DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyChytání ryb na červy: Několik tipů, jak s červy chytat „jinak“!

Chytání ryb na červy: Několik tipů, jak s červy chytat „jinak“!

- Reklama -

Červi. Není větší klasiky při jarních vycházkách na ryby. Právě na červy mohou rybáři nachytat celou řadu rybích druhů. A na tuto nástrahu spolehlivě berou i velké ryby! Červi při rybaření přinášejí hned několik nepřekonatelných výhod, které u jiných nástrah možná ani nenajdete. I proto je tato nástraha mezi rybáři v takové oblibě. Pojďme se podívat na to, proč jsou červi tolik oblíbenou nástrahou na ryby…

Jak už jsem psal na začátku: Na červy můžete chytit celou řadu rybích druhů. Nejčastěji na červy chytnete „bílou“ rybu, tlouště, líny nebo kapry. Ale červům mnohdy neodolají ani okouni, občas se splete dokonce i bolen. Samozřejmostí jsou pak i ryby, které žijí v řekách – jako jsou parmy nebo ostroretky. Těch možností úlovků je prostě „nepřeberné množství“.

 

Červi a lov kaprů: Tajný trumf při chytání těch největších kaprů

Současná kaprařina je nejčastěji spojována s boilies, peletami a dalším „moderním“ krmením. Takže by se mohlo zdát, že v tomto sektoru není na tak obyčejnou nástrahu (návnadu), jakými červi bezesporu jsou, místo. Ale chyba lávky! Právě červi mají i v dnešní moderní kaprařině „silnou pozici“. Na červy se totiž dají chytit i ti největší kapři. Stačí použít tu správnou pomůcku.

plavana-kapr

Tou pomůckou je tzv. klip na červy. Jde o kovovou „vychytávku“, která se jednoduše připevní na háček. A na tento klip se následně nastraží červi. Co vznikne? Perfektní nástraha! Pod háčkem vytvoříte „divoce se hemžící kuličku z červů“. Existuje pro kapry něco svůdnějšího? Díky této pomůcce, na kterou lze nastražit spoustu červů, si splnilo sen už hodně kaprařů. Bohužel, při psaní tohoto článku jsem neměl tento klip po ruce, takže vám zde nedám ilustrační foto. Ale pokud vás tato pomůcka zaujala, tak mrkněte ZDE.

cervi

Velkou otázkou je, kdy na červy na klipu chytat. I když by se mohlo zdát, že na červy na klipu se nedá chytat ve studené vodě, není tomu tak. Tuto „vychytávku“ s oblibou používám právě na jaře, kdy je v našich revírech ještě studená voda. Proč? Ryby se v tomto období „probouzejí“ a jsou docela dost hladové. Takže kapr v žádném případě kolem červů „jen tak“ neprojede. Červi jsou natolik výživná potrava, že většinou kapr prostě neodolá. A záběr je na světě! Pokud se bojíte, že červi nebudou ve studené vodě dostatečně pohybliví, tak si vzpomeňte na lov na dírkách. Při něm se červi hojně používají a fungují skvěle!

 

Pohyblivý koberec z červů

Červi jsou mimo jiné i perfektní návnadou. Do krmení je s velkou oblibou používají jak milovníci feederu, tak i plavané. A v posledních letech je čím dál častěji využívají i kapraři. Ono se není čemu divit. Po vhození červů v krmení do vody začnou ze směsi vylézat a vytvářet tak zajímavé krmné místo. Tomu neodolá žádná ryba! Na červech je perfektní to, že v krmení působí jako jakýsi „stoper“. Tedy složka, která donutí ryby se zdržovat na místě. Proto jsou červi tak často v krmení využíváni.

kapr-na-plavanou

Velkým tématem jsou červi a jejich používání při lákání kaprů. Ano, jak jsem psal výše, tak i kapraři používají červy k vnadění. A funguje to skvěle! Stačí, když do PVA sáčku dáte místo krmné směsi červy. Po vhození do vody se PVA sáček rozpustí a kolem nástrahy se najednou objeví velké množství červů. Tohle je TOP taktika, která funguje! Nezapomínejme, že červi jsou opravdu oblíbenou nástrahou/návnadou, na kterou ryby perfektně reagují. Červi se tak mění v naprosto smrtící „zbraň“. Tohle někdy vyzkoušejte!

cervi_krmeni

S červy jde krmit i „napřímo“. Stačí použít speciální lepidlo, které rybářovi dovoluje z červů udělat zajímavou kuličku. Tato lepidla jsou opravdu perfektními pomocníky při vnadění s červy. Kuličky z červů pak můžeme do vody „dopravovat“ například s pomocí praku. Podobná lepidla, s jejichž pomocí můžeme slepovat červy dohromady, vyrábí celá řada firem. Pokud ale chcete skutečně kvalitní lepidlo na červy, pak doporučuji KORDA Bogey. Toto lepidlo je produktem renomované anglické společnosti a jde skutečně o kvalitní výrobek! O výrobku zjistíte více informací ZDE.

 

Červi jsou TOP: Nenechávejte je doma

Jak už jsem se výše zmínil – červi jsou skutečně perfektní nástrahou i návnadou, která chutná obrovskému množství ryb. Na červy můžeme chytat kapry, cejny, líny, tlouště, plotice, perlíny, oukleje, parmy nebo okouny. Kolikrát se splete i bolen nebo úhoř. A určitě jsem ještě na celou řadu rybích druhů zapomněl. Co tím chci říct? Pokud si chcete zachytat širokou škálu nejrůznějších rybích druhů, pak si vezměte s sebou k vodě červy. Je to perfektní nástraha, která vás nikdy nenechá ve štychu.

kapr

Další suprovou zprávou je, že na červy si můžete zachytat s jakoukoliv rybolovnou metodou. Červy lze použít při kaprařině, „klasické“ položené, feederu, plavané nebo při lovu na dírkách. Ten výběr možných lovů s červy je „téměř nekonečný“. Hlavně se nebojte experimentovat a na červy prostě nezapomínejte.

Obrovskou předností je to, že červi jsou „živí“. Takže pokud chytáte na kukuřici, hrách nebo pečivo, není nic jednoduššího, než tyto nástrahy zatraktivnit červy. Mnohdy právě tato kombinace donutí i pasivní ryby k záběru. Takže „nic moc“ den se najednou promění v perfektní rybařinu. Osobně, když se chystám k vodě, beru s sebou minimálně 1 krabičku červů. Za ta léta u vody jsem si totiž ověřil, že je prostě dobré je mít po ruce.

cervi_na_ryby_kukly

Přeji vám, abyste si co nejlépe užili první jarní vycházky k vodě. Užívejte si vaší oblíbené rybolovné techniky, užívejte si každého záběru a každého krásného momentu u vody. Hlavně si užívejte toho lidu a pohody u vody. Jo, a červy nenechávejte doma! Byla by to chyba…

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -