skingbranding-banner

Lov trofejních kaprů: 3 zaručené tipy a triky, jak přilákat velké a opatrné kapry na lovné místo


Připravili jsme si pro vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek v oblasti kaprařiny, které bude pro magazín InRybar.cz zpracovávat absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel rybářství Sahara a LK Baits – Lukáš Krása. Lukáš procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studiím ve vztahu sportovního rybáře – kapra, a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Vítáme vás u druhého dílu seriálu CARP TALK s Lukášem Krásou…  

Dotaz na Lukáše Krásu (zaslal Karel Novák): Poblíž mého bydliště je krásná přehrada okolo 20 hektarů, kde se vyskytují krásní kapři. Sem tam se mi podaří ulovit větší rybu, ale rád bych už konečně ulovil trofejního kapra a dosahoval pravidelnějších výsledků. Letošní rok bych rád změnil svou strategii a rád bych vyzkoušel předvnadění a můj dotaz zní? Jak dlouho mám předkrmovat, abych ryby naučil na krmné místo?  Jaké návnady a místo mám použít? Má vůbec předkrmení zásadní význam a jak mám začít?

Vážený Karle! Strategie dlouhodobého předvnaďování je velmi úspěšnou taktikou. Pokud ji dobře použijete, jistě zvýšíte počet záběrů na Vašem revíru a máte velkou šanci ulovit ryby, které se Vám dlouhá léta vyhýbají. Protože revír dobře znáte, máte tak všechny předpoklady si zodpovědět několik důležitých aspektů, které při dlouhodobém vnadění mohou být ku prospěchu.

Taktika dlouhodobého předkrmování vyžaduje velkou dávku trpělivosti, která může být oplacena vysněnou rybou a především zážitkem, který se Vám vryje do paměti na hodně dlouhou dobu.

První důležitou otázkou je cíl Vaší strategie. Některým rybářům jde o ulovení největší ryby v revíru a některým jde o to si prostě zachytat ryby všech velikostí. Dobré je také znát druhové složení rybí obsádky a početnost cílové ryby.  Pokud se v revíru vyskytuje velké množství bílé ryby a mnoho malých kaprů, je potřeba toto zohlednit při sestavování hmotnosti a druhu krmné dávky.

Na některých revírech je velkým problémem i sumec velký, který se přizpůsobil a přijímá velmi dobře návnady na kapry. Všechny tyto skutečnosti vašeho revíru je potřeba brát v úvahu při sestavení první krmné dávky a následného dokrmování.

Kapry je nutné zaujmout! A k tomu výrazně napomůže kvalitní boilies, které obsahuje celou řadu atraktivních surovin. Jako například špičkové kuličky Fish Activ

 

Kde založit krmné místo?

Kapr se obecně vyskytuje tam, kde má dostatek potravy a kde se cítí bezpečně. Dříve jsem krmná místa zakládal poblíž rybích úkrytů, ale postupně jsem zjistil, že je lépe rybu naučit na volná místa, kde mám největší šanci ji zdolat.

Pamatuji si na jeden revír poblíž mého bydliště, kde byl potopený strom a samozřejmě se v něm ukrývalo několik velkých kaprů, které jsem se pokoušel ulovit. První dny jsem krmil přímo ve stromu, aby se kapři na návnady naučili, ale postupně jsem krmil dál a dál od jejich úkrytu až se mi je podařilo vylákat na volnou vodu a nakonec se mi některé z nich podařilo ulovit.

Pokuste se dostat kapry z překážek na volnou vodu. Právě na volné vodě je šance na úspěšné zdolání kapra mnohem vyšší!

Strategie dlouhodobého krmení měla význam nejen v tom, že jsem ryby naučil na mou návnadu, ale dokázal jsem je přinutit přijímat potravu tam, kde ji dříve nepřijímali. Také jsem si je naučil pravidelným krmením přijímat potravu v určitý čas. Dlouhodobým vnaděním můžete absolutně změnit návyky kaprů, a proto si raději vyhlédněte takové místo, které je třeba poblíž atraktivních míst, ale v takové vzdálenosti, abyste i ty největší ryby v revíru byli schopni zdolat. Věřte, že pokud zvolíte správnou návnadu, ryby se rády „pohnou“!

Návnada je na svém místě! Bude kaprům chutnat?

 

Jakou návnadu zvolit a jaké množství?

Volba návnady je přímo závislá na druhovém složení a množství ryb a má přímý vztah s přirozenou potravou v revíru. Platí pravidlo, že čím větší rybí obsádka a chudší přirozená potrava, tím potřebujeme méně návnad a můžeme si také dovolit vnadit krmením s nižší nutriční hodnotou. V těchto případech nám bude k vnadění stačit například vařená kukuřice, pšenice, v lepším případě pelety.

Na druhou stranu, je-li revír bohatý na přirozenou potravu a rybí obsádka je nízká, je potřeba zvolit takovou návnadu, která je schopná přinejmenším konkurovat té nejlepší přirozené potravě v revíru. Musíme si uvědomit, že kapr dokáže velmi brzy rozlišit jak vysokou nutriční hodnotu (prospěšnost) pro něj naše návnada má.

Zvolení dobré návnady je tím nejdůležitějším klíčem k úspěchu. Rybám musí návnady nejen dobře vonět, chutnat ale musí je i velmi rychle trávit s maximálním využitím živin, čímž se postupem času pro rybu stanou „prospěšnou a lehce dostupnou potravou“, které důvěřují.

Zkušené ryby nebudou plýtvat svou energií pro příjem potravy, která jim nepřináší prospěch, a už vůbec se nebudou pokoušet riskovat pozřít sousto, pokud se jim něco nezdá! V tomto případě je nejlepší návnadou kvalitní boilies (např. Spice Shrimp), kde musíte nalézt ideální rovnováhu mezi kvalitou a cenou.

Je dobré si uvědomit, pokud má mít  předkrmování nějaký smysl, je potřeba aby se kapři začali návnadami pravidelně krmit a začali ji považovat za přirozenou potravu. Od toho se samozřejmě odvíjí i množství spotřebovaného krmiva jednotlivou rybou. Čím více návnad přijme, tím větší důvěru ve Vaši návnadu bude mít a o to snadněji ji ulovíte.

Boilies Spice Shrimp zafungovalo naprosto perfektně! Nádherný lysec, který by potěšil každého rybáře. Paráda! 

 

Jak dlouho předkrmovat a do jaké plochy?

První den zákrmu je velmi důležitý a spotřebujeme pravidelně největší množství návnady. Jaké množství zvolíme, je převážně na každém z nás, jak až moc chceme do našeho koníčku investovat. Čím větší plochu první den rozkrmíme, tím více ryb zaujmeme.

Tento šupináč zabral na krmné boilies Spice Shrimp.

Z mých zkušeností bych pro první den rozkrmil plošně na rozlohu minimálně hektaru jeden druh návnady a jedné příchuti. Snažme se krmení rozházet co nejvíce do prostoru, tak aby se co nejvíce cílových ryb mohlo setkat s naší návnadou. Další dny bych krmnou dávku snižoval a strategicky zmenšoval plochu zákrmu až na určité místo, kde budeme chtít rybařit.

Délka předkrmování znovu záleží na Vás, ale čím déle vydržíte, bez toho abyste nahodili, tím silnější a dlouhodobější výsledek můžete očekávat. Strategii dlouhodobého předkrmování nelze používat všude a také vždy. Jednou za čas ji ale doporučuji vyzkoušet. Najděte si poblíž svého bydliště revír a pokuste se naučit ryby na Vaši návnadu. Může se stát, že se ten velmi složitý revír najednou otevře a vydá Vám poklady, o kterých jste ani nesnili!

Přeji hodně štěstí!

O autorovi: Absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel rybářství Sahara a LK Baits. Lukáš má i nádherné osobní stránky, na kterých naleznete celou řadu špičkových článků a videí: krasalukas.cz

Vaše dotazy zasílejte na email: krasa.l@seznam.cz

Autor: Lukáš Krása

Nové články v rubrice

Podzimní lov kaprů: Jak zaujmout kapry? Zaručené taktiky krmení, díky kterým ulovíte krásné ryby!

admin | přečteno: 4339x | 24.09.2020 | Žádné komentáře

Podzim bývá nejúspěšnějším obdobím v rybářském roce. A ono se není …

Tajné znalosti nejzkušenějších kaprařů: Proč se kapři v létě drží ve sloupci a nikoliv u dna?

admin | přečteno: 6695x | 13.08.2020 | Žádné komentáře

Připravili jsme si pro vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů …

Lov obrovských kaprů na svazovkách: 3 klíčové faktory, které rozhodují o úspěchu

admin | přečteno: 10195x | 4.08.2020 | Žádné komentáře

Ulovit velkého kapra je snem každého rybáře. Zažít tu neuvěřitelnou …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.