Domů Rybářské rady Rybářské tipy a triky RYBÁŘSKÉ ZAČÁTKY: Lisovaný rohlík na kapry. Jak na to?

RYBÁŘSKÉ ZAČÁTKY: Lisovaný rohlík na kapry. Jak na to?

- Reklama -

Lisované pečivo je osvědčenou klasikou při lovu kaprů. Tato nástraha si za velmi dlouhou dobu vydobyla neotřesitelné renomé. A to trvá i v současnosti – v době, která je plná moderních nástrah. Důvod je jednoduchý! Lisované pečivo je prostě TOP nástraha, která při lovu kaprů perfektně funguje. Tuto nástrahu si můžeme velice rychle vyrobit i doma. Stačí jen pár pomůcek. Pojďme se na výrobu této perfektní kapří pochoutky podívat zblízka…

Lisované pečivo má mnoho předností. I když se jedná o pečivo, tak ve vodě vydrží velmi dlouhou dobu. Navíc, když lisované pečivo na háčku nahodíme do vody, tak po chvíli začne „bobtnat“. Tím se tak objem této nástrahy zvětšuje a po chvíli na dně revíru leží velmi zajímavý „chuchvalec“. Tohle mají kapři rádi! A nesmíme zapomenout ani na zbarvení! Pečivo je světlé, takže jde na dně moc dobře vidět.

kapr

 

Lisovaný rohlík na kapry: Výroba krok za krokem

Výroba této nástrahy trvá sotva pár minut a zvládne ji vskutku každý. Stačí mít po ruce několik rohlíků, hrnec, cedidlo, prkénka, nůž a nějakou zátěž (třeba knihy). Pokud máme vše po ruce, pak už se stačí jenom pustit do díla…

Krok 1: Tak pojďme na to! Do připraveného hrnce si nelijeme trochu vody. Opravdu stačí nalít jenom malé množství vody na dno hrnce. Proč tak málo? Voda se začne mnohem rychleji vařit, díky čemuž mnohem dříve vznikne pára, kterou pro výrobu lisovaného pečiva tolik potřebujeme.

Krok 2: Nyní do hrnce vložíme cedník. Dejte si pozor, aby se neponořil do vody! Rohlíky by se tak pochopitelně rozmočily a byly by nepoužitelné. Teď hrnec přikryjeme pokličkou a zapneme sporák. Následně počkáme, až se voda začne vařit a až začne vznikat pára.

Krok 3: Rohlíky dáváme do hrnce, až začne voda vařit a začne se tvořit dostatečné množství páry. Dříve ne! Pokud se už tvoří dost páry, pak dáme rohlíky na cedník. A rohlíky necháme v páře přibližně 2 až 3 minuty. To by mělo k pořádnému napaření rohlíků stačit. Proč se vlastně dávají rohlíky do páry? Tato úprava slouží k tomu, aby pečivo dostalo „gumovou“ konzistenci, díky čemuž vydrží ve vodě podstatně delší dobu. K výrobě této lisované nástrahy používáme především „bílé pečivo“ (rohlíky, housky). Proč? Takové pečivo má ideálnější těsto, které je pro výrobu této nástrahy opravdu perfektní.

Krok 4: Po 2 až 3 minutách dáme rohlík do sáčku a takto jej vložíme mezi dvě prkénka. Následně na prkénka dáme nějakou zátěž – ideálně knihy. Váha zátěže se rovnoměrně „rozloží“ po prkénkách a začne samotné lisování rohlíku. Pozor! Do sáčku dávejte vždy 1 rohlík! Pokud byste jich dali k sobě více, rohlíky by se k sobě přilepily. Obvykle stačí 10 minut a rohlíky jsou dostatečně slisované.

Krok 5: Lisování následně z rohlíku udělá atraktivní „placku“. Po vytažení rohlíku ze sáčku si jistě každý všimne toho, že pečivo má krásně „gumovou“ konzistenci. Tohle potřebujeme! Nyní rohlík rozkrájíme na proužky a ty poté ještě na kostičky. A máme hotovo!

 

Tipy a triky: Jak chytat s lisovaným pečivem?

Jak vlastně chytat kapry na lisované pečivo? Tato nástraha je vynikající při lovu kaprů na krmítko. Po nahození takové montáže do vody se začne krmení uvolňovat z krmítka. A u takového krmného místečka, jež je pro kapry neodolatelné, se bude krásně vznášet naše nástraha z pečiva. Tohle je ideální a na kapry tato taktika luxusně funguje!

kapr

Na lisovaném pečivu je skvělé to, že se jedná o nástrahu pro rychle chytání. Kolikrát opravdu stačí jen trocha krmení a pár nalisovaných kostiček. A rázem rybář zažije nezapomenutelnou rybařinu! Výborné je používat takové krmení, které obsahuje „plovoucí složky“. Co tím mám na mysli? Třeba jenom obyčejné kusy „nezpracovaného rohlíku“. Když takové krmení hodíme do vody, začnou se z něj tyto kusy rohlíku vznášet. A to kapři milují! Toto rozhodně vyzkoušejte!

S lisovaným pečivem můžeme chytat i na „mlaskačku“. Stačí použít háček, na který nastražíme hned několik kostiček lisovaného pečiva. Pak už jenom nahodíme tuto nástrahu na hladinu. Takto nastražený háček bude plavat na hladině a lákat kapry k záběru. Tato taktika je nejúčinnější za slunečných dní. K lepšímu přilákání poslouží i další kusy rohlíku, které volně rozházíme po hladině. Kapři kusy rohlíku budou spolehlivě a bez ostražitosti sbírat až narazí na naši nástrahu. A nastane nefalšované eldorádo! Tohle je nádherná rybařina!

 

Nebojte se zkoušet!

Kapry můžeme chytat na samotné lisované pečivo, které už nijak více nebudeme zatraktivňovat. Ale byla by to škoda! Právě hra s chutěmi a barvami kolikrát znamená více záběrů. Pro ochucení nebo obarvení lisovaného pečiva můžeme použít například „komerční atraktory“ – buďto v sypké (ochucený prášek) nebo tekuté (dip, esence) podobě. Pokud tyto výrobky nemáte v oblibě, pak stačí sáhnout do nejbližšího špajzu. Odtud můžeme pro ochucení a obarvení pečiva použít třeba mletou papriku, skořici nebo namačkaný česnek.

kapr

Pochopitelně pečivo můžeme zatraktivnit i tak, že k němu při lovu připíchneme i jinou nástrahu. Právě kombinace různých nástrah může znamenat úspěch. K pečivu se nejvíce hodí například kukuřice, červi, žížaly nebo i foukaná kukuřice či extrudy. Kombinováním nástrah zase dostaneme něco neobvyklého a unikátního, co může přimět kapry k větší žravosti. Proto určitě vyzkoušejte.

Co se týče nastražení. Lisovaný rohlík pochopitelně můžeme nastražit klasicky přímo na háček. Osobně při lovu na lisovaný rohlík raději používám háčky s delším raménkem. Díky tomu se mi na háček vleze více kostiček rohlíku. Samozřejmě, lisované pečivo lze nastražit i mimo háček tzv. „na vlas“. Toto nastražení nabízí mnohem zajímavější „chování“ nástrahy ve vodě, zejména pak v proudu. Nástraha totiž není zatížena háčkem, takže se v proudu opravdu zajímavě pohybuje.

Přeji vám, abyste si s touto jednoduchou, ale vskutku účinnou nástrahou užili co nejvíce zábavy. Krásnou rybařinu!

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -