místo, když v tom… Nic! Je tu jeden „domorodec“, kterej má vše v pořádku.

Jdeme dále tichým lesem. Všude je prázdno. Však taky je normální pracovní den, pozdě večer, všichni už asi spí a čekaj na ráno, kdy budou muset jít do práce. Vylezeme na dalším místě, který je zase prázdný. Když v tom si všimneme, že vedle svítí čelovky. Jdeme tam!

Vypínáme čelovky, aby nás rybáři nezmerčili. A jdeme po lesní pěšince, kterou trochu osvětluje měsíční světlo. Když už jsme skoro na místě, zase rozsvítíme čelovky, abychom někomu nerozšlápli nějakej vercajk.

„Dobrej večer! Rybářská stráž, předložte prosím doklady ke kontrole,“ povídá kolega dvěma rybářům.

Na rozlehlým fleku jsou jen dva starší rybáři, který jsme asi trochu překvapili.

Kolega zůstává u rybářů, já jdu přímo k vodě. Na břehu jsou celkově zapíchnutý 4 pruty. Rozsvítím baterku a ve vodě vidím dva vezírky. Jsou v nich ryby!

„Co to máte? Cejny?“ ptám se rybářů.

„Kapry,“ odvětí mi. Hned je mi jasný, že tihle kapříci nemaj míru ani kdybych po nich skákal.

„Tak jo, kapry vytáhneme z vody. Přeměříme je,“ říkám jim. Rybářům se do toho nechce. Asi ví, že tohle neskončí dobře. Ale jsme neoblomný a říkáme, že chceme ty ryby vidět. Rybáři nakonec vytahují oba vezírky. V jednom je 1 kapr, v tom druhým hned 2. Takže první problém je tady – jeden rybář porušil to, že po ponechání druhýho kapra pokračoval v lovu. A to se u nás nesmí. U nás po ponechání 2 kaprů končí lov.

Vytahuju metr a ryby přeměřím. Ani jedna ryba nemá danou míru. Rybáři si kapry o délce 37, 37 a 38 čísel fakt nechat nemůžou.

„Takže pánové, tady není co řešit. Jeden z vás si ponechal dvě ryby, přitom neukončil rybolov. A oba jste porušili pravidla tím, že jste si ponechali podměrečné ryby,“ říkám jim. „Jestli chcete, můžete před námi ryby přeměřit vašimi metry,“ dodávám. Rybáři odmítají, jsou si vědomi, že udělali chybu.

Děláme fotky podměrečných kaprů, aby měla kárná komise něco „v ruce“. Kolega začíná vypisovat lejstra. A rybářům říkáme, aby rovnou sbalili všechen vercajk. Dneska prostě končí. Vše je vypsaný, můžeme odejít…

 

Co bylo dál?

Asi už tušíte, že jsem šel jinej den zase na kontrolu. Tenkrát za normálního dne, byla tuším sobota. Přicházím na známej flek, když v tom vidím jednoho z těch rybářů. Hned jsem ho poznal!

„OK, takže frajer si byl koupit povolenku někde do krámu,“ pomyslím si. Ale tak to nebylo! Rybář mi do rukou dal papíry, který jsem mu asi před 3 týdny sebral. Můj názor je takovej, že to nebylo za prkotinu, ale za docela hnusný chování proti pravidlům. Ale můj názor kárná komise jeho místní organizace, na kterou jsme papíry posílali, asi nesdílela.

Já bych si spíše tipnul, že v komisi, která měla toho rybáře pořádně „osolit“, seděl nějakej jeho známej. Možná soused. A ten mu možná za nějakou flašku papíry vrátil. Ale možná se jen pletu a ponechávání si podměrečných kaprů není takový přečin…

 

Suma sumárum

A teď se mi nedivte, že jsem pořádně nakrknutej! A dost vážně uvažuju o tom, že se na celou rybářskou stráž vybodnu. Jasný, dělám to proto, že rád chráním vodu, na který jsem vyrůstal. Ale zase ze sebe nenechám dělat ocasa… To jako fakt ne!

Nebudu vás dojímat tím, kolik času do rybářský stráže investuju. A že to není zrovna ani levná záležitost, co se například benzínu týče. Nebudu! Ale zkuste se vžít do mý situace – nebyli byste taky naštvaní?

Rybářskej svaz pořád mluví o tom, jak je třeba proti tomuhle bojovat. Přitom mi přijde, že tak akorát bojuje proti rybářům, kteří chrápou v noci u vody. Jako fakt? Jak je možný, že takový lidi, co berou podměrečný kapr, jsou mezi námi? Na co pořád čekáme? Na co?

Řešení je naprosto jednoduchý – VŠECHNY sebraný povolenky a rybářský prohřešky musí začít řešit územní svazy (OK, měli jsme ty papíry tam poslat, naše chyba). Lidi z územního svazu by neměli mít takový vazby, jako můžou mít lidi z místních organizací. Jako, mělo by to vést k tomu, že by rybáři dostali trochu tvrdší tresty. Ale tím se dostáváme k dalšímu problému – tresty jsou prostě směšný…

Heleďte, začínám se v tom motat. Prostě, chtěl jsem jenom říct, že ten systém, kterej má trestat „špatný“ rybáře, prostě nefunguje. Nefunguje už dlouhý léta a pořád se nic neděje! A chci jenom říct, že cítím naprosto šílenou BEZMOC! Zase se nic neděje! A rád bych podotknul, že těch rybářů, co dělaj brajgl, není tolik, kolik byste si mysleli. Máme na to je vyhnat od vody, ale potřebujeme VŮLI funkcionářů!

Mě už to nebaví… Pořád se mluví o tom, jak bychom měli jako rybářská stráž líp pracovat, ale na tenhle nešvar se zapomíná. Rybáři zvenčí na něj nevidí, a proto nejde slyšet kritika. A to je špatně!!!

Rybářskej Šerif

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

 1. Petrův zdar,také RS! Nevím z jaké jste MO ČRS,ale není to podstatné. Osobně mám zkušenost lepší,je to asi tím,že zadržené povolenky posílám v převážné míře ÚS.. I tak se najde problém..a sice v tom,že MO ČRS nespolupracují s ÚS-zy,nedávají na vědomí,jak bylo v kárných komisích rozhodnuto.. Výsledek? Inkriminovaný ‚rybář‘ si nezachytá do té doby,dokud MO nedá ÚS na zřetel,jak ho potrestala..! Může se při tom snadno stát,že má elementárně nižší přestupek,než který uvádíte.. Pak je mi dotyčného docela líto,pač si jen tak nezachytá. Takže co s tím?-ve Vašem případě,bych krom zadrž.povol.ještě praktikoval návrh do správního řízení(i když byste ho brzy viděl u vody,možná by Vás ‚hřálo’vědomí,že to měl dražší(a bylo by to správně!). Ale jinak je třeba,myslím,tlačit na MO ČRS(všude!)aby přestupkové případy skutečně řešily ÚS! U nich by nebyl problém propojit se i-netem s popisy jednotl.hříšníků(po kterém,osobně,’volám’už pár let-všude slyším,jen proč to nejde..! Již jsem to už někde psal-zároveň mít pravomoc zadržet i ryb.lístek a ten předat tomu,kdo ho vydal,s tím,že pokud nebude adekvátně k danému přestupku rozhodnuto,povolenku zpět(ani jinou)NEDOSTANE!!! Takhle si z nás porybných dělají všichni akorát legraci! To,myslím,je docela špatně,protože profi stráž nemá šanci obsáhnout vše i tolik,jako místní dobrovolné RS! DOcela rád bych měl na Vás kontakt-třeba bychom se domluvili na nějakém spol.postupu,jak toto aj.změnit.. Také RS Vladimír,Petrův zdar

  • Vážený Vladimíre,

   děkuji za reakci, kterou jste zde napsal. Nezlobte se, ale kontakt na danou RS Vám neposkytnu (absolutní anonymita je podmínkou, aby tyto texty u nás vycházely), byť vím, že si komentáře pod jeho texty čte…

   Při editaci tohoto textu jsme pochopitelně „model řešení“, který uvádíte i Vy, řešili. A byla jednoznačně chyba, že povolenka nebyla poslána na ÚS, byť to i členové této RS na daném revíru praktikují. Jenže! Je naprosto absurdní, že v roce 2018 je ČRS „prohnilý“ už od základu, kdy RS nemůže věřit MO, že rybáře adekvátně potrestá… Je to šílené! Takový rybář má být bez pardonu okamžitě zbaven členství v ČRS!

   Tohle je z mého pohledu naprosto nejvíce alarmující!

   Řešení, které uvádíte, je naprosto zásadní a já s ním souhlasím. Ale mám takový pocit, že z řad funkcionářů slyším už řadu let, že je tato opatření zavést. A jaký je výsledek? Je rok 2018 a my stále nemáme centrální registr přestupků a odebraných povolenek. Rybář, kterému vzali povolenku, může jít na jakékoliv výdejní místo, a obstarat si novou povolenku. Proč? Protože jak uvádíte, v kapce má pořád rybářský lístek. MO stále valnou většinu administrativy řeší na papíře, takže tento nešvar je nepostihnutelný.

   A připomínám: V roce 2018! Dokdy budeme čekat? Do roku 2020, 2030, 2040?

   Chci Vám ještě jednou poděkovat, že jste se zde ozval…

   S úctou

   Viktor Krus, InRybar.cz

 2. Zdravím a jaka to byla místní organizace proto ze taky chytám a mam 2 kapry ve vezirku abych ne porušoval nevědomky pravidla

   • To není až tak úplně pravda. Je to napsaný jen u některých revírů. Ale lov ti končí po dosažení 7 kg (v tom mohou být tvý zmiňovaný 2 kapři), ale můžeš chytat na většině revírů dál a brát si třeba cejny.

 3. Podle RŘ můžu chytat dál,když ti kapři nemají 7kg..ta věta v něm se trochu změnila a je nic moc,že Rybářská stráž to neví …

  • NEZLOB SE-ASI NEUMÍŠ ČÍST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MNOHO LET PLATÍ PO CHYCENÍ 2 KAPRŮ KONČÍ DENNÍ LOV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Chytám téměř 45 let-platilo to VŽDY!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Je to jasné pokud nebude celostátní databáze odebraných povolenek je vše nanic.Ten kdo má peníze v naší republice může všechno.

  • Vážení kolegové, jen si dovolím podotknout, že ta databaze odebranych povolenek existuje. A to nemluvím jen o Lipanovi, na kterém jedou tři územní svazy a kde se tohle stát ani technicky nemůže (nenechá vás to založit mu profil v jiné MO), ale o sdílené databázi odebranych povolenek mezi VŠEMI územními svazy. Bohužel se stává, ze “někdo” do databaze buď prohřešek neumisti, nebo výdejce noveho člena nezkontroluje.

 5. Tak neni se cemu divit kdyz jen v tech par prizpevcich jsou 2 rybari Jiri a Pavel co neznaji rad a po 2 kaprech kteri nemaji 7 kg chytaji dal . To uz je asi 20 let zruseno ! S tim vracenim povolenky to bude tak ze tam byl kamaradicek , za podmirovou rybu je to tusim na rok . Byt rs tak bych to chtel po komisi vysvetlit , podkopavaji timto moji autoritu a praci .

 6. Vazeni kolegove (rybari, kteri cti pravidla a prirodu vubec).
  Naprosto souhlasim, ze delat RS a delaji to „nasi“ chlapi, kteri jdou normalne do prace a potom k vode, stoji kvuli tzv.“ kamaracovtu“ za velky ho… Ti kluci se snazi nam poctivym chranit ryby a nasi „mocipani“ si z nich delaji prcu. A pritom je to tak jednoduchy. Dnes zijeme v 21 stoleti, ve stoleti pocitacovych siti, datovych prenosu apod. Jaky je tedy problem projit jednotlive svazy on-line a pri rybarskych „podrazech“ rozsvitit dane jméno cervene a tim nedovolit vydani nove povolenky? Dany rybar by vyfasoval flastr napr. dva roky zakaz rybolovu a musel by si po vyprseni trestu udelat nove zkousky a zaroven, pokud by chtel jeste kdy rybarit, platit prispevky a chodit na brigady. Mate vsichni pravdu, ze je to v nasem vedeni, ktere to nechce. No uvidime, jak se k tomu postavy nas novy „sef“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -