skingbranding-banner

ŽIVOT PORYBNÉHO: O tom, jak „čistokrevný“ kaprař zmasakroval nádherné kapry! Proč se tohle děje?


Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen rybářské stráže. Jedná se tak o „přímá svědectví“, která prožívá při kontrolách u našich revírů. Tento seriál publikujeme především proto, abychom poukázali na to, že ne vždy je u našich vod všechno v pořádku. A bohužel, představitelé svazu na podobné případy nereagují. Doufáme, že tento seriál napomůže ke změně. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu.

Abych se přiznal, tak kromě strážení „mý“ vody, se pochopitelně věnuji i lovu ryb. Tuhle vodu, okolo který chodím i s odznakem, znám jako svý boty. Takže už se mi několikrát stalo, že jsem chytil i nějakou pěknou rybu. Jsem především kaprař. Ty doby, kdy jsem s lovem kaprů začínal, jsou už hodně dávnou minulostí. Ale na ty časy vzpomínám strašně rád. Pamatuji si, jak jsme se pokoušeli vyrobit první vlastní boilies. Recept jsme našli v nějakým německým nebo rakouským časáku. Bylo to prostě jen holý těsto z krupice, do kterýho jsme přidávali med. Ale jezdilo to. Pak přišel Jarda Těšínskej a z kaprařiny se postupně začal stávat velkej byznys. Najednou kdekdo chtěl chytat nádherný kapry.

To, co se stalo z kaprařiny dneska, nemá s tím nádherným a klidným lovem před léty nic společnýho. Kaprařina se stala obrovskou mašinérií na prachy. Neříkám, že je to špatně. Všechno má prostě dvě strany. Pokud se totiž na celou situaci podíváte objektivně, tak díky kaprařině se například začaly pouštět pěkný ryby. A to je třeba super! Správnej kaprař, který tenhle lov miluje, by měl velký kapry vracet zpátky do vody. Když to dělat nebudeme, kaprařina půjde v naší zemi do kytek. Bohužel, hodně lidí si to pořád neuvědomuje…

 

Červenec 2014

Máme tu léto. Počasí je už několik dní jako z obrázku. Voda, kterou hlídám, začíná bejt v obležení rybářů. A to je teprve čtvrtek. To chci vidět o víkendu! To bude fakt narváno. Na týhle vodě žijou skutečně krásní kapři. Za rok se tu chytne několik kousků, kteří přesahují 20 kilo. A to už jsou fakt krásný ryby. Před lety ale mohlo bejt mnohem hůře. Na revíru, kterej strážím, platí K-70. Takže rybář, kterej chytne kapra nad 70, jej prostě MUSÍ vrátit vodě. Ještě před několika roky tohle pravidlo na týhle vodě neplatilo. A bohužel, několik krásnejch kaprů od 15 do 20 a více kilo to nehezky odneslo.

Rybáří věděj o tom, že na týhle vodě žijí nádherné ryby. Takže se sem sjížděj z celý republiky. Potkal jsem tady už i rybáře, kteří byli z druhýho konce naší země. A nechybí ani cizinci. Jo, to že tu žijí krásní kapři, se prostě ví. Mohlo by se někomu zdát, že jako „domorodej rybář“ mám s tímhle návalem rybářů odevšad nějakej problém. Ale tak to není! Pokud všichni dodržují pravidla, rád s takovejma rybářema pokecám.

 

Střet názorů!

Máme tu sobotu. Den D. Revír, kterej strážím, bude určitě v obležení hromady rybářů. A je třeba se ujistit, že je všechno v cajku. Sedám do auta a mířím k jednomu místu. Jde o rozlehlou louku, ke který je moc dobrej příjezd. Takže rybáři tady často vyhází věci a zaparkujou kousek nahoru. Navíc, jde o perfektní místo, kde se ročně chytí několik kapitálních ryb. Takže o tom, že na týhle louce je tlak jako blázen, nebudu hovořit. Někdy to je prostě jako na závodech.

Mířím z jednýho konce louky na druhej. Ale k mému překvapení tady až takovej tlak není. Na louce sedí jenom pár místních krmítkářů. Nějakej bivak vidím až na konci louky. Jdu k prvním rybářům. Jsou to místní „domorodci“, kteří chytaj na burizony, foukačky a nějakou tu žížalu. S každým prohodím kousek řeči a jdu dále. A možná začínám chápat, proč tu dneska není takovej tlak. Ryby prostě neberou. Jen některej rybář má ve vezírku čtyřicátníka kapříka. Ale moc jich není.

Tak, „domorodce“ mám zkontrolovaný. Všude čisto, všechno je v cajku. To bychom měli. Ještě ten bivak. Kouknu nahoru nad louku, kde stojí na parkovišti dodávka. Je to cizí „espézetka“. Tak aspoň pokecám, odkud tenhle rybář je. Vidím, že to bude „klasickej kaprař“. Má rozbalenej pěkněj bivak, na břehu stojí jeho drahej stojan, na kterým jsou položený drahý udice a navijáky. Jo, tenhle týpek tomu dává asi hodně, bude fakt zapálenej.

„Dobrej den, rybářská stráž. Předložte prosím Vaše doklady,“ povídám mu.

„Jasně, hned to bude,“ ozve se z otevřenýho bivaku.

Z rybářského obydlí se vysouká mladej rybář. Má tak kolem třicítky, maximálně mu je 35. Je oblečenej do drahýho oblečení, na kterým má loga známejch kaprařskejch firem. Vypadá sympaticky. Navíc, všude okolo má čisto, jde vidět, že to není žádný čuně. Tak s ním možná prohodím řeč.

„Tady jsou ty doklady,“ povídá mi.

„Díky!“ říkám mu a koukám do povolenky. Jenže najednou mi ztuhne úsměv na tváři. Když se podívám pozorněji, tak vidím, jak má v papírech napsaný pěkný kapry. V povolence vidím asi 15 ryb, které měřily od 66 do 69 čísel. Tohle se prostě nedělá!

„Docela masakr!“ říkám mu.

„Ale jo, docela se daří. Kapři mi tady berou celou sezónu. Je třeba trochu zakrmit a ono to pak začne jezdit,“ odpovídá.

„Tak jsem to ale nemyslel. Je to docela hnus,“ neudržím se.

Chlápek nechápe: „Jak to myslíte? Je v něčem problém? Porušil jsem něco?“

„Ne. Ale chtělo by se trochu nad tím zamyslet. Proč si raději nevezmete 2 padesátníky? Proč berete pěkný ryby, který mají nadějně našlápnuto?“ ptám se ho.

Chlápek se zamračí: „Co je vám do toho? Kapry nad 70 neberu. Ale pod touhle mírou si můžu kapra klidně vzít, ne?“

„Jasně, máte pravdu,“ odseknu podrážděně. Podávám mu papíry a odcházím.

Jasně, jasně. Chlápek měl pravdu v tom, že nic neporušil, ničeho nelegálního se nedopustil. A vlastně mi do toho opravdu nic nebylo. Ale podle mě tady hraje roli „otázka etiky“. Proč někteří rybáři zabíjí ryby, který mohou být za „malou chvilku“ skutečně kapitální? Proč to dělaj? Já osobně proti odnášení ryb v rozumné míře nic nemám, ale tohle mně fakt namíchlo. Chtělo by to trochu více uvažovat. Ty ryby totiž byly slibným základem pro další generaci kapitálních kaprů v týhle vodě. Jenže ten týpek tu naději zmařil. Tak to prostě vidím.

A o to více se mě to „dotklo“, že ten chlápek vypadal jako „rozumnej“ rybář. Všude loga kaprařskejch firem, který hlásaj to, že ryby se maj pouštět. Možná jsem zareagoval přehnaně. Asi jo. Mám bejt rád aspoň za to, že u nás platí K-70. Ale jsem taky kaprař. A to v tu chvíli převážilo. Kapry a jejich lov miluju. A jsem rád za to, že chodím k vodě, kde ještě jsou pěkný ryby. Jenže pokud bude takových rybářů více, tak z takovou budeme za pár let chytat jenom mrňavou násadu. Proto jsem takhle reagoval. Tahle zkušenost mě v mým nitru doteď hryže…

Jak to vidíte vy? Budu rád za debatu pod článkem…

Poznámka redakce: Uvedené názory se nemusejí shodovat s názory, které jsou uvedeny v textu.

Autor: Rybářskej Šerif

Nové články v rubrice

Zákaz nástražních rybiček: Milovníci dravých ryb mají smůlu! Tyhle nástražní rybičky jsou zakázané!

admin | přečteno: 5472x | 12.01.2021 | 2 komentáře

Je tomu už rok, co Vláda České republiky schválila „protiinvazní …

Za spánek v bivaku zadržená povolenka? Rybáři by se měli zamyslet, jestli je tohle ještě rybařina

admin | přečteno: 34726x | 29.07.2020 | 32 komentářů

Pobyt u vody v bivacích nebo karavanech je nedílnou součástí rybářských …

Rybářská stráž nemůže zadržet povolenku za rozdělaný oheň! Za nepořádek na lovném místě ano

admin | přečteno: 9338x | 21.07.2020 | 7 komentářů

Každoroční problém s nepořádkem od některých rybářů zesiluje především v letních měsících …

Komentáře

 • Hmm to je tedy vyjadřování, potkat takového burana a primitiva u vody, tak mám zážitek na měsíc. Naštěstí vázená RS kontroluje jen tam, kam se dá pohodlě zajet a na místech, kam chodím já, jsem je nepotkal roky.

 • Myslím, že se tento porybný zachoval dost neprofesionálně. Rybář dodržel rybářský řád a navíc jak píše – měl uklizeno a všechno v pořádku. To, že pan porybný ve svém volném čase kapraří a má trochu jiný postoj k rybařině je čistě jeho věc. Takto “pokecat” a vytýkat jinému rybáři, co je z hlediska etiky správné, ať si dělá jindy. Např. když je jen tak na rybách a ne při kontrole RS.

  BTW. Občas mi přijde, že se z kaprařiny stává “kult kapitálního kapra”. Když je něco většího – pak to má moji úctu, jakmile to není kapr přes 60, tak mě nezajímá. Ale ve výsledku je to pořád stejný přece. Rybář je lovec a ryba lovnou zvěří. Ryba se píchne a bojuje o život. Rybář (pokud ji porazí) rozhodne, co s ní udělá v souladu s ryb. řádem. Pokud by se všechny ryby jen pouštěly, pak by tohle totálně nedávalo moc smysl. Jasně, u vody je hezky a jde o ten adrenalin, ale mě přijde správný si občas tu rybu od vody vzít, jinak by to prostě bylo na hlavu postavený.

  • Dost pravdy na tom všem, řekl bych. IMHO je to o úhlu pohledu.

 • Dobrý den a ahoj Všem, jsem vášnivý kaprař a úplně všechny ryby, nejen ty velké vracím po vyfocení co nejrychleji vodě.
  Nicméně když čtu tyto řádky, první věc která mě napadá je, že kaprař kterém píšete tyto ryby nemasakroval. Protože člověk, který má kaprařinu jako “srdcovku” stejně jako většina z nás tohle prostě neudělá. Napadlo Vás třeba, že má doma jezírko/rybníček kam si tyto úlovky dává a dobře se o ně stará? Je to zřejmě kontroverzní téma a proto se neodvážil (a hlavně ani nemusel) panu strážnému vysvětlit, ale můj názor na tuto tématiku je, že je to pořád lepší než když ho chytí “domorodý” důchodce a opravdu skončí na pánvi.

 • Pane porybny, prijdte prosim na kontrolu na Dyji 15, na Chmelnici pod Cornstejn. Chytam tam nekolik let a nikdy jsem tam kontrolu nezazil. Mozna proto ti mistni chatari (dnes ve veku dedulu) berou z vody vsechno, co ma ploutve, bez zapsani, nehlede na miru a vzajemne si lamentuji, jak je voda vybrakovana, ze to za jejich mladi nebylo. Tady by bylo Vase nadseni a umravnovani urcite potreba mnohem vic.

 • Řekl bych ,že reakce byla přehnaná to že si někdo vezme kapra 65 je jeho věc ,pokud se to pánům porybným nelíbí dejte si míru kapra mezi 40 a 50 cm.
  Moc rád bych viděl kontrolu na revírech v okresu Rokycany kde občas zajedu na ryby a není vyjímka ,že dědulové i mladí kluci si z vody vše co plave když má kapr 35 cm ohnou nad ním metr tak že má 42cm. Myslím si ,že tohle je mnohem horší než to když si někdo vezme většího kapra v rámci pravidel . Lepší by bylo umravňovat ty kteří si berou podměrečné ryby než rybáře kteří respektují pravidla

 • Jak píšete, rybář nic neudělal a RS chtěl udělat nějaký soucit s rybou, ale bohužel, tak to nefunguje. Já sám jsem RS, také mě to štve, ale musím se řídit podle řádu.
  RS nemůže dávat míry ryb, od toho jsou jiní pánové a ministerstvo. A myslím, i kdyby se měnili míry, pytlačit se bude pořád stejně. Rokycany? I když zavolá RS policii myslíte, že se policie přetrhne a hned letí k vodě? HAHA!! Myslíte, že když nasadí kapry do nějaké vody ( jsou malé vyjímky) je nechají pár dní být, ne fakt ne. Kontroloval jsem po nasazení vytypované rybáře kteří byli po dobu 3 týdnů na stejných místech, denně dva kapry ze zápisu úlovkového listu tj. 42 ks kaprů cca 2,5kg, když rybářů je 10- 20 jen násobte pánové. Není chyba v rybářích, ale někde jinde. Smutné je, že už to není sport. A pravomoce RS také nejsou zrovna extra, když rybáři jezdí na couváka k vodě otevře kufr sedí v autě a chytá a každému je to jedno, jenom kecy a nikdo nic nedělá. Je třeba upravit pořádně řády, zákony, pravomoce.

 • Mě se přístup porybného líbil,protože se choval jako člověk co vyjádřil svůj názor nic víc.Kdyby začal toho rybáře dusit za nějaké maličkosti jak to někteří dělají,to by byla jiná.

 • Tak trochu chápu postoj RS neboť vím, že mnoho těchto větších kaprů i jiných ryb ze svazových vod se prodá majitelům placených rybníků. Také se velmi často setkám s názorem, že povolenka je drahá a tak co chytím to prodám. Vietnamci berou i cejny a povolenku mám již dvakrát zaplacenou, často uslyšíte. Je mi z toho docela smutno. Také mnozí kolegové se chlubí stovkami ulovených kaprů. A pokud by někdo zkontroloval úlovkový list zjistí, že nelžou. Dá se však sníst tolik ryb? A tak i zde platí, že ryby mohou sloužit jako výměnné zboží. On mě a já jemu.
  Víte, jezdím k vodě velmi často a pokud něco ulovím tak z toho mám radost, ani nemusím mít fotku. Rybu osvobodím ještě ve vodě. Ne nemám nic proti tomu, že si někdo rybu odnese a sní, ale pokud se budeme chovat jako necitliví a sobečtí lidé, tak nám to jednou příroda spočítá. Pamatuji období kdy na místním revíru platilo třicet a dost. Ryb bylo najednou dost a tak by bylo potřeba něco změnit. Nemyslíte?

 • Tak pan porybný kaprař asi myslí tím že když je K70, tak je už neetické vzít kapra přes 60 cm? 15 kaprů 66-69 cm je sice dost, ale jako masakrování mi to nepřipadá. Jenom je náhoda že ti kapři měří těsně pod stanovenou hranici od kdy by je už musel pustit.
  Pokud porybný chtěl aby se pouštěli i kapři 66cm, tak měli přece odhlasovat K65.. a pak by mohli buzerovat a nadávat rybářům kteří si ponechají kapry 61-64cm… a říct že z nich by časem mohla vyrůst další generace trofejních kaprů pro revír.. takže by snížili hranici na
  K60.. a pak by pranýřovali rybáře co si ponechávají kapry od 55cm do 59cm.. a snížit hranici na K55 .. a snížit hranici na K50 .. a upřímně řečeno kapr od 40 – 50cm se vleze na pánvičku.
  Takže donutí rybáře masakrovat ve velkém čerstvou násadu a díky tomu že větší rybu si vzít nesmí tak jich vezmou třikrát tolik.

  V tomto přístupu jsou kapraři mimo rozumné uvažování. Pokud teda platí K70 tak pod sedumdesát je to v pořádku. Nelze dodržování pravidel označovat jako masakrování.

  Dodržuje pravidla= nelze nadávat. Jestli je porušuje, tak pytlák. Kapraři pravidla dodržují? Lov na tři, lov mimo stanovenou dobu, zákaz táboření stanování? Zákaz vhazování závadných látek do vody?
  Pytláci s s kapřema asi nemají navzájem co vyčítat.

 • Jak si myslím já musí se vše změnit. V měsíci se smí odnést od vody maximálně nějaký počet kusů ryb(dva kusy kapra nebo kombinace denně je moc, plevelných 7 kg vše moc). Příběh který jsem slyšel od kamaráda a nemám důvod mu nevěřit revír Kateřina MO Teplice. Je začátek jara a přišla nová násada a už se kapřík masakruje, protože se ani nestačil rozplavat. Vedle mého kamaráda sedí důchodce a už má prvního kapra obr celých 42cm za první půl hodinku. Bohužel tento důchodce říká svému kolegovi a to nahlas a ještě stylem musím se pochlubit.
  Tak to zase začíná brát a já mám ještě z minulého roku plný pultový mrazák kaprů, vyhodím je na kompost, abych měl kam dávat ty letošní.
  Dál už jsem neměl náladu ani kamaráda poslouchat a řekl jsem mu je to hovado, pak sedí v hospodě a říká na revír není nic vysazeno a ani to nebere.
  Vím rybařina je dnes velký obchod, ale pravidla by se měli změnit. Nechat organizacím rozhodovat o době lovu, velikosti ryb a množství pro odnesu od vody a to vše jednoduchým způsobem a ne dlouhou cestou.
  Pokud rybáři budou u vody říkat, že rybolov se musí vyplatit (zaplatil jsem povolenku a proto si musím v této ceně odnést ryby od vody, lepší je odnést více) nic se nezmění.

 • Já myslím že když člověk ryby jí,ať si jich vezme kolik sní,míra je od toho že je ryba jedlá,a nějakej blbeček,kterému ryba smrdí to bude obhajovat že je to škoda.vydím u revíru 441057 jak se válejí ty vaše trofejní ryby ve křoví.Amuří přes metr kterỷ uhynuly.20 kylový tolstolobyky,a kapři taky.Neradi vydíte když někdo chce rybu sníst,je podle vás masař ale po vysazení co uhyne ani nejste schopný uklidit.Rybáři tam seděl jako v kafilėrce,mezi pochcípanejma rybama a hovnama o koupačů.Tak pánové nesnažte se předělat řád črs a raději se starejte o to důležité.Myslíte že když tam budou velké ryby tak že je ulovíte?prdlačku,to musí člověk umět.Buzerováním za nerozložený podběrák se to nenaučíte.Zdravím Črs

 • Nic proti braní ryb nemám i když sám si beru jen 2 do roka na vánoce pro mě a máti.
  Ale jen taková úvaha , která mě napadla…Jak se ti kapři +70 mají té své délky dožít ????

 • Souhlasím neni to jen u vás stačí když v okolí Prahy zarybnují , pak se konají hotové závody a masakr s drancováním vody.

 • Mám už něco za sebou.Vykonával jsem člena rybářské stráž a i jeho předsedu.Ale zase se musím pozastavit nad činností některých porybných.Mají nějakou funkci a myslí si,že mohou vše.Urážet rybáře,být postrachem rybářských revírů,,zajímá je jen ocenění za sebranou povolenku i za banální záležitost,kdy má rybář zapsanou docházku a zapomněl přeškrtnout minulý řádek,Ale nezajímá ho nepořádek kolem rybářů,nezajímá ho,že člověk,který má 84 a více let může zapomenout zapsat datum. HLAVNĚ,ŽE ZA TO MÁM PRACHY !Jsem rád,že nejsem členem této organizace i když už pět let chodím na jedno místo.471064 !

 • Moralni kodex porusili oba dva, ryba se ma vratit vode a porybny by mel pratelsky vysvetlit panu jájínkovi, proc by to nemel delat….jen muj nazor, chytam prvni rok….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.