DomůRybolovné technikyKaprařinaChytání kaprů v zimě: 3 zaručené tipy, jak úspěšně chytat kapry v ledové vodě

Chytání kaprů v zimě: 3 zaručené tipy, jak úspěšně chytat kapry v ledové vodě

- Reklama -

Připravili jsme si pro vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek v oblasti kaprařiny, které bude pro magazín InRybar.cz zpracovávat absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel Rybářství Sahara a LK Baits – Lukáš Krása. Lukáš procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studií ve vztahu sportovního rybáře – kapra a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Vítáme vás u třetího dílu seriálu CARP TALK s Lukášem Krásou…

Dotaz na Lukáše Krásu: Vážený Pane Kráso, sleduji všechny Vaše články, videa a děkuji Vám za ně. Některé jsou pro mě velmi inspirující. Protože venku panuje zima a o zimním kapraření se píše jen velmi málo, máte prosím nějaké tipy, jak mohu být úspěšný i v tomto období?

Odpověď Lukáše Krásy: Prvně Vám musím poděkovat, že některé mé poznatky jsou pro Vás inspirující. Možná se budu opakovat z již napsaných článků o zimním lovu kaprů, ale zimní kaprařina je hlavně o správné lokalizaci kapra.

A je tam!

Ryby už zdaleka „necestují“ tak, jako v jiném ročním období, a ryby musíte intenzivně hledat. Jak víme, kapr je poikilotermní živočich s nestálou teplotou krve, která je odvislá na vnějším prostředí. To znamená, že teplotní podmínky životního prostředí ryb ovlivňují dobu zažívání, nároky na potravu, výskyt a množství potravy, chemicko-fyzikální vlastnosti vody a spoustu dalších pochodů.

 

Zimní kapry chytejte na osvědčených místech!

Kapři tedy počátkem zimy na stojatých revírech vyhledávejme v závětrných zátokách, kde se voda vlivem větru tolik neochlazuje – nejméně se zde promíchává. Na sklonku zimy, kdy slunce začíná nabírat na síle, nemusí být zase špatné mělčiny a naopak návětrná strana, která žene prohřátou horní vrstvu ke břehu.

Kapr, který uzavřel náš Vánoční příběh

Na řekách jsou atraktivní místa u pilířů mostů, mírných proudů, v blízkosti podvodních překážek a samozřejmě měst, kde může být teplota vody vyšší i o několik stupňů. V řekách také kapry hledejme v rozšířených místech, jako jsou přístavy, překladiště, propojení řeky se slepými rameny či jezery, kde proud není tak silný a kapr si může odpočinout.

Lov kaprů v zimním období není rozhodně jednoduchý už jenom proto, že kapr nepotřebuje vyhledávat tolik potravy a naše šance na ulovení se tím rapidně snižuje. Při výběru návnad a nástrah musíme být tedy ostražitější než kdykoliv jindy.

 

Nástrahy a krmení na kapry do studené vody? Méně je více! 

Zde platí pravidlo, že raději použijme kvalitní krmení v menší dávce. Jako návnadu rád volím malé velikosti boilies, drcené boilies, peletky a čas od času použiju povařené konopí ve sladko-slaném nálevu. Nástrahu používám maximálně atraktivní, kdy ji zvýrazňuji oblíbenými dipy, obalovacími pastami nebo ji namáčím v ostré esenci.

Atraktivní krmné peletky Duo X-Tra pro zimní rybaření

V zimním období využívám PVA (vodou rozpustné) materiály – speciálně punčošky – které plním atraktivní návnadou jak drceným boiliem, tak peletkami o průměru 2 až  4 mm. Snad nejvíce kaprů jsem v zimních měsících nachytal na plovoucí boilies pro zimní rybaření 5 cm nade dnem v kombinaci s malými peletkami v PVA punčoše bez rozdílu, jestli jsem chytal na stojaté nebo tekoucí vodě. Tuto kombinaci s důvěrou používám dodnes.

Výborným tipem je i kombinace plovoucího boilies s potápivou pastou. Právě tato prezentace mi přinesla mnoho úspěchů na složitějších vodách. Jak se těsto z kuličky ve vodě uvolňuje, náš pop-up mění polohu. Z nástrahy na dno se postupem času stává neutrální boilies, až do chvíle úplné vzlínavosti. Takže během jednoho nahození, bez jakéhokoliv vyrušení ryb, prezentujeme díky uvolňujícímu se těstu nástrahu pokaždé jinak!

NOVINKA: Špičková nástraha na kapry do studené vody LK Baits CUC

 

Sledujte aktuální podmínky, které se nemusí opakovat! 

Zimní kaprařina je také o znalosti revíru. Jsou prostě zimní místa, jarní i letní, kde je šance na záběr největší. Nedávno jsem vyrazil na odpolední vycházku se svými dětmi. Potřeboval jsem je trochu provětrat, protože doma s nimi bylo k nevydržení.

Procházeli jsme se kolem zátoky na jedné pískovně, kde jsem si každý rok všimnul, že zamrzá nejpomaleji a pokud zamrzne, vznikají v ledu jakési otvory. Také když nasněží na led, je to místo, kde se nejrychleji rozpustí sníh. Na tento jev jsem měl dvě možné teorie.

Vánoční nadílka a nefalšovaná dětská radost! 

Buďto je ta zátoka plná kaprů, kteří svým pohybem u dna vytlačují teplejší vodu k hladině, nebo se tam vyskytují jakési prameny – spodní teplejší proudy, anebo něco podobného. Přišel čas to vyzkoušet a tak jsem vzal dva proutky a na jeden dal plovoucí kuličku s výraznou PVA punčoškou tak, abych upoutal pozornost ryb co nejrychleji. Na druhý prut jsem použil krmítko se silně atraktivním method mixem.

Nahodil jsem pruty do zátoky, kde byl jako jediný roztátý led. Poté jsem popošel dál od vody koulovat se s dětmi, aby byl u vody co největší klid. Neuběhlo ani deset minut, kdy se mi ohnula špička prutu a nevěřícně jsme podebrali nádherného lysce. Děti držely podběrák a já utíkal do auta pro fotoaparát, když se ohnula druhá špička a v podběráku se otočil druhý lysec s nádhernou skladbou šupin. Ježíšek skutečně přišel!

Na ten moment snad nikdy nezapomenu. Ten den jsem ze zátoky udělal dalších pět kaprů a byl to neopakující se moment, protože další čtyři vycházky jsem byl úplně bez záběru, než zátoku pokryl led. Jak se říká: Opona se zatáhla a já už neviděl nic stejně.

Zimní rybařina je nevyzpytatelná, ale na druhou stranu umí být i štědrá. Křupající sníh, zvuk dopadajících vloček a ten klid. Jen kvůli těmto okamžikům stojí za to vyrazit tam, kde je nám rybářům nejlépe.

O autorovi: Absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel rybářství Sahara a LK Baits. Lukáš má i nádherné osobní stránky, na kterých naleznete celou řadu špičkových článků a videí: krasalukas.cz

Vaše dotazy zasílejte na email: [email protected]

Autor: Lukáš Krása

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -