DomůRybářské radyRybářská vědaOKNO DO SVĚTA RYB #2: Cejni na krmném místě

OKNO DO SVĚTA RYB #2: Cejni na krmném místě

- Reklama -

Krmné místo. Scéna, na které se odehrává jedno z nejzajímavějších rybářských dobrodružství. Je fascinující pozorovat krmící se ryby. Na mnoho otázek náhle dostaneme hned několik odpovědí. Jak to vlastně vypadá na krmném místě, když ho navštíví hejno cejnů? A jak vypadají samotní cejni, kteří se na krmném místě krmí? Jak se chovají při shánění potravy? Odpovědi naleznete v našem novém podvodním videu…

cejnZarostlá pískovna. Místo, o kterém místní vědí, že se v této vodě skrývají obrovské ryby. Kromě nich ale pod vodní hladinou žijí i obrovská hejna bílé ryby. Máme dvě možnosti. Buďto se nám podaří natočit velké kapry nebo amury, anebo velká hejna cejnů, plotic a perlínů. Ano, v tomto případě je druhá možnost ta správná. Na kapry nemůžeme narazit, za to cejni jsou všude. Ale nezlobíme se. Cejni patří k velice oblíbeným rybám, především milovníci feederu a plavané je s velkou chutí loví. Tak proč nenatočit jejich chování?

Jsme rádi, že jsme tyto nenasytné cejny, kteří okupovali naše krmné místo, natočili. Nyní tak máte jedinečnou možnost, abyste viděli, jak to vlastně na krmném místě vypadá. Je to zážitek! Cejni totiž sbírají z bahnitého dna svou potravu velice zajímavým způsobem. Nejprve svou tlamkou nasají to, co jim chutná, a následně přebytečný kal vypustí z jejich těla. Tu situaci, tohoto chování uvidíte v naprostém detailu. Cejni se před naší podvodní kamerou totiž nádherně předváděli.

Tip: Luxusní nástrahy z pečiva na kaprovité ryby za akční cenu! 

I když se nám kapry natočit nepodařilo, nesmutníme. I tento materiál, kdy na hlavní scéně jsou především cejni, patří k těm povedenějším. Rybáři se totiž s námi mohou podívat pod vodní hladinu a vidět, co se na krmném místě děje. Doufáme, že se vám tato exkurze do podvodního světa bude líbit přinejmenším stejně tak jako nám.

 

Cejn velký: Ryba milovaná i nenáviděná

cejn-na-krmnem-misteCejn velký je masivně rozšířeným druhem na území České republiky. Není se vůbec čemu divit. Tomuto rybímu druhu prospívají pomalu tekoucí, mělké a teplé vody. A právě takové úseky cejni u nás opravdu najdou. Proto se těmto rybám daří na většině našich větších řek. Hojně na ně narazíme například na Labi, Vltavě, Dyji, Moravě nebo Odře. Je zajímavé, že lidské zásahy do vodních toků cejnům nijak zvláště neublížily. Naopak, s výstavbou přehradních nádrží se životní prostředí cejnů ještě více rozšířilo.

cejn-pod-vodouŽivot cejna je pozoruhodný. Délka jeho života může dosáhnout až 30 let. Zajímavostí je, že v odborné literatuře naleznete tu informaci, že cejni mohou dorůstat délky až 90 centimetrů a váhy až 10 kilogramů. Ovšem, tyto údaje jsou nepravděpodobné. Na našem území jsou nejvíce zastoupeni cejni v rozmezí od 30 do 50 centimetrů, samozřejmě ale u nás žijí i větší kusy. Cejn je všežravec. V mládí požírá plankton, ve starším věku pak bentos.

Tip: Luxusní nástrahy z pečiva na kaprovité ryby za akční cenu! 

Cejn velký je u nás hojně rozšířený. K tomu přispívají jak naše vody, tak i dobré rozmnožovací schopnosti cejna. Samice můžou naklást až 300 tisíc jiker. Cejni se nejraději třou v zarostlých mělčinách. Na jaře na zatopených travnatých březích můžete často narazit na trdliště cejnů. Cejni se často kříží i s ostatními kaprovitými rybami, nejčastěji pak s ploticí, perlínem nebo cejnkem.

boilies-pod-vodouCejna rybáři buďto milují nebo nenávidí. Ti rybáři, kteří loví na feeder nebo plavanou cejny s chutí chytají. Jedná se totiž o větší kaprovitou rybu, která jemné vybavení už trochu více prověří. Naopak kapraři cejny nemají v lásce. A to zejména proto, že často „ohlodávají“ jejich nástrahy, a někdy končí na háčcích místo vyhledávaných kaprů. Přesto, cejni jsou nenahraditelnou součástí našich vod. Jedná se o tradiční rybu, bez které by naše revíry nebyly tolik bohaté a různorodé. Proto cejny potřebujeme…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -